Vězení dějin

Země původu

Česká republika

Copyright

2023

Rok výroby

2021—2023

Premiéra

18. 4. 2024

Minutáž

94 min

Kategorie

film

Žánr

historický, dokument

Typologie

dokumentárnídistribučnístudentskýdlouhometrážní

Originální název

Vězení dějin

Český název

Vězení dějin

Anglický název

The Prison of History

Anotace

Dokumentární film Jana Gogoly ml. (nar. 1971) a Matěje Hrudičky (nar. 1994) Vězení dějin vznikl jako součást projektu dlouho plánované přeměny areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti na památník obětí totalitní perzekuce. – Věznici, vybudovanou na konci devatenáctého století, využívala v době nacistické okupace německá tajná státní policie. Svou nechvalnou pověst si však budova získala především v padesátých letech dvacátého století. Příslušníci Státní bezpečnosti zde zadržovali a mučili skutečné i domnělé nepřátele poúnorového zločinného režimu. – Snímek se zjevným osvětovým záměrem byl realizován v úzké spolupráci s iniciativou Memoria, která se stala hlavním hybatelem vzniku památníku. Režiséři ve filmu dokumentují prostor věznice před jeho připravovanou rekonstrukcí. Sledují různorodé skupiny pozvaných návštěvníků, mimo jiné z řad bývalých politických vězňů, jejich rodinných příslušníků, potomků vyšetřovatelů Státní bezpečnosti, obyvatel Uherského Hradiště či studentů přilehlé střední uměleckoprůmyslové školy. Dialogy návštěvníků, jejich vzpomínky a poznatky film sjednocuje do celku vytvářejícího iluzi jednoho plynoucího dne. Aktéry s osobní vazbou na věznici doplňují hudebníci Ivan Palacký a Jiří Pavlica, kteří budovu zkoumají z hlediska akustiky, režisér Jiří Svoboda, jenž v areálu před lety natáčel film o politických procesech padesátých let Jen o rodinných záležitostech (1990) a sochař Otmar Oliva, doprovázený fotografkou Nelou Marešovou. Cílem prohlídek budovy, které film dokumentuje, má být „osvobození dějin v ní uvězněných“. – Tvůrci používají přísně observační přístup bez zjevných režijních zásahů. K hlavnímu objektu svého zájmu, tedy samotné stavbě, přistupují se stejným respektem jako k lidským účastníkům natáčení. Ti někdy vzpomínají samostatně, jindy své pocity a názory vyjevují v dialogu. – Jan Gogola ml. absolvoval obor dokumentární tvorby na pražské FAMU a stal se především filmovým i festivalovým dramaturgem a pedagogem. Na Vězení dějin spolupracoval se svým studentem z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Matějem Hrudičkou. Také zbytek filmového štábu tvořili převážně studenti této školy.

