Ojedinělé spojení historické – husitské – tematiky a dětského příběhu je dílem Josefa Františka Novotného, který podle svého stejnojmenného románu napsal v roce 1967 scénář pro Milana Vošmika. Poslední snímek předčasně zemřelého režiséra je příběhem dvojice kluků – zemanského synka Ondry a sirotka Sulíka. Ti se vydají do Kouřimi, kterou napadly papeženské houfy. Nakonec se kluci dostávají až do Žižkova tábora a přispějí dokonce k tomu, aby se jednooký husitský hejtman vyhnul léčce… Vedle dětského herce Josefa Filipa, jenž se vzápětí prosadil v seriálu o panu Tau, se v roli Sulíka objevuje populární představitel malých sígrů Jan Kraus. Hejtmana Žižku si zahrál Ilja Prachař, který ovšem nebyl v rámci obsazení jediným renomovaným hercem: v dalších rolích se objevili i Martin Růžek či František Filipovský.
Ovdovělý zeman Tůma jede se svou čeledí na pomoc Kouřimi, kterou napadly papeženské houfy. Jeho synek Ondra se tajně pustí v otcových stopách. Kastelánovi Mikšíkovi, který má Ondru v péči, nezbývá než se vydat za chlapcem. Oba padnou do zajetí kutnohorských vojáků. Mikšík se obětuje a umožní Ondrovi útěk. Na cestě Ondra potká chlapce Sulíka, sirotka. Chlapci se spřátelí a pokračují v putování společně. Při návratu najdou Tůmovu tvrz vypálenou, rozhodnou se proto najít tábor hejtmana Žižky z Trocnova. V pustém mlýně, kde odpočívají, vyslechnou rozhovor nepřátelských jezdců o léčce uchystané Žižkovým bojovníkům. Odvážně ukradnou jezdcům koně a uhánějí k táboru jednookého hejtmana. Díky jejich zprávě se pak Žižkovi lidé vypořádají s nepřátelským Švamberkem. Ondra se dozví, že jeho otec je v zajetí u Švamberka. Vydá se sám do Švamberkova sídla, aby otce vysvobodil. Je však dopaden a odsouzen k upálení. Sulík a mohutný Žižkův bojovník Vít Pračka Ondru zachrání. Žižka nabídne Švamberkovi za Tůmu tři zajaté rytíře. Při výměně se Švamberkovi lidé opět projeví věrolomně a napadnou Žižkovy vyjednávače. Pračka, Tůma, Sulík i Ondra bojují jako lvi a vyhrají. Ondra má znovu otce a Sulík nalezne ochránce v panu Pračkovi.
Ondra z Kolče
Sulík
Vít Pračka, vůdce bratříků
zeman Tůma z Kolče, Ondrův otec
hejtman Jan Žižka z Trocnova
Švamberk
Adam Chrůst
felčar Sivá hlava
kastelán Mikšík
špeh Konrad Hornung
špeh Kuno
Švamberkův pobočník
německý žoldnéř
posel/dubl hlavních rolí – jezdec na koni
rytíř u Švamberka
měšťan
hysterická žena
bojovník
hlas německého jezdce
Helena Rohanová, Drahomíra Králová
Josef František Karas (Na Žižkově válečném voze – kniha)
Rudolf Beneš, Vladimír Mácha, Miroslav Jirsa
Luděk Marold, Artur Stacha
Vladimír Tišer
pplk. Eduard Wagner , František Michálek (jezdectví), Čestmír Čivrný
Miroslava Švestková (klapka), Josef Vítek (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Na Žižkově válečném voze
Na Žižkově válečném voze
On Žižka’s War Wagon
film
hranýdistribuční
dětský, dobrodružný
Československo
1968
1968
schválení literárního scénáře 16. 10. 1967
schválení technického scénáře 3. 1. 1968
začátek natáčení 7. 2. 1968
konec natáčení 12. 6. 1968
schválení první kopie 15. 8. 1968
promítání povoleno 26. 8. 1968
vyřazení z distribuce 31. 12. 1988
premiéra 29. 11. 1968 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 5. 12. 1968 /přístupný mládeži/ (kino Tatra /1 týden/, Praha)
Příběh dvou odvážných chlapců z husitských bojů.
Tvůrčí skupina Švabík – Procházka, Jan Procházka (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
73 min
2 076 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české