Podle námětu a scénáře Daniely Fischerové natočil zkušený Ota Koval teenagerovský snímek, jehož protagonistkou je čtrnáctiletá Klárka Králová. Talentovaná klavíristka z Liberce je přijata na pražskou konzervatoř a její matka v metropoli získala místo. Když si Klárka zlomí ruku, čekají ji v Liberci poslední prázdniny, na které jen tak nezapomene. Jsou spojené s malířským učněm Štěpánem i s roztržkou rodičů, kteří mají na stěhování rozdílné názory. Hlavní role ve filmu se ujala Lucie Tomková, která se objevila ještě v Kovalově rodinné komedii Uf-oni jsou tady (1988). Štěpána si zahrál David Novotný, který tak ve Fukově filmu zahájil svou úspěšnou kariéru. Role rodičů jsou zajímavě obsazeny Petrem Čepkem a Evelynou Steimarovou, jejíž matka Jiřina ztvárnila part hrdinčiny babičky.
Čtrnáctiletá Klárka Králová z Liberce je přijata na konzervatoř - obor klavírní hra - v Praze. Také Klárčina matka obstála v tlumočnickém konkursu a má nastoupit v Praze. Tyto dva úspěchy v rodině jsou důvodem pro uspořádání večírku u Králů. Vyskytne se však překážka. Klárčin otec, lékař Král, se nechce stěhovat. V Liberci má pacienta, kterého léčí sedm let. Nyní pacient umírá a Král ho nechce opustit. Klárka si zlomí pravou ruku a seznámí se s malířským učněm Štěpánem. Druhý den se jí nechce na hodinu, zatelefonuje proto profesorovi, že má chřipku. Za kamarádku listonošku Zuzanu vezme roznášku pošty. Nemůže však donést profesorovi důchod, poznal by, že mu zalhala. Tím způsobí Zuzaně na poště nepříjemnost. V rozestavěném domku na předměstí je dívka svědkem hádky Štěpána s otcem. Štěpán vyrůstal v dětském domově, otec se k němu nehlásil, ale nyní ho otec nutí, aby mu pomáhal při dostavbě domku. Štěpán odmítne a uteče. Matka se rozhodne odstěhovat do Prahy bez otce. Nešťastná Klárka hledá útěchu u Štěpána. Bez otce do Prahy také nechce. Navštíví ho v nemocnici, ale nedokáže mu říci, že je matka opustila. V nemocnici se také setká se Štěpánem, který se přišel podívat na otce, jenž si zlomil nohu. Klárka přespí u otce v nemocnici a ráno se dozví, že matka se do Prahy neodstěhuje. Šťastná Klárka se vrátí domů, zahraje levou rukou Chopinovu etudu a vyběhne Štěpánovi oznámit, že do Prahy pojede sama, ale na víkendy a prázdniny se bude vracet domů.
Ve filmu je použit instruktážní film Běhy PhDr. Petra Sušanky z Metodického oddělení komise vrcholové atletiky. V době před běžným užíváním počítačové techniky ve filmu šlo o jeden z řady vynikajících a nápaditě zpracovaných snímků o biomechanice jednotlivých sportů. Pomocí rychloběžné kamery, výpočtů a následně zpracovaných grafů vznikla názorná pomůcka napomáhající k podstatnému zlepšení techniky sportovních výkonů. Jako modely sloužili nejlepší atleti té doby.
Klárka Králová
Štěpán
překladatelka Jarka, Klárčina matka
MUDr. František Král, Klárčin otec
babička
kabaretiér Freddy, Štěpánův otec
profesor Prošek
Proškova žena
poštovní doručovatelka Zuzana
úřednice za přepážkou
vedoucí na poště
sálová sestra
zdravotní sestra ve výtahu
zafačovaný pacient
stařík s berlou
adresátka Martička
gravidní nevěsta
cvičitelka jógy
stařeček s heligónkou
hrubián u tramvaje
elegán, Zuzanin přítel
lékařka
mladičká sestra
starletka
hecíř
hecíř
zdravotní sestra
trenér
stařenka
závozník
opilec
černoška
starší žena
vrátný v nemocnici
písařka
dívka v ponču
tanečník break dance
tanečník break dance
adeptka herectví
zedník
zedník
družička
Petr Strejček
Milan Bábik, Jiří Matějka, Eva Slívová
Ludvík Malý
Ivan Helcl, Luboš Kozák
Karel Lupoměský, Eva Charvátová (spojka)
Karel Čepička
Marika Wasserbauerová (klapka), Zdeněk Dukát (fotograf), J. Beneš, Miloslav Halík, Zdeněk Jílek, N. Vlášková, K. Koutský
Fryderyk Chopin (Klavírní skladby), Edvard Hagerup Grieg (Klavírní koncert a moll), Jaroslav Ježek (Bugatti step)
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček)
Hudba k písni Miki Ryvola
Text písně Miki Ryvola
Zpívá sbor
Hry pro mírně pokročilé
Hry pro mírně pokročilé
Etudes for Piano Students
Rok navíc
film
hranýdistribuční
psychologický
Československo
1986
1985—1986
schválení literárního scénáře 11. 10. 1985
schválení technického scénáře 11. 10. 1985
začátek natáčení 8. 11. 1985
konec natáčení 28. 1. 1986
schválení první kopie 11. 4. 1986
promítání povoleno 20. 6. 1986
vyřazení z distribuce 30. 6. 1991
premiéra 1. 4. 1987 /přístupný mládeži/
Český film. Úsměvný příběh prvních vítězství a proher.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Marcela Pittermannová (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
81 min
2 325 metrů
35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české