Svátek pana Fialy: Manžel přistihne ženu s přítelem. V potyčce je manžel inzultován. Milenci v domnění, že je mrtev, ho odnesou z domu na ulici. Najdou ho opilci a také se domnívají, že jej zabili. Postaví ho ke zdi, obličejem do okna lakomcova, který právě přepočítává své peníze. Lakomec muže udeří do hlavy a „mrtvolu“ odnese k řece a hodí do vody. Strážníci ho seberou. Výčitky svědomí: Lakomec se na komisařství dozná ke svému činu. Je uvězněn. Když si opilci přečtou v novinách tuto zprávu, jdou se sami přiznat k zabití, aby netrpěl nevinný. Pak se přichází přiznat nevěrná manželka s milencem. Vyprávějí komisaři, jak vše proběhlo. Údajně mrtvý pan Fiala se ve vodě probere z mrákot a vyleze na břeh. Z pohozených novin se dozví o tom, že manželka je ve vězení. Ihned běží na komisařství, usmíří se tam se ženou i s přítelem.
Za námět filmu posloužila skutečná noční příhoda, kterou František Langer zažil na pražské ulici se spisovatelem Jaroslavem Haškem. Snímek natočen svépomocí vinohradských herců. První film, o jehož natáčení byla větší zmínka v novinách. Při filmování scény na mostě císaře Františka I. (dnešní most Legií), v níž Alois Charvát mává v běhu novinami a křičí, že není mrtev, byl herec zatčen policejním radou Viktorem Chumem, předveden na komisařství a pokutován 50,– K. Novinová zpráva byla dobrou reklamou pro uvedení filmu v kinech.
Snímek byl v říjnu 1963 pro představení Filmových klubů uveden v pásmu Začátky československého filmu spolu s prvními díly Jana Kříženeckého, Pražští adamité (1917; režie Antonín Fencl) a Stavitel chrámu (1919; režie Karel Degl, Antonín Novotný).
soukromník Fiala
Fialová, Fialova žena
Zoubek, přítel Fialových
lakomec
opilec
opilec
policejní komisař
strážník
strážník
soudní sluha
rybář na loďce
Noční děs
Noční děs
Night Terror
film
hranýdistribuční
komedie
Rakousko-Uhersko
1914
1914
promítání povoleno 1963
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 25. 12. 1914 (kina Minuta a Lido bio, Praha)
obnovená premiéra 1. 10. 1963 /nepřístupný mládeži/ (filmové kluby)
První filmy z tvorby průkopníků naší kinematografie. (1963)
ASUM (původní 1914), Ústřední půjčovna filmů (obnovená 1963)
krátkometrážní
19 min
35mm
1:1,33
virážovaný, černobílý
němý
česká
bez dialogů
bez titulků
české
české