Desetiletému Danielovi, který je po otci poloviční Cikán, zemřela matka. Daniel zůstane u svého dědečka, vesnického kováře. Většině dětí jeho tmavá pleť nevadí, ale pro Oldu je špinavým cikánem. Daniel před svými smutky utíká na kopec na rozhlednu, kde se dívá do kraje a pozoruje pasoucí se srnku. S úkoly mu chce pomáhat Jarka, ale při pouštění draků i mezi nimi dojde Oldovou vinou k nedorozumění. Při cestě od autobusu, kterým děti jezdí do školy, se Daniel popere s větším a silnějším Oldou. Nesnese, že Olda trápí žábu. Když se děda vyptává, proč má na obličeji šrám, Daniel Oldu neprozradí. Daniel touží mít draka a děda mu udělá takového, jakého nemá žádné dítě ve vesnici. Drak přiláká na kopec i Oldu. Ten si od Daniela draka vypůjčí a při běhu s kopce ho poničí. Za to se od něho celá parta odvrátí. Děti s dědou draka opraví a přijmou mezi sebe i Oldu, který se Danielovi omluví a uzavře s ním přátelství.
Snímek byl v distribuci uváděn v pásmu Daniel spolu s filmy Tělovýchova a sport 2/62, Jak stařeček měnil až vyměnil a sovětským Neobyčejný zápas.
kovář František Horák
chlapec Daniel, kovářův vnuk
dívka Jarka, Danielova kamarádka
chlapec Olda
chlapec Jirka
chlapec
chlapec
holčička
Vladislav Machala
Oldřich Řičánek
František Strangmüller, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Rudolf Polák
Jiří Liška (vrchní osvětlovač)
FISYO (Dirigent Milivoj Uzelac)
Daniel
Daniel
Daniel
Chlapec a věž
film
hranýdistribuční
dětský, lyrický
Československo
1961
1961
promítání povoleno 28. 11. 1961
premiéra 9. 3. 1962 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 9. 3. 1962 /přístupný mládeži/ (kina Belvedere /1 týden/, Dalibor /1 týden od 23. 3./ a Mladých /1 týden od 30. 3./, Praha)
bez sloganu
krátkometrážní
27 min
756 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české