Obsah

Budova bývalé věznice v Uherském Hradišti několik desítek let chátrá. Prostor má být rekonstruován a nově sloužit jako památník obětí komunistické a nacistické perzekuce. Filmaři dokumentují stav budovy před rekonstrukcí a její historii. Za tímto účelem do ní shromažďují osoby různých generací a z různého prostředí, které mají mnohdy s uherskohradišťskou věznicí osobní zkušenost. Chtějí tímto způsobem „osvobodit dějiny uvězněné v budově“. – Prostor si prohlíží skupina dcer politických vězňů z padesátých let, dcera a vnučka příslušníka Státní bezpečnosti, který tehdy ve věznici působil, bývalí političtí vězni a vězeňkyně a také režisér Jiří Svoboda, jenž v zařízení na konci osmdesátých let natáčel film Jen o rodinných záležitostech. Věznicí prochází i bývalé zaměstnankyně školy, která se v části areálu po ukončení činnosti věznice nacházela, a hudebníci Ivan Palacký a Jiří Pavlica, kteří zkoumají a nahrávají zvuky, jež je možné ve stavbě slyšet. – V přilehlé budově bývalého soudu sídlí střední uměleckoprůmyslová škola. Její studenti třetího ročníku toho o minulosti areálu příliš nevědí. – Anna Stránská ze spolku Memoria, který vznik památníku v budově věznice inicioval, provádí po areálu ministra kultury Martina Baxu a starostu Uherského Hradiště Stanislava Blahu. – Manželé Mojžišovi, kteří žijí v bezprostřední blízkosti bývalé věznice, si v doprovodu vnuka Tomáše prohlíží prázdné cely. – Návštěvníci přechází do místností používaných v padesátých letech k samovazbě a do bývalé kaple. Režisér Svoboda vzpomíná, jak nechal kapli upravit pro účely svého filmu. Dcera a vnučka bývalého příslušníka uherskohradišťské Státní bezpečnosti Antonína Višenky jsou potomkem politických vězňů konfrontovány s dokumentací zločinů, kterých se Višenka dopouštěl na vězních. Bývalá politická vězeňkyně Vlasta Černá vzpomíná na dozorce, který jí tajně nosil jídlo navíc a časopisy. – V kapli se koná vzpomínková akce na památku lidí, kteří ve věznici trpěli. – Světlana Janíčková, po níž její rodiče, příslušníci třetího odboje Aloisie Doležalová a Josef Vávra-Stařík, pojmenovali svou ozbrojenou skupinu, děkuje své matce, jež byla v Uherském Hradišti vězněna, a omlouvá se jí, že s ní odmítla odejít do ilegality. – Studenti střední uměleckoprůmyslové školy si sdělují dojmy ze dne stráveného v bývalé věznici. – Svoboda, který po sametové revoluci tři roky zastával funkci předsedy Komunistické strany Čech a Moravy, v dialogu s Vlastou Černou obhajuje ideál společenské rovnosti. Zdůrazňuje ale, že komunistický režim tuto myšlenku v praxi neuváděl. Černá ilustruje svou životní zkušenost pomocí veršů Jiřího Ortena. – Baxa si v doprovodu Stránské a Blahy prohlíží dvorek, který byl v padesátých letech využíván jako popraviště. V pozdějších letech si na něm hrály děti ze školní družiny. – Po čase se návštěvníci v bývalé věznici opět setkají a sdílí své pocity.

Poznámka

Ve snímku jsou použity záběry z filmu Jen o rodinných záležitostech (1990; režie Jiří Svoboda), materiály ze sbírek Národního filmového archivu, Slováckého muzea v Uherském Hradišti (archiv Studia amatérského filmu), dále kresby Vladimíra Kokolii a studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště, fotografie Nely Marešové, záběry z mobilního telefonu Tomáše Dvouletého a recitace básní Jiřího Ortena Čí jsem? a Sedmá elegie.

Účinkují

Jana Arbanová

Martin Baxa

ministr kultury České republiky

Jarmila Bílková

členka sdružení Dcery 50. let

Stanislav Blaha

starosta města Uherské Hradiště, poslanec Parlamentu České republiky

Vlasta Černá

psycholožka a bývalá politická vězeňkyně

Věra Dudová

bývalá vedoucí školní družiny

Tomáš Dvouletý

vnuk manželů Mojžišových

Zdeněk Homola

historik a potomek politických vězňů

Zuzana Hučková

bývalá školní družinářka

Eliška Hurytová

Marie Janalíková

Světlana Janíčková

dcera příslušníků třetího odboje Josefa Vávry-Staříka a Aloisie Doležalové

Marek Junek

historik, Moravské zemské muzeum

Libuše Jůzová

členka sdružení Dcery 50. let

Vladimír Kokolia

výtvarný umělec

Zuzana Králová

Lucie Křenovská

dcera Zdenky Opočenské

Michaela Lužová

členka spolku Memoria – Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti

Nela Marešová

fotografka

Anna Matulová

Jozef Mojžiš

manžel, obyvatel Uherského Hradiště

Viera Mojžišová

manželka, obyvatelka Uherského Hradiště

Lenka Nováková

Otmar Oliva

sochař a bývalý politický vězeň

Zdenka Opočenská

dcera vyšetřovatele Státní bezpečnosti Antonína Višenky

Ivan Palacký

hudebník

Natálie Anna Pavelková

Mária Pekajová

bývalá kuchařka ve školní jídelně

Jan Pijáček

Petr Pijáček

Barbora Pleváková

Anna Podpěrová

Jeroným Pospíšil

Marie Ryšavá

Marie Sobolová

Anna Stránská

předsedkyně spolku Memoria – Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti

Karla Stránská

učitelka Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště

Michal Stránský

Jiří Svoboda

filmový režisér a bývalý předseda Komunistické strany Čech a Moravy

Jana Šimarová

Jaroslav Štěpán

Ludmila Voříšková

Jana Vozárová

Ludmila Zouharová

studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Anna Stránská, Michal Stránský, Jan Gogola ml.

