Snímek Lidé na kře natočil jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů první poloviny dvacátého století Martin Frič (1902–1968) podle stejnojmenné divadelní hry Viléma Wernera a scénáře Václava Wassermana. – Drama s celospolečenským přesahem se soustředí na středostavovskou rodinu Junkových. Otec, gymnaziální profesor, se pokouší vyhnout odchodu do penze, protože kvůli probíhající hospodářské krizi se žádné z jeho dospělých dětí zatím nedokázalo finančně osamostatnit. Starší syn Zdeněk má navzdory inženýrskému titulu problém najít zaměstnání. Naději na uplatnění ve státní službě vidí v politické a osobní protekci. Mladší Jirka, absolvent obchodní akademie, hledá únik ze své zdánlivě bezvýchodné životní situace ve sportu. Dcera Hanka se zase pokouší o kariéru filmové herečky. Ani starší dcera, nemocniční lékařka Pavla, není zatím kvůli nízkému platu schopna odstěhovat se od rodičů. – Lidé na kře se vyjadřují ke společensko-hospodářské situaci Československa druhé poloviny třicátých let dvacátého století s přímočarostí, která nebyla v dobové kinematografii obvyklá. Filmem, stejně jako divadelní předlohou, prolíná téma mladých životů zničených ekonomickým úpadkem. Závěr pak zkušenost filmových protagonistů zobecňuje a problematizuje možné optimistické vyznění. Mrazivým způsobem snímek rovněž tematizuje remilitarizaci Evropy a rostoucí válečné nebezpečí. Frič divadelní drama obohacuje svými oblíbenými filmařskými postupy, zejména rychlými montážními sekvencemi a stylizovanou dvojexpozicí. – Hra Viléma Wernera, jednoho z nejúspěšnějších českých dramatických autorů období první republiky, byla v letech 1936 až 1938 úspěšně uváděna v Národním divadle v Praze. Frič z inscenace režiséra Karla Dostala převzal část obsazení, především Františka Smolíka jako profesora Junka a Zdeňku Baldovou coby jeho manželku. Jejich syna Jirku ztvárnil Ladislav Pešek, který v divadle v této roli alternoval. Roli staršího syna Zdeňka přiřkli filmaři Ladislavu Boháčovi, jenž se v Dostalově inscenaci objevil v jiné úloze. Lékařku Pavlu ve filmu představuje Lída Baarová, tehdy již etablovaná mezinárodní hvězda. Její sestru Hanku ztvárnila jiná, neméně známá ikona české kinematografie Hana Vítová. Obsazení doplňují stálice dobového českého filmu Růžena Šlemrová, Ella Nollová, Bedřich Veverka, Ladislav Hemmer, Jaroslav Marvan nebo Zvonimir Rogoz. V malých úlohách se objeví později významné osobnosti českého divadla Jiří Dohnal, také převzatý z divadelní inscenace, a Marie Glázrová.
Hospodářská krize ovlivňuje životy mnoha lidí. Profesor Václav Junek postupně zjišťuje, jak podstatně se liší jeho idealistická představa od reálného života jeho čtyř dětí. Nejstarší syn Zdeněk je již dva roky nezaměstnaným inženýrem. Dcera Pavla, lékařka, pracuje v nemocnici za velmi nízký plat. Z existenčních důvodů přijímá dvoření a posléze i nabídku k sňatku dobře situovaného, leč nemilovaného kolegy. Druhá dcera Hanka opustila místo stenotypistky a chce se stát filmovou herečkou. Uvěří falešnému „režisérovi“ Pavelkovi a pomáhá mu shánět peníze na natáčení filmu. Když zjistí, že jde o podvodníka, přijme nabídku bohatého továrníka a bez ostychu se nechá vydržovat. U něho také zajistí místo pro bratra Zdeňka. Nejmladší syn Jirka dostane místo účetního v pivovaru jen díky svému fotbalovému talentu. Na osudu svých dětí se otec přesvědčil, jak výstižná je alegorie v jedné písemné studentské práci. V ní je život mladých lidí přirovnán k situaci trosečníků, kteří jsou větrem a vlnami hnáni na ledové kře vstříc nejistému a tmavému moři.
Film byl uveden na V. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách roku 1937.
profesor Václav Junek
Anna, Junkova žena
Ing. Zdeněk Junek, syn Junkových
MUDr. Pavla Junková, dcera Junkových
stenotypistka Hanka, dcera Junkových
absolvent obchodní akademie Jirka, syn Junkových
teta Máli, sestra profesora Junka
služka Barča
MUDr. Vladimír Řípa
fotbalista Franta Cikán
filmový režisér Frank Pavelka
Marta, Zdeňkova dívka
ministr Bedřich Peterka
filmový podnikatel Bruckmann
sekretář u Bruckmanna
filmový autor Harry O. Viktora
agitátor
služka u tety Máli
předseda S. K. Kladno
jednatel S. K. Kladno
funkcionář S. K. Kladno
jednatel S. K. Hvězda
funkcionář S. K. Hvězda
zřízenec na ministerstvu
sekretář u ministra
návštěvník u ministra
ředitel baru
portýr v baru
zdravotní sestra v nemocnici
barový houslista
žena v čekárně u Bruckmanna
muž v čekárně u Bruckmanna
dělník Karel Malý, sebevrah
Walter Schorsch, Antonín Kubový, Jiří Weiss (adept režie)
Vilém Werner (Lidé na kře – divadelní hra)
Willy Ströminger (fotograf)
Hudba k písni Jaroslav Ježek
Lidé na kře
Lidé na kře
People on the Iceberg
film
hranýdistribuční
drama
Československo
1936
1936
začátek natáčení 16. 11. 1936
konec natáčení 2. 12. 1936
datum cenzury 01/1937
vyřazení z distribuce 01/1940
datum cenzury 01/1940 (neschváleno do distribuce)
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 5. 2. 1937 /nepřístupný mládeži/ (kina Adria /2 týdny/ a Hollywood /3 týdny/, Praha)
obnovená premiéra 1. 5. 1963 /přístupný mládeži/
Pravdivá hra z dnešní doby od Viléma Wernera. (1937) / Film z roku 1937 o rozporech typické měšťanské rodiny třicátých let. (1963)
Ufa (původní 1937), Ústřední půjčovna filmů (obnovená 1963)
dlouhometrážní
83 min
2 360 metrů
35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
Tobis – Klang
česká
česky
bez titulků
české
Akce: Odměny ministra průmyslu, obchodu a živností
1937
Praha / Československo
Odměna ministra průmyslu, obchodu a živností
udělena k 28. 10. 1937 v peněžité výši 50 000 korun na návrh Filmového poradního sboru ministrem J. V. Najmanem
Akce: Zvláštní cena Filmového poradního sboru
1937
Praha / Československo
Zvláštní cena Filmového poradního sboru
Akce: Ceny ministra průmyslu, obchodu a živností
1937
Praha / Československo
Čestná filmová cena
František Smolík
udělena k 28. 10. 1937 ministrem J. V. Najmanem na návrh Filmového poradního sboru v peněžité výši 5 000 korun za herecké výkony ve filmech Batalion a Lidé na kře
Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.