Režisér Petr Tuček se do divácké paměti zapsal především televizním seriálem Slovácko sa nesúdi (1974) a armádní veselohrou Copak je to za vojáka… (1987). V Tučkově filmografii však najdeme i kriminální komedii, která měla pobavit diváky v roce 1983. Protagonistou vyprávění je mladík Michal Nožička, jenž se kvůli doporučení na vysokou školu zaplete do prapodivných událostí kolem údajné vraždy své šéfky – lázeňské primářky Moulisové (Zora Božinová). Michal je obviněn ze zločinu, nakonec se však ukáže, že jde jen o sérii nedorozumění, jejichž středobodem je primářčina dcera Květa… Kulturní referent s uměleckými ambicemi Michal patří k nejvýraznějším rolím Michala Peška. Tajemná dívka Květa, která se hrdinu pokouší svést s puškou v ruce, se stala jednou z prvních větších rolí Dany Batulkové.
Mladý kulturní referent z lázních Michal je přijat na hudební fakultu AMU. Aby mohl po prázdninách začít studovat, potřebuje už jen doporučení zaměstnavatele. To však není tak jednoduché, jak se domníval. Na zpáteční cestě ho sleduje dívka a ta mu připraví celou řadu nepříjemných situací, které ho v očích jeho šéfky Moulisové diskreditují, takže doporučení nedostane. Mladík shání, kdo by místo primářky doporučení podepsal a nebo kdo by se za něho přimluvil. Dívka z vlaku ho druhý den prosí o pomoc. Tvrdí, že uklízí u Moulisové, a potřebuje odnést do sklepa těžkou bednu. Na poradě s ředitelem se všichni dozví, že zmizela primářka. Michal se nabídne, že ji najde. Spojí se se záhadnou dívkou z vlaku, která se jmenuje Květa a je dcerou Moulisové, a pustí se do hledání. Nikde ji nemůže najít. Monika, která přespává ve vile Moulisové, Michalovi tvrdí, že Květa zabila svou matku. Květě se nelíbí, že Monika byla za Michalem, a upozorní na ni policii. Monika na oplátku udá Květu, ale za spoluúčast na vraždě je zatčen Michal. Brzy je však propuštěn. Michal začne také podezírat Květu z vraždy matky. Ve vile chce prozkoumat bednu, kterou Květě pomáhal odnést do sklepa. Květa ho překvapí s puškou v ruce a cynicky se přizná k vraždě. Přinutí Michala, aby s ní šel do ložnice. Michal se chce s ní pomilovat a svleče se. V tu chvíli se objeví ve vile primářka Moulisová. Vyjde najevo, že byla v Praze na lékařské fakultě, aby zahladila nepříjemný incident své dcery. Spatří nahého mladíka a ten prchá oknem. V lázních samozřejmě způsobí pohoršení. Květa však přesvědčí matku, že Michal je ve všem nevinně. Matka mu podepíše doporučení na školu a s trochou cynismu ho uzná i jako nápadníka své dcery.
kulturní referent Michal Nožička
medička Květa
Mluví Zuzana Fišárková
primářka Moulisová, Květina matka
psycholog Gorbay
ředitel lázní
Michalův otec
MUDr. Luděk Štrobach
Jiřina, Štrobachova žena
strážmistr VB
zdravotní sestra
Monika
sekretářka Eliška
dietní sestra
inženýr Vanýsek
lékař Dodo
zřízenec Knébl
výpravčí
vedoucí Ratiškovského dechového souboru
ladič Viktor
vedoucí katedry
starý muž
cikán Kalmán, uklízeč a hudebník
cikán Hlaváč
dirigent
průvodčí
člen vedení lázní
mladý lékař
Dodova milenka
postarší pacientka
zdravotní sestra
Mluví Sylvia Turbová
slovenská pacientka
lázeňská
hajný Kudrna
lékař
lékař
lékař
lázeňský pacient
ekonom
profesor
ona sama, hudební pedagožka a klavíristka
Wanda Kuzynská
učitel
Otmar Průša
Josef Dvořák, Zdena Suchomelová, Richard Staněk, Petr Průša
Věra Varadyová (klapka), Zdeněk Dukát (fotograf), Michal Fairaizl (fotograf)
Bohuslav Martinů (Koncert pro hoboj a orchestr), Robert Schumann (Variace), Johann Sebastian Bach (Koncert d moll pro housle, hoboj a smyčcový orchestr), Vilém Blodek (V studni)
Petr Hapka, FISYO (Dirigent Mario Klemens)
Hudba k písni Bedřich Smetana
Text písně Josef Václav Sládek
Zpívá sbor
Od vraždy jenom krok ke lži
Od vraždy jenom krok ke lži
Just a Step from Murder to Lie
film
hranýdistribuční
komedie
Československo
1982
1982
schválení literárního scénáře 30. 4. 1982
schválení technického scénáře 30. 6. 1982
začátek natáčení 7. 7. 1982
konec natáčení 3. 12. 1982
promítání povoleno 29. 12. 1982
vyřazení z distribuce 31. 12. 1988
premiéra 1. 7. 1983 /nepřístupný mládeži/
Česká filmová komedie o tom, jak připravit národ o génia.
5. dramaturgicko-výrobní skupina, Miloslav Vydra (vedoucí 5. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
77 min
2 205 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 10. festival zdravotnických filmů Podbořany
1983
Podbořany / Československo
Cena ankety filmového diváka v kategorii celovečerních hraných filmů