Na motivy románu Roberta Louise Stevensona vznikl dobrodružný koprodukční snímek, na jehož vzniku se podíleli i bulharští tvůrci. Scenáristé napínavý děj klasické předlohy přenesli do Varny roku 1908. Hrdinou vyprávění je mladý Čech, František Roučka, který se jako zaměstnanec otcova bývalého spolužáka Schumana stává zděšeným svědkem machinací řeckého loďaře. Mladík zjistí, že majitel ztroskotané lodi Apolonia vydal Turkům bulharské vlastence, kteří svůj pokus o návrat do vlasti zaplatili životem... Do role neústupného Roučky, jenž se rozhodne vydat spravedlnosti pachatele zločinu, obsadil režisér Ivo Toman Davida Vejražku. Zajímavostí snímku z roku 1983 je herecká účast Olgy Schoberové, která se v roli Schumanovy ženy Kláry naposled objevila na filmovém plátně.
Rok 1908. Do Varny přijede mladý Pražák František Roučka, aby zde na přání svého otce začal kariéru obchodníka pod vedením svého bývalého spolužáka Helmuta Schumana. Helmut patří ve Varně k váženým podnikatelům. Z novin se dozví, že ztroskotala řecká loď Apolonie, která vezla kůže v hodnotě 20.000 leva. Přátelé se rozhodnou vrak koupit. Při návštěvě kapitána Apolonie Nikose, který se chová velmi podivně, nabudou přesvědčení, že na lodi byl cennější náklad než kůže. Při dražbě lodi se však objeví advokát Berger, který vyžene cenu až 70.000 leva a při soukromém jednání nabídne Helmutovi a Františkovi za odstoupení vraku až 100.000 leva. Přátelé odmítnou. Při další návštěvě Nikose, zjistí, že kapitán byl zavražděn. Najmou si proto loď i posádku, s níž František vyjede k vraku. František nikomu nevěří, neboť na lodi se stále dějí nepředvídané události. Nakonec se dostanou k vraku.Zde nenajdou žádné zlato, ale mrtvoly, ukryté pod kůžemi. Jeden z námořníku, Janis, prozradí, jaké hrůzné události se na lodi staly: Mrtví jsou Bulhaři, kteří utíkali z Turecka, ale majitelem lodi byli po zaplacení znovu prodáni Turkům. Kapitán Nikos se postavil proti.Bulhaři byli zabiti hned, Nikos později na pevnině. Po návratu zjistí oba přátelé, že muž v pozadí těchto zločinů byl vážený obchodník. Helmut si nechá mlčení zaplatit, ale František je rozhodnut přispět k potrestání viníka.
František Roučka
Mluví Ladislav Županič
obchodník Helmut Schuman
Mluví Veronika Freimanová
Klára, Helmutova žena
Mluví Bohumil Švarc
kapitán Nastev
Mluví Milan Mach
Nikos, kapitán lodi Apolonie
loďmistr Neuerburg
advokát Berger
Mluví Karel Chromík
námořník Janis
Mluví Jiří Novotný
námořník Pečkov
Mluví Jiří Štěpnička
kormidelník Koster
Mluví Jiří Havel
námořník Max
obchodník Danailov
Mluví Václav Stýblo
dr. Feldek
Reichen
starý sluha
člen správní rady Kokinis
fotograf
číšník
Mluví Dalimil Klapka
kuchař Nassie
muž ve vestě
recepční
člen správní rady
turecký voják
turecký voják
turecký voják
námořník
námořník
mladá žena
pravoslavný kněz
Mluví Václav Kaňkovský
vyvolávač Kasatonov
hospodský Trajko
dubl za Petara Slabakova
Josef Loučím, Radost Račeva
Aleš Voverka, Vasja Panova, Nikolaj Bosilkov
Robert Louis Stevenson (Vrak /The Wrecker/ – román)
Oldřich Kovář (kamera)
Todorka Bistrekova, Karel Kracík, Miloš Sršeň, Milan Šefrna
Rudolf Mos, Miladin Ivanov, Hana Štefanová
Přemysl Čermák
Renata Čihulková (klapka), Alena Červená (fotografka)
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček)
Vrak
Vrak
Shipwreck
Tajnata na Apolonija
film
hranýdistribuční
dobrodružný, historický
Československo, Bulharsko
1983
1983
vyřazení z distribuce 31. 12. 1989
premiéra 1. 6. 1984 /přístupný mládeži/
Koprodukční film ČSSR–Bulharsko. Záhada tajemného pokladu v romantickém dobrodružném filmu podle románu Roberta Louise Stevensona.
2. dramaturgicko-výrobní skupina, Josef Císař (vedoucí 2. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
84 min
2 401 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české