Jaromíra Kolárová napsala v roce 1965 autobiografický román o politických procesech padesátých let, který se Jiří Svoboda rozhodl zfilmovat už před rokem 1989. Protože došlo k odkladu natáčení, dostal se snímek do kin až v roce 1991. Přesto jde o jeden z titulů přelomové doby, ve které se rozvolňoval státní dohled nad ideologickými trendy domácí kinematografie. Protagonistou vyprávění, k němuž napsal scénář Václav Šašek, je právník Steiner-Kamenický, který je obviněn z protistátního spiknutí. Stejně dopadne Janův přítel, komunista Mrázek. Chystá se velký politický proces a oni i další nevinní budou odsouzeni, ať svou smyšlenou vinu pod nátlakem přiznají či nikoli. Nespravedlnost těžce dolehne i na rodiny zatčených… Vypjatě dramatický příběh opřel Svoboda o přesvědčivé herecké výkony Jiřího Bartošky, Jaromíra Hanzlíka a Marty Vančurové.
50. léta 20. století. V průběhu oslav svých narozenin podepíše ministr příkaz k zatčení Jana Steina-Kamenického, jednoho z hostů. Příslušníci StB ho odvedou brzy ráno po domácí prohlídce. Vyděšená mladičká manželka Alena se rozhodne požádat o pomoc Janova přítele, tajemníka KV KSČ Mrázka. Ten se zúčastnil promítání nového náborového filmu. Jediný z přítomných má námitky, dokument slibuje dělníkům neexistující výhody. Mrázek jede do Prahy na ÚV KSČ. Před vchodem ho zastaví Alena a sdělí mu, že byl Jan zatčen a obviněn ze špionáže a protistátního spiknutí. Kamenický chtěl před okupací i s rodinou odjet do Londýna, ale podařilo se to jen jemu. První žena s oběma dětmi zahynula v koncentračním táboře. Mrázek spěchá od milenky Moniky domů, dcera oslavuje maturitu. Monika mu pro ni dá jako dárek luxusní bílou kabelku. Mrázkova žena je stejně jako on kovaná komunistka a odmítá vidět nedostatky nového zřízení. Mrázek je ale rovněž zatčen. Političtí vězni jsou vystaveni krutému zacházení. Dlouhé výslechy je mají zlomit k přiznání ke smyšleným činům. Mrázek stále doufá, že jde o omyl, i když mu řeknou, že byl vyloučen ze strany pro záškodnickou činnost, a marně žádá o rozhovor s Gottwaldem. Kamenický se podle tvrzení vyšetřovatelů vrátil z Londýna jako špión. Mrázkovo napomáhání má dokázat odposlech rozhovoru s Alenou Kamenickou - prý ho přišla varovat. Vědí o Mrázkovi vše: kabelku měla Monika, kterou rovněž zatkli, od strýce z USA. Později mu vyčtou i to, že otec-malíř pokojů si vzal za krize jako pomocníka nezaměstnaného kamaráda. Prý ho jako živnostník vykořisťoval. Mrázkovou vyhodí z práce a odstěhují do ruiny. I když se dozví o mužově milence, odmítne se rozvést. Kamenického zlomí až dopis na rozloučenou od Aleny, která chce spáchat sebevraždu. Vyšetřovatelé už neřeknou, že si to rozmyslela a muž podepíše doznání. Sám se neúspěšně pokusí zabít sklem ze svých brýlí. Major vytýká podřízeným táhnoucí se Mrázkův případ. Dovolí mu napsat dopis domů, ale jen o rodinných záležitostech. Mrázek napíše šifrou vzkaz, aby manželka zašla za Loukotkou, jehož za okupace zachránili před gestapem. Estébák Loukotka odmítne, ale sám je zanedlouho zatčen. Kamenický je odsouzen na doživotí. Mrázek odmítá do konce uznat vinu, ale přesto je odsouzen na třináct let. Po cestě na návštěvu ve vězení si Mrázková připomene větu: Nepadá sníh, aby vše zahubil, ale aby každé zvíře ukázalo stopu svou.
JUDr. Jan Steiner-Kamenický
tajemník KV KSČ Jaroslav Mrázek
Lída, Mrázkova žena zvaná Mila
major StB
kapitán StB
vězeň-kněz Josef
tajný
tajný
referent StB
referent StB
Alenka, manželka Kamenického
Monika Nekludová, Mrázkova milenka
František Loukotka, příslušník StB
Dada, dcera Mrázkových
Petr, Dadin přítel
dozorce
dozorce
dozorce
obhájce
redaktor Úderníka
ministr
vedoucí tajemník KV KSČ
vězeňský lékař
prodavač Bratrstva
soudce
Loukotkova manželka
houslista
nová nájemnice Steinerova bytu
první Steinerova žena na fotografi
Gabriela Muchová
Jaromíra Kolárová (Jen o rodinných záležitostech – román)
Milan Janoštík, Pavel Čihač, Lubomír Kafka, Jaroslav Chytrý, Jaroslav Lehman, Aleš Liška, Karel Plaňanský, Pavel Svoboda
Ivan Helcl, Patrik Vágner
Božena Novotná, Pavel Píta
František Šádek
Jana Konopásková (klapka), Zdeněk Vávra (fotograf), Jiří Štětka
Zpívá sbor
Hudba k písni Josef Stanislav
Text písně Olga Rambousková
Zpívá sbor
Hudba k písni Harry WilliamsJack Judge
Text písně Harry WilliamsJack Judge
Zpívá sbor
Hudba k písni Josef Scheu
Zpívá Hana Frejková
Hudba k písni lidová píseň
Jen o rodinných záležitostech
Jen o rodinných záležitostech
Family Matters
film
hranýdistribuční
drama
Československo
1990
1990
premiéra 1. 4. 1991 /přístupný mládeži/
Český film. Příběh z let inscenovaných politických procesů.
5. tvůrčí skupina, Miloslav Vydra (vedoucí 5. tvůrčí skupiny), Dana Dudová (vedoucí produkce 5. tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
114 min
3 250 metrů
16mm, 35mm
1:1,66
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české