Piano na křižovatce

Země původu

Česká republika

Copyright

2022

Rok výroby

2021

Premiéra

4. 4. 2023

Minutáž

71 min

Kategorie

film

Žánr

hudební, poetický

Typologie

dokumentárnídistribučnídlouhometrážní

Originální název

Piano na křižovatce

Český název

Piano na křižovatce

Anglický název

Piano at the Crossroads

Anotace

Inscenovaný dokumentární film Piano na křižovatce se stal celovečerním debutem česko-finského režiséra Jana Seniuse (nar. 1979), autora několika krátkometrážních filmů. Poeticko-hudební snímek bez mluvených dialogů vznikl pod záštitou pražské Pianotéky Zahradník a jejího majitele, skladatele, klavíristy a organizátora kulturních akcí Jakuba Zahradníka. Nese prvky reklamy na zmíněný podnik, nicméně tento jeho rozměr nevystupuje do popředí. – Film byl natočen v Praze během pandemie nemoci Covid-19 a dokumentuje snahu skupiny nadšenců v čele se Zahradníkem nenechat ani v tak těžké době hudební nástroje mlčet. Kulturní centrum Pražská křižovatka, umístěné v odsvěceném kostele svaté Anny na Starém Městě, se stává spolu se zmíněnou pianotékou, smíchovským Jazz Dockem a kavárnou Slavia dějištěm koncertů několika českých klavíristů. Interpretace děl Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, George Gershwina, Bohuslava Martinů, Václava Jana Tomáška, Bedřicha Smetany a Jaroslava Ježka je doplněna hranými výjevy, stylizovanými do minimalistické grotesky. – Snímek vedle záznamu unikátních vystoupení klavírních virtuosů Tomáše Víška, Igora Ardaševa, Jitky Čechové, Karla Košárka a Martina Kasíka nabízí také decentně satirický komentář k útlumu veřejně provozovaného umění a finančním potížím kulturní sféry, které způsobila tehdejší nákaza a s ní související protipandemická opatření. – Titul byl poprvé uveden na 59. mezinárodním festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha v roce 2022, jenž jej zařadil do své volně přístupné videotéky umístěné ve foyer Nové scény Národního divadla. Omezenou kinodistribuci zajišťoval přímo výrobce filmu, hudební vydavatelství Jakuba Zahradníka OSCAR music.

Obsah

V pianotéce Jakuba Zahradníka se koná pravidelný hudební večer. Z důvodu pandemie onemocnění Covid-19 však majitel musí další koncerty zrušit. Na ulici potká klavíristu Igora Ardaševa. Ardašev v pianotéce pro Zahradníka zahraje na různé klavíry úryvek ze skladby Antonína Dvořáka Poetické nálady. – Ardašev nalezne na Starém Městě kostel svaté Anny, v němž sídlí kulturní centrum Pražská křižovatka. Na tamním klavíru pokračuje ve hraní Dvořákovy hudby. Naváže skladbou Leoše Janáčka V mlhách. – Zahradník si omylem zabouchne dveře od obchodu. Toulá se po Praze. Navštíví klavíristu Martina Kasíka. – Kasík hraje v kostele svaté Anny část skladby Vzpomínky od Vítězslava Nováka. – Zahradník improvizuje na klavír ve své pianotéce. Další klavíry se samy od sebe ke hře přidají. Kakofonická hra každého nástroje skončí, až když Zahradník uzavře víko nad jeho klaviaturou. – Při noční procházce Zahradník narazí na prostor Jazz Dock, kde se zrovna koná recitál klavíristy Karla Košárka. Potkává zde klavíristu Tomáše Víška, který v podniku pracuje jako barman. – Košárek pokračuje ve hře na klavír u svaté Anny. – Zahradník se ráno před kostelem kochá začínajícím jarem. Dorazí Víšek a zahraje úryvky z děl Bohuslava Martinů a Václava Jana Tomáška. – Zahradník narazí v průchodu na opuštěný klavír a krátce na něj zahraje. Nástroj vzápětí pokračuje ve hře sám. – V opuštěné kavárně Slavia potkává Zahradník klavíristku Jitku Čechovou. – Čechová zahraje u svaté Anny Koncertní etudu C dur Bedřicha Smetany. Zahradníka dojme k slzám. – Klavír je z Pražské křižovatky odstěhován pryč. – Zahradník začne v pianotéce hrát Bugatti step od Jaroslava Ježka. Na dalších klavírech se k němu přidávají Víšek, Čechová, Košárek, Ardašev i Kasík. – Zahradník zabalí do kufru tři dřevěné nohy od piana. U řeky zavazadlo vymění za peníze s neznámým zákazníkem. Ten nohy následně vyhodí do popelnice.

Poznámka

V závěrečných titulcích je copyright 2023, film byl ale dokončen v první polovině roku 2022 a poprvé uveden již 21. září 2022.

Ve filmu se objevují velké klavíry (koncertní křídla) a pianina značek Petrof, Antonín Petrof (rok výroby 1914), Blüthner, Scholze, Rösler, Irmler, Yamaha, August Förster, Brož, Rous. Pracovali s nimi Michal Bartovský (příprava koncertního křídla v kostele), Marcel Pindel (ladič), Tomáš Fučík (ladič), František Dámec (technické zázemí v kostele).

