Komediální film Martina Friče (1902–1968) Polibek ze stadionu byl inspirován ziskem titulu československých hokejistů na mistrovství světa v Praze v roce 1947, kdy o zlatých medailích pro ně rozhodla vysoce nepravděpodobná výhra Rakouska nad Švédskem v předposledním zápasu turnaje. – Se závěrečným hvizdem na stadionu propuká euforie domácího publika, v jejíž vřavě zubař Jan Vaněček (Zdeněk Dítě) dostane polibek od naprosto neznámé ženy. K jeho smůle tento nevinný moment zachytí kamera a Janův polibek se posléze ocitne až ve filmovém týdeníku. V kině jej zhlédne Janova snoubenka Lída (Irena Bernátová), kterou přesvědčí o nevěře. Janovi nezbývá než neznámou dívku, prodavačku Věru (Jana Dítětová), najít a všechno vysvětlit. Začíná série eskapád, komplikací, honiček, nedorozumění a milostných zápletek, které otevírají otázku, zda je láska skutečně slepá, nebo naopak vidí dál než zamilovaní. – Snímek se v roce 1949 mimo jiné promítal na brněnském hokejovém stadionu. Frič do filmu obsadil populární sportovní komentátory tehdejší doby Josefa Laufera, Otakara Procházku a Štefana Mašlonku. Využity byly také archivní záběry ze zápasu Rakousko–Švédsko. Jára Kohout se zde objevil ve své poslední roli před emigrací, Irena Bernátová naopak debutovala. Zdeněk Dítě neměl s kolegyní Janou Dítětovou žádný příbuzenský vztah, jednalo se pouze o shodu jmen.
Vítězství Rakouska nad Švédskem na Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze roku 1947 dopomohlo Československu k získání titulu mistrů světa. Po zápase jásot diváků na stadionu nezná mezí a tak se stane, že zubaře Jana Vaněčka z radosti políbí neznámá dívka. Polibek zachytí filmová kamera a v kině jej pak spatří ve filmovém žurnálu Vaněčkova snoubenka Lída. Velmi se rozhněvá a již nechce Vaněčka vidět. Vaněček proto požádá přítele Oldřicha o pomoc při usmíření s Lídou. Sám hledá dívku ze stadionu, aby mu před Lídou dosvědčila nevinu. Po mnoha nezdarech zjistí, že dívka se jmenuje Věra a je prodavačkou v obchodním domě. Věra bez váhání souhlasí, že se s Lídou setká. Oldřich schůzku opakovaně sjedná, ale z nejrůznějších důvodů k ní nikdy nedojde. Vaněček se proto stále znovu setkává jenom s Věrou, až se oba do sebe zamilují. A protože se mezitím Lída a Oldřich také sblížili, končí celá aféra s polibkem šťastně.
zubař MUDr. Jan Vaněček
prodavačka Věra Fabiánová
kavárník Oldřich Janota
účetní Malík
Lída Jonášová, Vaněčkova snoubenka
Ema Jonášová, Lídina matka
vedoucí obchodu Kubiš
reportér
reportér
reportér
pacient u zubaře
prodavačka Květa
bytná Oldřicha Janoty
policejní komisař
zdravotní sestra u zubaře
pacient u zubaře
pikolík
stěhovák
stěhovák
revizor
vrchní číšník
strážník
uvaděč v kině
bytná u Jonášových
Václav Malý (fotograf)
FISYO (Dirigent Milivoj Uzelac)
Polibek ze stadionu
Polibek ze stadionu
A Kiss at the Stadium
Zavinil to Mašlonka?
film
hranýdistribuční
komedie
Československo
1947
1947
začátek natáčení 10/1947
datum cenzury 28. 1. 1948 (konec povolení k promítání 28. 1. 1953)
vyřazení z distribuce 15. 12. 1950
premiéra 6. 2. 1948 /přístupný mládeži/ (kina Letka /4 týdny/, Lucerna /2 týdny/ a Moskva /3 týdny/, Praha)
Česká filmová veselohra z ovzduší bojů o mistrovství světa v ledním hockeyi roku 1947. – Česká veselohra režiséra Martina Friče. – Česká filmová veselohra, jejíž zápletku nepřímo zavinili Laufer, Procházka a Mašlonka. Režie: Martin Frič. Hrají: Zdeněk Dítě, Jana Dítětová, Eman Fiala.
III. výrobní skupina Frič – Reimann, Martin Frič (umělecký šéf III. výrobní skupiny), Zdeněk Reimann (produkční šéf III. výrobní skupiny)
dlouhometrážní
79 min
2 249 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Akce: Aprobační komise pro schvalování českých filmů
1948
Praha / Československo
Uznání za filmovou hudbu
Eman Fiala
uděleno 5. 2. 1948
Akce: Aprobační komise pro schvalování českých filmů
1948
Praha / Československo
Predikát „zábavný film“
udělen 5. 2. 1948 se zřetelem k nedostatku veselohry
Akce: Aprobační komise pro schvalování českých filmů
1948
Praha / Československo
Uznání za filmovou hudbu
Jiří Fiala
uděleno 5. 2. 1948
Akce: Aprobační komise pro schvalování českých filmů
1948
Praha / Československo
II. prémie za filmovou režii
Martin Frič
v hodnotě 20 000 korun udělena 5. 2. 1948