Legendární marionety Hurvínek, Spejbl, Mánička a paní Kateřina se opět vrací na filmové plátno. Po více jak osmileté přípravě vstupuje do kin animovaný film Hurvínek a kouzelné muzeum režiséra a producenta Martina Kotíka. Snímek překvapí fanoušky loutek především faktem, že kvůli 3D animaci došlo ke změně vizuální podoby hlavních hrdinů. Hurvínek již není téměř bezvlasý chlapec s kšandovými kalhotami a dřeváky, ale moderní kluk – milující počítačové hry – se současným oblečením, vyholenými vlasy a teniskami.

Ve filmu se dřevěné loutky Hurvínek a Spejbl zjevily již krátce po svém vzniku ve dvacátých letech. Nejprve se jednalo o reklamu Spejblův případ (1930). V ní se Hurvínek nechce každou sobotu koupat ve starých neckách, aby si nezadřel třísku. Spejbl proto objedná novou litinovou smaltovanou vanu. Krátce nato si už otec se synem zahráli v půlhodinové satiře Spejblovo filmové opojení (1931). Spejbl se chce dostat k filmu jako herec, ale díky chytrosti svého synka se nestane obětí podvodnice. Potřetí se loutka Hurvínka uvedla v kreslené úpravě a v loutce Jiřího Trnky jako průvodce osvětového filmu o principu rozhlasového vysílání Všudybylovo dobrodružství (1936).

Po roce 1945 se Hurvínek a Spejbl před filmové kamery vrátili, ať již znova ve výtvarném pojetí Jiřího Trnky v krátkých příbězích Cirkus Hurvínek (1955) a Spejbl na stopě (1955) či během dalších let v několika sériích Večerníčků. Po delší době se Hurvínek představil na plátnech kin, již ve 3D formátu, v hodinovém titulu Hurvínek na scéně  (2010). Producentem tohoto titulu byl Martin Kotík. Právě on také stál u vzniku a přípravy (původně ještě s německým partnerem) nového Hurvínkova filmového dobrodružství.

Výtvarné návrhy pro film Hurvínek a kouzelné muzeum připravil Martin Zahradník, jenž také stojí za úpravou podoby hlavních charakterů. Na vizuální podobě se pak podílelo několik desítek evropských animátorů, grafiků, trikařů a technických pracovníků. Scénář k příběhu připravili Jesper Møller, Petr Nepovím, Miloš Kirschner mladší a Dan Harder. Původně chtěl tým adaptovat jednu z loutkových her, ale nakonec sáhl po novém příběhu. Před definitivní verzí scénáře vzniklo více jak deset jeho podob.

Projekt byl od začátku konzultován i s ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka a interpretkou Máničky a paní Kateřiny Helenou Štáchovou (matkou Miloše Kirschnera mladšího) a Martinem Kláskem, jenž propůjčuje hlasy Hurvínkovi a Spejblovi. Českým producentům a výrobním studiím Rolling Pictures a PFX se také povedlo získat nové zahraniční koprodukční partnery a další animátorská studia, ať již to byl belgický Grid Animation či ruské KinoAtis. Film též podpořil tuzemský Státní fond kinematografie. Rozpočet se vyšplhal na téměř 6 500 000 eur.

V jednoduchém kosmopolitně pojatém příběhu (v obraze jsou nápisy v angličtině) je Spejbl zaměstnancem muzea loutek. Starosta však chce muzeum zbourat. Naštěstí jsou tu Hurvínek, Mánička a pes Žeryk, aby s pomocí oživlých loutek zachránili nejen muzeum, ale i celý svět od zlého pána loutek Bastora. Kromě vizuální přeměny kvůli formátu 3D se změnily i charaktery hlavních postav. Nejvíce se dotkly Hurvínka a Máničky. Diváky jistě překvapí, že pro ně po desetiletý známý neposedný chlapec Hurvínek je najednou zamilovaný do počítačových her a hlavní touhou je dostat se do herní síně slávy. Navíc je jeho vztah se Spejblem silně narušen chlapcovou drzostí a vzájemným nepochopením. Mánička má naopak nejen lepší povahové vlastnosti, ale i atraktivnější zjev.

Titulní dvojici interpretuje tradičně Martin Klásek. Dále ve filmu zazní hlasy Ondřeje Lážnovského (pes Žeryk a loutka draka), Petra Rychlého (loutka Poplety), Oty Jiráka (loutka Bručouna), Viléma Udatného (loutka Chytráka), Martina Dejdara a Jiřího Lábuse (loutky ďáblových pomocníků), Jana Vondráčka (Bastor), Václava Vydry (dělník) a dalších. Své postavy Máničky a paní Kateřiny stihla krátce před smrtí ještě namluvit Helena Štáchová, které je filmový titul věnován. Producenti plánují ve své produkci připravit ještě slovenskou, anglickou a ruskou jazykovou mutaci. Ta česká je v našich kinech distribuována ve 2D i 3D provedení. Ve filmu zazní rovněž několik písní, z nichž jednu nazpíval Josef Vojtek. Uvedení snímku předcházela vydatná několikaměsíční reklamní kampaň včetně merchandisingových produktů.

 

Hurv_plakatHurvínek a kouzelné muzeum (ČR, Belgie, Rusko, 2017), režie: Martin Kotík, Inna Evlannikova, scénář: Jesper Møller, Petr Nepovím, Miloš Kirschner mladší, Dan Harder, hudba: Jiří Škorpík, mluví: Martin Klásek, Helena Štáchová, Ondřej Lázňovský, Ota Jirák, Petr Rychlý, Jan Vondráček, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Vilém Udatný, Václav Vydra, Jana Postlerová, Jitka Sedláčková, Libor Terš, Zbyšek Pantůček a další. CinemArt, 85 min. Premiéra: 31. 8. 2017.