Režisér Václav Gajer uzavřel svou filmografii v roce 1983 válečným příběhem o dvou vesnických klucích, kteří si na jaře 1945 užijí řadu dobrodružství se svým novým kamarádem – partyzánem Janem. Gajera v sedmdesátých letech proslavila trilogie o zvídavém pražském klukovi, zažívajícím prázdninové příhody u dědečka-hajného (Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem), bezkonfliktní optiku neopustil ani v adaptaci předlohy Bohumila Říhy. Devítiletý hrdina se ostatně také jmenuje Vašek a taktéž on se vydává za novými zážitky z hájovny. Místo pytláků má ovšem neohrožený kluk a jeho kamarád Dušan (David Strupek) co do činění se zákeřnými německými ostřelovači… Vedle ruských a německých herců si ve filmu zahráli i Jaroslava Obermaierová, Vítězslav Jandák a Jana Švandová.
Jaro 1945. Devítiletý Vašek Boček žije se svými rodiči v hájovně za vesnicí. Otec hajný Boček rozhodne, že odejdou před frontou do hor. Pošlou Vaška ještě pro tetu a pak společně i s krávou Stračenou se zabydlí v opuštěném seníku na úbočí kopce Skalka. Rodiče pak pokračují dále do hor k partyzánům.Vašek se při pasení krávy setká s parašutistou Janem a přivede ho do seníku na oběd. Jano má za úkol pozorovat ze Skalky pohyb Němců v údolí.Odpoledne přivede Jano chlapce Dušana, jehož tatínka odvedli Němci na zákopové práce. Teta rozhodne, že Dušan zůstane u nich. Podle dunění děl je jasné, že se blíží fronta. Jano s pomocí kluků vykope zemljanku, kam se na jeho příkaz všichni přestěhují. Kluci navzdory zákazu vylezou na Janovu pozorovatelnu a musí se schovat před německými ostřelovači. Jano je zneškodní. Na Skalku přicházejí vojáci a partyzáni, mezi nimi i Vaškův otec. Připravují se k rozhodujícímu útoku. V zemljance kluci slyší střelbu. Najednou je ticho, je po boji. Partyzáni přinášejí raněné, mezi nimi i Jana. Kluci hledají Stračenu a najdou ji u zdemolované hájovny. Kráva šlápne na minu a vyletí do vzduchu. Vesnice je vypálená, ale lidé jsou šťastni - je mír. Tatínek těší maminku - v míru si postaví novou krásnější hájovnu.
Vašek Boček
Dušan
teta Tereza
parašutista Jano
máma
táta
staršina
starší seržant
zdravotní sestra Rima
mladší seržant
německý poručík
rotný
zdravotní sestra
rotný
Lojzík
Jarda
Pepík
Kosťa
Bohumil Říha (Dva kluci v palbě – román)
Lubomír Moravec
Miloslav Dvořák, Josef Dvořák, Vladimír Ježek, Milan Šilha
Pavel Cajzl, Pavel Cechl, Vladimír Čumpelík, Petr Klein, Ladislav Kocourek, Jan Kriesman, Zdeněk Krumpl, Jiří Kuba, Lubomír Mindoš, Martin Novák (2), Josef Pechanec, Petr Sekanina, Miroslav Schauer, Zbyněk Šmakal, Jaroslav Špáňa, Jaroslav Tomsa, Ivan Varga, Karel Vávrovec, Václav Veverka, Jaroslav Vlk, Pavel Želízko
Milana Melcerová, Ivan Helcl
Michal Hvozdák, Karel Lupoměský
genpor. František Šádek
Barbora Bílková (klapka), Miroslav Pešan (fotograf)
Ludwig van Beethoven (Symfonie č. 5 c moll /Osudová/), Dmitrij Šostakovič (Symfonie č. 7 C dur)
FISYO (Dirigent Mario Klemens)
Hudba k písni Ivan Petrovič Larionov
Zpívá Stanislav Král
Zpívá Jevgenij Šutov
Zpívá Jaroslava Obermaierová
Hudba k písni Wilhelm Lindemann
Text písně Wilhelm Lindemann
Zpívá sbor
Dva kluci v palbě
Dva kluci v palbě
Two Boys under Fire
film
hranýdistribuční
dětský, drama
Československo
1983
1983
vyřazení z distribuce 30. 6. 1990
slavnostní premiéra 23. 4. 1984 (kino Lucerna, Praha)
premiéra 26. 4. 1984 /přístupný mládeži/ (kino Jalta, Praha)
premiéra 1. 4. 1985 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Velké dobrodružství na konci války. Český film podle stejnojmenného románu národního umělce Bohumila Říhy.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Stanislav Rudolf (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
75 min
2 164 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české