Dramaturg

Ivo Bystřičan, Irina Minaříková (ČT), Pavel Zarodňanský (ČT)

Kamera

Adam Černich (hlavní kameraman), Radovan Hradil, Dominik Zbořil, Tadeáš Růžička, Filip Neřold, Radek Lugsch, Radim Vaňous

Střih

Tereza Chovancová, Libor Nemeškal (supervize)

Zvuk

Vincent Stránský, Pavel Hruda, Richard Zálešák, Leona Vyhnálková, Jaroslav Nečas

Postprodukce

Libor Vaňous (obraz), Adam Černich (obraz)

Výkonná produkce

Diana Tuyet-Lan Kosinová (ČT)

Producent

Anna Stránská (Memoria), Michal Stránský (kreativní producent Memoria)

Koproducent

Lubomír Konečný (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), Patrick Diviš (kreativní producent ČT), Martin Gazda (IS Produkce), Petr Babinec (Kouzelná animace)

Produkce

Martina Chytková (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), Lenka Dušková (ČT), Šárka Kroupová (ČT)

Výtvarná spolupráce

Matyáš Hrubý (vizuální identita), Michal Stránský (grafický design)

Spolupráce

Michal Stránský (fotograf)

Hudba

Hudba

Ivan Palacký (improvizace), Jiří Pavlica (improvizace)

Písně

Soudce všeho světa, Bože

Hudba k písni anonym
Text písně Jan Amos Komenský
Zpívá Horňácká muzika Petra Mičky

Prší, prší

Lokace

Uherské Hradiště, ulice (Uherské Hradiště), věznice (Uherské Hradiště), autobusové nádraží (Uherské Hradiště), Všehrdova ulice střední uměleckoprůmyslová škola /i interiér/ (Uherské Hradiště)

Produkční údaje

Originální název

Vězení dějin

Český název

Vězení dějin

Anglický název

The Prison of History

Kategorie

film

Typologie

dokumentárnídistribučnístudentský

Žánr

historický, dokument

Studentský film

4.Ateliér Audiovizuální tvorba

Země původu

Česká republika

Copyright

2023

Rok výroby

2021—2023

Produkční data

konec distribučního monopolu 6. 3. 2029

Premiéra

festivalová premiéra 27. 10. 2023 (27. mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava)
festivalová premiéra 2. 11. 2023 (4. festival filmů o XX. Století Nezlomní a obětovaní /kino Atlas, Praha/)
festivalová premiéra 21. 3. 2024 (26. mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět /kino Ponrepo, Praha/)
slavnostní premiéra 12. 4. 2024 (kino Hvězda, Uherské Hradiště)
distribuční premiéra 18. 4. 2024 /přístupné bez omezení/
festivalová premiéra 30. 5. 2024 (64. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival)

Distribuční slogan

Propustit dějiny na svobodu! V hlavní roli: Vězení Uherské Hradiště.

Partner

město Uherské Hradiště (hlavní partner)

Distribuce

Aerofilms

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

94 min

Distribuční nosič

DCP 2-D, MP4

Poměr stran

1:1,78

Barva

barevný

Zvuk

zvukový

Zvukový systém/formát

5.1, digitální zvuk

Verze

česká

Mluveno

česky

Úvodní/závěrečné titulky

české

Ocenění

Nominace

Akce: 37. ročník Ceny Trilobit 2024

2024
Dolní Břežany / Česká republika
Hlavní cena Trilobit Barrandien
Matěj Hrudička
užší nominace mezi třiceti čtyřmi audiovizuálními díly na jednu z pěti hlavních cen zveřejněna 15. 1. 2024, spolu s Janem Gogolou ml.

Nominace

Akce: 37. ročník Ceny Trilobit 2024

2024
Dolní Břežany / Česká republika
Hlavní cena Trilobit Barrandien
Jan Gogola ml.
užší nominace mezi třiceti čtyřmi audiovizuálními díly na jednu z pěti hlavních cen zveřejněna 15. 1. 2024, spolu s Matějem Hrudičkou

Nominace

Akce: 19. ročník Ceny Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů za rok 2023

2024
Praha / Česká republika
Cena ARAS za výrazný debut nad 30 minut
Matěj Hrudička
spolu s Janem Gogolou ml.

Nominace

Akce: 19. ročník Ceny Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů za rok 2023

2024
Praha / Česká republika
Cena ARAS za výrazný debut nad 30 minut
Jan Gogola ml.
spolu s Matějem Hrudičkou

Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.