Hrají

Tomáš Víšek

barman v Jazz Docku

Šarlota Červená

holčička za výlohou pianotéky

Dora Červená

holčička za výlohou pianotéky

Miroslav Červený

otec za výlohou pianotéky

Jiří Mlčák

zákazník u řeky

Účinkují

Igor Ardašev

klavírista

Jitka Čechová

klavíristka

Martin Kasík

klavírista

Karel Košárek

klavírista

Tomáš Víšek

klavírista

Jakub Zahradník

majitel pianotéky, hudební skladatel a klavírista

Frank Bonnici

jazzový klavírista na hudebním večeru v pianotéce

Jakub Dvořák

violoncellista

Štáb a tvůrci

Asistent režie

Zuzana Vápeníková, Anetta Holaňová

Původní filmový námět

Jakub Zahradník

Druhá kamera

Miloslav Holman (švenkr), Marek Janda (švenkr), Adrian Novotný (švenkr)

Asistent kamery

Adrian Novotný, Filip Svoboda, Petr Žemla, Štěpán Malík, Jakub Mužík

Masky

Jan Janout, Alžběta Bartošová

Zvuk

Jakub Trš, Kryštof Pobořil (záznam hudby)

Asistent zvuku

Nicolas Henry Atcheson, Bartołomiej Bieliński, Tomáš Jiřička

Postprodukce

PFX (obraz), Tomáš Srovnal (výkonný producent PFX), Bjela Hrábková (produkce PFX), Sleepwalker Studios (zvuk a hudba), Michal Pekárek (supervize Sleepwalker Studios), Kryštof Pobořil (hudba Sleepwalker Studios)

Producent

Jakub Zahradník (OSCAR music)

Výtvarná spolupráce

FRVR (grafický design)

Spolupráce

Martin J. Polák (fotograf), FRVR (fotograf)

Hudba

Hudba

Jakub Zahradník (improvizace)

Použitá hudba

Antonín Dvořák (Poetické nálady, op. 85 /3. Na starém hradě, 10. Bacchanale/), Antonín Dvořák (úryvky z děl), Leoš Janáček (V mlhách /1. Andante/), Vítězslav Novák (Vzpomínky, op. 6 /2. Inquieto/), George Gershwin (Tři preludia /Three Preludes, 1. Allegro ben ritmato e deciso, 2. Andante con moto e poco rubato/), Bohuslav Martinů (Tři české tance /Polka/), Bohuslav Martinů (Etudy a polky /5. etuda v F/), Václav Jan Tomášek (Ekloga G dur, op. 47), Bedřich Smetana (Koncertní etuda C dur), Bedřich Smetana (Koncertní etuda C dur), Jaroslav Ježek (Bugatti step), Ludwig van Beethoven (Klavírní sonáta č. 14 cis moll Měsíční sonáta /Monscheinsonate/), Klement Slavický (Tři klavírní kusy /Toccata/), Frank Bonnici (A Night in Braník)

Nahrál

Igor Ardašev /klavír/, Martin Kasík /klavír/, Karel Košárek /klavír/, Tomáš Víšek /klavír/, Jitka Čechová /klavír/, Jakub Zahradník /klavír/, Frank Bonnici /klavír/, Jakub Dvořák /violoncello/

Lokace

Praha, panoráma (Praha), Braník (Praha), ulice Ke Krči (Braník), Pianotéka Zahradník /i interiér; dnes neexistující/ (ulice Ke Krči), Modřanská ulice (Braník), ulice Pobřežní cesta (Braník), Staré Město (Praha), Anenská ulice (Staré Město), kostel sv. Anny /i interiér/ (Anenská ulice), Národní třída (Staré Město), kavárna Slavia /i interiér/ (Národní třída), Jilská ulice (Staré Město), kostel sv. Jiljí (Jilská ulice), Husova ulice (Staré Město), Zlatá ulice (Staré Město), Divadelní ulice (Staré Město), Betlémské náměstí (Staré Město), Betlémská kaple (Betlémské náměstí), Holešovice (Praha), Šimáčkova ulice /i interiér/ (Holešovice), ulice U Smaltovny (Holešovice), Smíchov (Praha), Paví vrch (Smíchov), Vltava (Praha), Železniční most (Vltava), Janáčkovo nábřeží (Vltava), klub Jazz Dock /i interiér/ (Janáčkovo nábřeží), Smetanovo nábřeží (Vltava)

Produkční údaje

Originální název

Piano na křižovatce

Český název

Piano na křižovatce

Anglický název

Piano at the Crossroads

Kategorie

film

Typologie

dokumentárnídistribuční

Žánr

hudební, poetický

Země původu

Česká republika

Copyright

2022

Rok výroby

2021

Premiéra

festivalová premiéra 21. 9. 2022 (59. mezinárodní festival televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha)
distribuční premiéra 4. 4. 2023 /přístupné bez omezení/
slavnostní premiéra 4. 4. 2023 (kino Lucerna, Praha)

Distribuční slogan

Němý hudební film.

Výrobce

OSCAR music

Nositelé copyrightu

OSCAR music, spol. s r.o.

Distribuce

OSCAR music

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

71 min

Distribuční nosič

DCP 2-D

Poměr stran

1:1,85

Barva

barevný

Zvuk

zvukový

Zvukový systém/formát

5.1, digitální zvuk

Verze

česká

Mluveno

bez dialogů

Úvodní/závěrečné titulky

české