Snímek Měsíc nad řekou je první šrámkovskou adaptací jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého lyrického filmu – režiséra, scenáristy a spisovatele Václava Kršky. Realizaci filmu si prosadil i přes značné průtahy, dané nízkou společenskou angažovaností divadelní předlohy. V polovině padesátých let se tak po delší době v české kinematografii objevil intimní komorní příběh, vyprávějící o deziluzi dospívání, ztraceném mládí a vyrovnání se s realitou. – Rodina Jana Hlubiny s obavami očekává blížící se abiturientský sraz. Premiant třídy Hlubina místo toho, aby naplnil svůj život vyšším posláním, vede papírnický krámek své ženy v malém městečku. Manželka i dcera Slávka by chtěly tatínka uchránit před zklamáním a střetem s nenaplněnými ambicemi mládí. Sama Slávka v průběhu děje čelí mladistvému vzplanutí, ovšem stejně jako otec dojde ke zralé životní rezignaci... – Citlivá adaptace stejnojmenné divadelní hry Fráni Šrámka dodržuje lyrický ráz předlohy nejen ponecháním všech dialogů a scén, ale i atmosférou podpořenou poetickou kamerou Ferdinanda Pečenky a hudbou Jiřího Srnky. Od původní předlohy se snímek liší rozvedením scén, které byly v divadelní hře pouze zmíněny, jako například abiturientský večírek. Snímek se setkal s velkou odezvou zejména u mladých diváků, jimž chtěl Krška dílo přiblížit. O popularitu se velkou měrou postarali i oblíbení herci Jiří Plachý, Zdeněk Štěpánek, Zdeňka Baldová, Eduard Cupák nebo Dana Medřická, která si roli Slávky několikrát zahrála i na divadelním jevišti. -mkm-
Pokojným proudem plyne život Jana Hlubiny, který žije se ženou a dcerou Slávkou v domku s výhledem na romantickou řeku. Hlubina byl kdysi nejlepším a nejnadanějším studentem gymnázia. Po maturitě však onemocněl, musel se proto vzdát mladistvých plánů a věnovat se všední práci v papírnictví, které mu zřídila jeho žena. Neklid do jeho rodiny vnese abiturientský sjezd, na který přijíždí také Hlubinův nejlepší přítel Roškot v doprovodu svého syna Vilíka. Večer se Hlubinovi s Roškotem vydají na slavnostní setkání s bývalými spolužáky. A zatímco před nimi Hlubina přiznává rezignaci a zároveň opěvuje krásu věčné vzpomínky na mládí, setká se Vilík v bytě Hlubinových se Slávkou. V sugestivním kouzlu letního večera zalitého měsíční září prožívají oba mladí lidé chvíle sblížení. Slávka však nedovolí ani sobě a ani Vilíkovi, aby podlehli probouzejícímu se citu. Zásluhou Slávky se pak všichni nad ránem rozcházejí zmoudřelí a smíření.
papírník Jan Hlubina
Hlubinová, papírníkova žena
Slávka, dcera Hlubinových
Josef Roškot, Hlubinův kamarád
Vilík, Roškotův syn
Růženka Pavlátová
učitel Karel Brožík
rybář Pečárka
vdova Lacinová
švadlena Amálka Stárková
švadlena Julinka Stárková
abiturient s dortem
abiturient s páskou na oku
manželka abiturienta
abiturient děkan
manželka abiturienta
abiturient Frantík
abiturient
abiturient velebníček
chlapec v obchodě
abiturient
abiturient
sousedka Hlubinových
manželka abiturienta
recitace úvodní básně
Fráňa Šrámek (Měsíc nad řekou – divadelní hra)
Karel Ješátko (fotograf)
FISYO (Dirigent Milivoj Uzelac)
Hudba k písni lidová píseň
Text písně lidová píseň
Zpívá Zdeněk ŠtěpánekJiří PlachýDana Medřická
Zpívá sbor
Zpívá Zdeněk Štěpánek
Měsíc nad řekou
Měsíc nad řekou
Moon over the River
film
hranýdistribuční
melodrama
Československo
1953
1952—1953
začátek natáčení 31. 10. 1952
schválení první kopie 13. 3. 1953
datum cenzury 8. 4. 1953 (konec povolení k promítání 8. 4. 1958)
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 28. 8. 1953 /přístupný mládeži/ (kina Alfa /1 týden/, Blaník /2 týdny/, Lucerna /5 týdnů/, Aero /1 týden od 4. 9./, Arbes /1 týden od 11. 9./, Oko /1 týden od 11. 9./, Kyjev /1 týden od 18. 9./, Revoluce /1 týden od 18. 9./, Bystrica /1 týden od 25. 9./, Moskva /2 týdny od 2. 10./, Dukla /1 týden od 2. 10./ a Odboj /1 týden od 2. 10./, Praha)
Český barevný film podle divadelní hry národního umělce Fráni Šrámka.
dlouhometrážní
104 min
2 963 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Akce: Státní ceny za rok 1953
1954
Praha / Československo
Státní cena II. stupně
Jiří Srnka
s čestným titulem laureát státní ceny udělena 9. 5. 1954 v oboru uměleckého hraného filmu za hudbu k filmu