Slovenský režisér Peter Hledík začal v roce 1989 podle vlastního scénáře natáčet snímek o dětech, které náhodou ve staré studni najdou Masarykovu sochu, kterou tam svrhli místní komunisté v roce 1948. Novou inspiraci do Hledíkova příběhu vnesla sametová revoluce, jejíž ozvuky autor začlenil do vznikajícího materiálu. Původní dobrodružný příběh pro děti se tak změnil v poněkud naivně angažované vyprávění. Hrdinka – malá Johanka – se s maminkou zabydluje na venkově, kde se má léčit z astmatu. Nález staré Masarykovy sochy rozdmýchá mezi vesničany dávné nesváry, nastane však listopad 1989 a všichni kolem konečně mohou svobodně dýchat… Dětský film, který v kinech v době premiéry rychle zapadl, zdobí herecké výkony Rudolfa Hrušínského a maďarského herce Gábora Hársányiho.
Do malé vesnice se z Prahy přistěhuje Jolana Marková s dcerou Johankou. Johanka trpí astmatem a matka doufá, že se na venkově uzdraví. Nastěhují se do opuštěného stavení po příbuzných Florišových. Dům je zpustlý a Johančini spolužáci se rozhodnou, že Markovým pomohou s úklidem. Při pokusu o vyčištění studny narazí na sochu. Je to socha prezidenta Masaryka, kterou tam občané svorně s tajemníkem MNV Havlíčkem po roce 1948 shodili. Nález sochy vyvolá vzpomínky na události kolem sochy před mnoha lety, pocity viny i dávné nevraživosti. Havlíček chce sochu odvézt, ale je podzim 1989, rozhlas a televize informují o dramatických událostech v Praze. Děda Trvajík ráno na křídlovce hraje Masarykovu píseň Teče voda, teče, stará paní učitelka tajně položí květiny na místo, kde kdysi socha stála. Na schůzi vesnice lidé útočí na Havlíčka, aby zařídil navrácení sochy na staré místo. Děda Trvajík předčítá z kroniky svého otce o vzniku republiky. Občané pak odjedou do města na kouzelnické představení. Jolana se chystá s dcerou odjet. Při balení najdou Florišův dopis z něhož vyplývá, že starý komunista spáchal sebevraždu, protože se styděl za to, co se děje. Na náměstí lidé dojatě zpívají Ach, synku, synku. Podstavec pomníku je však stále prázdný. Očištěná prezidentova socha hledí z Florišovy zahrady.
děda Trvajík
Mluví Josef Somr
tajemník místního národního výboru Laďa Havlíček
traktorista Josef Šulík, Trvajíkův
Šulíkova žena, Trvajíkova dcera
František, syn Šulíkových
Jožin, syn Šulíkových
lesák Kos, správce bažantnice
Ivanka, Kosova žena
řidič autobusu Jindra Beránek
Jiřina Havlíčková, tajemníkova žena
učitelka Sosnová
učitel Michal
Jarin Bohunek
Bohunkova žena
Miluška, dcera Bohunkových
Mluví Taťjana Medvecká
Jolana Marková
Johanka, dcera Markové
hostinská Severáková
hostinský Severák
Honza, syn Kosových
Ivan, syn Kosových
Jitka
syn Havlíčkových
Kytka
Zuzka
Švagřík
Beránková
František Hlaváček, Marcela Hynčicová
Jaroslav Navrátil (2), Petr Dostál, Josef Vojtášek, Josef Šťovíček
Alice Egnerová, Katarína Dalkovičová, Vlasta Malotová, Naďa Marakyová, Ludmila Varmužová
Jitka Perůtková
František Šumbera
Otto Kamenský (fotograf), Jana Marušáková, Věra Kučerová (2), Hana Linhartová, Věra Kadlečková, Bronislav Sukup, Miroslav Maryník, Miroslav Slavík, Roman Musil
Studiový orchestr (Dirigent Petr Ulrych)
Hudba k písni lidová píseň
Zpívá ženský sbor
Hudba k písni Karel Vacek
Zpívá mužský sbor
Hudba k písni lidová píseň
Zpívá Hana Ulrychovásbor
Hudba k písni lidová píseň
Zpívá Hana Ulrychová
Začátek dlouhého podzimu
Začátek dlouhého podzimu
The Beginning of a Long Autumn
Kos je vůl
film
hranýdistribuční
psychologický
Československo
1990
1990
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 1. 10. 1990 /přístupný mládeži/
...jehož konec vzal rychlý spád.
dlouhometrážní
81 min
35mm
1:1,66
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české