Vít Olmer se na sklonku šedesátých let rozhodl prosadit své režisérské ambice. Z hereckého idolu se tak začal měnit v zajímavého režiséra, který do osidel komerce definitivně upadl teprve s příchodem tržních poměrů po roce 1989. Protagonistkou Olmerova celovečerního debutu je třiadvacetiletá Veronika, která přestane být spokojená se svým lehce promiskuitním, citově nezávazným životem. Možnost začít normální vztah pro ni představuje nadaný fotograf Jan. Ukáže se však, že se stala jen obětí mladíkovy posedlosti jeho profesí… V moralitě o zasloužené citové lekci se osmadvacetiletý debutant pokouší navázat na civilní poetiku československé nové vlny šedesátých let. K autenticitě snímku přispěly herecké výkony začínající Valerie Chmelové a neherce Antonína Sládka v hlavních rolích, umělecký neúspěch filmu však Olmera v jeho režisérské kariéře zbrzdil.
Třiadvacetiletá studentka Veronika žije s matkou a bílým pudlem. Zdá se, že si s ničím nedělá starosti. Je nezávislá, bez problémů navazuje známosti a styky s muži, s lehkostí se s nimi loučí stereotypním pozdravem „Takže ahoj“, když od ní odcházejí ke svým manželkám a milenkám. Veronika však cítí, že to není to pravé. Její přítelkyně Kateřina, která je vdaná a je matkou malé holčičky, se jí marně snaží pomoci dobrými radami. Jednoho večera se Veronika u Kateřiny seznámí se zajímavým mladíkem Janem Kubíčkem, nadaným fotografem. Několikrát se s ním náhodně potká a posléze přijme pozvání do jeho sklepního bytu-ateliéru, kde se spolu milují, aniž znají svoje jména. Pro Veroniku je to začátek lásky. Také Jan, kterého dosud před samotou zachraňovalo zaujetí pro práci, je s jejich vztahem spokojený. S jistotou přesvědčí dívku, že profesionální kolegyně Helena pro něho citově nic neznamená. Jednoho dne se náhle vše změní. Jan se k Veronice chová surově a při milování plném napětí slyší dívka cvakavý zvuk. Když ji Jan bez příčiny uhodí, mlčky odejde. Po jejím odchodu Kubíček vyvolává fotografie, které tajně pořizovala Helena, když se dvojice milovala. Zdá se, že to muže nyní mrzí. A Veronika bude dál hledat životní jistotu.
studentka Veronika
fotograf Jan Kubíček
kamarádka Kateřina
fotografka Helena
studentka Marta
Ládík, Kateřinin přítel
milenec cvičící karate
vousatý milenec zvaný Machr
blonďatý milenec
odmítnutý nápadník
profesor
malá Katka, dcera Kateřiny
Honza, bývalý Veroničin milenec
milenec s dýmkou
matka Veroniky
otec Veroniky
žena v čekárně u veterináře
cvičitel CO
muž s buřtem a novinami
on sám přednášející v televizi
veršující student
potrhlý muž v knihovně
cizinec
mladík
mladík
student
zvěrolékař
Zdena Pavlátová
Karel Janda (2), Jiří Cvrček, Bohumil Kadlec
Milan Štěch, František Jaderník
Václav Polák
Irena Hrušková (klapka), Karel Ješátko (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni Petr Hapka
Text písně Petr Rada
Zpívá Hana Hegerová
Hudba k písni Mojmír Smékal
Text písně Ivo Fischer
Zpívá Lilka Ročáková
Takže ahoj
Takže ahoj
So Bye-bye
Drahý Ján / Případ Veronika
film
hranýdistribuční
psychologický
Československo
1970
1970
schválení literárního scénáře 7. 1. 1970
začátek natáčení 19. 4. 1970
schválení technického scénáře 21. 4. 1970
konec natáčení 13. 7. 1970
schválení první kopie 30. 9. 1970
promítání povoleno 28. 12. 1970
vyřazení z distribuce 31. 1. 1991
premiéra 2. 4. 1971 /nepřístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 7. 4. 1971 /nepřístupný mládeži/ (kino Paříž, Praha)
Český film o dívce Veronice a jejích neutěšených láskách.
Tvůrčí skupina Šebor – Bor (příprava), Vladimír Bor (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Jiří Šebor (vedoucí výroby tvůrčí skupiny a vedoucí výrobní skupiny), Dramaturgická skupina Vojtěcha Cacha, Vojtěch Cach (vedoucí dramaturgické skupiny), Výrobní skupina Jiřího Šebora
dlouhometrážní
85 min
2 407 metrů
16mm, 35mm
1:1,66
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české