Povídky – Revolver, Lesklá bída, Pozdě a Zanedbaná žena – jsou rámovány příběhem vědce profesora Holsteina, který pro práci zanedbává svou mladou ženu. Ta napíše knihu povídek, které na odstrašujících příkladech ukazují cestu k šťastnému manželství. Povídky vydá pod jménem svého manžela a náklad je rychle rozebrán. Profesor se proto zlobí, ale pak si knihu přečte.
Povídka Revolver: Baron Norden hodlá podniknout cestu, ale zmešká vlak a nečekaně se vrací domů. Tam nachází svoji rozrušenou ženu a na zemi mrtvolu sluhy. Během baronovy nepřítomnosti navštívil jeho ženu ctitel z mládí a po jeho odchodu zůstala v domě jeho zbraň. Baronka ji použila proti cynickému sluhovi, který ji obtěžoval. Norden trvá na tom, aby na sebe vinu za vraždu vzal barončin ctitel, ale v poslední chvíli se baronka sama přizná.
Povídka Lesklá bída: Starý plukovník Bassian velmi zle nakládá se svou dcerou, baronesou Elsou. Elsa je zamilovaná do stavebního podnikatele Fritze von Hardta, jehož matka se sňatkem mladé dvojice nesouhlasí. Přesto ke svatbě dojde a Elsa musí čelit nevlídnému chování své tchyně zejména v době, kdy Fritzova firma stojí před krachem. Záchranu může přinést pouze zakázka ředitele Möllera, který však žádá Elsinu náklonnost. Vniřně zlomená Elsa je mu po vůli a Fritz získává zakázku.
Povídka Pozdě: Postarší boháč Kwiatkowski tráví večery v baru, kde zbožňuje krásnou Manon. Ta se však zamiluje do náhodného návštěvníka baru, nezkušeného Maria, který Manon imponuje svým jemným chováním. Vezme si ho za muže, ale domácí život ji brzy znudí. Začne znovu chodit do baru, kde se jí opět dvoří Kwiatkowski. Mario zjistí, že peníze, které Manon má, nejsou od její bohaté tety ze Lvova, jak Manon tvrdila. Teta manžele nečekaně navštíví a Mario si uvědomí, že je velmi chudá. Manon se po vnitřním boji rozhodne přetnout minulost a odejde navždy z baru. Ale je pozdě. Mario se před časem pokusil získat peníze zpronevěrou, a ta byla nyní odhalena. Mladý muž se v zoufalství zastřelil.
Povídka Zanedbaná žena: Profesor Heinrich má mladou hezkou ženu, ale nemá na ni čas, protože je zabrán plně do své práce. Žena proto odejde sama do divadla a profesor zůstává ve své pracovně. Náhle se dozví, že divadlo hoří. V hrůzné představě vidí profesor svou ženu v plamenech a teprve nyní si uvědomuje, jak hluboce ji miluje. V tom se rozlétnou dveře a do pracovny vchází jeho rozjařená žena a vypráví mu o krásném představení. Profesor pochopí, že nebyla v divadle, ale na schůzce s milencem a vyžene ji i s dítětem. Zůstává nešťastný a osamocen se svými knihami.
Po přečtení knihy pochopí profesor Holstein trápení své ženy a změní zásadně své chování. (Podle dobového tisku.)
Německý film, k němuž prolog, epilog a jedna z povídek byly natočeny v české produkci a s českými herci. Česká povídka Pozdě byla vydána v roce 1930 jako samostatný krátký film Dáma z baru (další informace viz tento titul). Filmové materiály jsou pokládány za ztracené.
profesor Holstein
Thea Holsteinová, profesorova žena
baron von Norden
baronka von Nordenová
dr. Fritz Röller
sluha
baronesa Elsa Bassianová
Fritz von Hardt
generální ředitel Möller
profesor Heinrich
Heinrichova žena
Manon
Mario Zeman
boháč Kwiatkowski
Jiří Brodský
Manonin bratr Ferry
člen vyšetřovací komise
Manonina teta
číšník
profesor Spurný
bankovní úřednice
dítě – tanečnice
Béla Balázs (povídka), Felix Salten (povídka), Paul Busson (povídka)
Hříchy v manželství
Hříchy v manželství
Matrimonial Sins
Moderne Ehen
film
hranýdistribuční
nedochovaný
drama, povídkový, milostný
Československo, Německo
1924
1924
předpremiéra 1. 4. 1925 (kino Radio, Praha)
premiéra 11. 4. 1925 /nepřístupný mládeži/ (kino Radio, Praha)
Moto: Mnaželé nezanedbávejte své ženy! Obraz mravů ze života dnešních lidí.
dlouhometrážní
73 min
2 087 metrů
35mm
1:1,33
černobílý
němý
česká
bez dialogů
bez titulků
české
české