Scenárista Jiří Křižan a režisér Zdenek Sirový v letech 1970–1971 realizovali tři krátkometrážní příběhy podle povídek Jacka Londona. Žánrové miniatury, které v nastupující normalizaci poskytly obživu začínajícímu scenáristovi s nevhodným původem a nepohodlnému režisérovi zakázaného dramatu Smuteční slavnost (1969), se uváděly v kinech buď samostatně, nebo společně. Vedle Kaňonu samé zlato (1970) a Posledního výstřelu Davida Sandela (1971) mezi ně patřil i Claim na Hluchém potoku, který vypráví o dvojici zlatokopů toužících po bezpracném zbohatnutí. V rolích podvodníků, kteří prodají starému zlatokopovi bezcenný zábor k rýžování zlata – claim –, své herecké umění zlatí Rudolf Hrušínský a Lubomír Kostelka. Partu Hanse Anderssona, jenž hrdinům stylového anekdotického příběhu vypálí rybník, se ujal Štefan Winkler.
V osamělé krčmě uprostřed hlubokého kaňonu se vyptávají Mike a Rogers hostinského na možnost záboru místa k rýžování zlata - claimu. Starý Cunning ví o posledním místě na Hluchém potoku, ale tam zlato není. Kromě těch dvou se poblíž potlouká jen starý zlatokop Andersson, zvaný podle svého původu Švéd. Rád by nějaké místo koupil, ale ta se zlatem jsou už rozebraná. Mike s Rogersem si claim zaregistrují, i když nemají v úmyslu pracovat ani trochu. Tajně si přivezli pár zlatých valounků na spáchání podvodu. Mají své sny. Mike by chtěl mít broskvovou farmu a sloužící, kteří by mu ovoce nosili a utírali pokapanou bradu. Roger touží vlastnit pětipatrový bleděmodře natřený hotel a broskve by kupoval samozřejmě u Mikea. Chybí jim ale dvacet pět tisíc dolarů a chuť k práci. Raději před Švédem předstírají, že na Hluchém potoce nalezli zlato, a prodají mu svůj netknutý claim za osmnáct set dolarů. Za tři měsíce mají náhodou cestu okolo. Všechny claimy jsou již vytěžené, kromě toho na Hluchém potoce. Švéd tam zlato skutečně našel a plní jím jednu plechovku za druhou - na dotaz zkoprnělých mužů odhadne hodnotu nálezu na půl milionu.
Film byl uváděn jednak samostatně, druhak jako součást povídkového triptychu pod názvem Kaňon samé zlato. Další části triptychu se jmenují Kaňon samé zlato a Poslední výstřel Davida Sandela.
Mike
Bill Rogers
Mluví Josef Beyvl
krčmář Abraham Cunnings
Mluví Josef Kemr
zlatokop Hans Andersson zvaný Švéd
Táňa Čermáková
Jack London (Příliš mnoho zlata /Too Much Gold/ – povídka)
Šťovíček Josef st., František Santarius
Radomír Koutek, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Jan Vaculík
Claim na Hluchém potoku
Claim na Hluchém potoku
The Claim at the Deaf Creek
Moc zlata
film
hranýdistribuční
dobrodružný, komedie, povídka
Československo
1971
1970—1971
schválení literárního scénáře 10. 9. 1970
začátek natáčení 19. 10. 1970
konec natáčení 5. 3. 1971
schválení první kopie 11. 5. 1971
promítání povoleno 2. 6. 1971
vyřazení z distribuce 1. 3. 1976
premiéra 6. 4. 1972 /přístupný mládeži/ (kina Kotva a Hvězda, Praha)
premiéra 7. 4. 1972 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Povídkový film podle motivů Jacka Londona. Kaňon samé zlato. Claim na Hluchém potoce. Poslední výstřel Davida Sandela.
krátkometrážní
28 min
807 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 12. festival filmů pro děti a mládež s mezinárodní účastí Gottwaldov
1972
Zlín / Československo
Cena poroty
uveden v povídkovém filmu Kaňon samé zlato; za citlivý režijní přístup postihující londonovskou atmosféru