For the English version, click here: https://www.filmovyprehled.cz/en/kontexty/the-films-of-jan-krizenecky
Nejranější české filmy v digitálním prostoru
Dosavadní dějiny takzvaně prvních českých filmů,[1] které natočil Jan Kříženecký v rozmezí let 1898–1911, byly do značné míry utvářeny zápasem o jejich viditelnost, uchopitelnost a zařaditelnost. Nejenže je část Kříženeckého snímků neúplná, poškozená či rovnou ztracená, ani „kompletně“ dochované počiny nelze považovat za filmy tak, jak je známe dnes. Jedná se o krátké, útržkovité výjevy z okamžiků slavnostních i všedních, jejichž cílem nebylo podat ucelenou výpověď o sledovaných jevech, nýbrž tyto jevy navzdory omezeným technickým možnostem vůbec zachytit a učinit vnímatelnými.
Svébytná povaha rané filmové technologie od bratří Lumièrů, jíž Kříženecký při natáčení, vyvolávání a promítání snímků využíval, zároveň proniká do obrazové figurace daleko znatelněji, než jsme zvyklí – v některých případech proměňuje filmy až v útvary blízké experimentální kinematografii. Hlavním cílem zveřejnění průkopnických snímků digitalizovaných z původních lumièrovských nitrátních materiálů (kopie a originální negativy) je proto návrat k filmům coby svébytným archivním artefaktům, u nichž si tázání po formě, významu a účinku nelze odmyslet od jejich proměnlivé materiality a cirkulace napříč mnoha epochami i kontexty.
Není náhodou, že Kříženecký své první snímky představil v kontextu výstavního ruchu devadesátých let devatenáctého století, v éře posedlosti technickými vynálezy, úspěchy průmyslu a zábavním potenciálem nových médií a aparátů.[2] Na Výstavě architektury a inženýrství v Praze v roce 1898 otevřel spolu s kolegou ze stavebního úřadu Josefem Františkem Pokorným pavilon Český kinematograf, ve kterém divákům promítal filmy neboli „oživené fotografie“.[3] Tyto snímky byly málokým vnímány jako svébytná (natož umělecká) díla – v programu byly uváděny jako součást delších bloků, často bez znatelných přechodů, a v bohaté výstavní nabídce působily jako jedny z mnoha atrakcí. Vzhledem k omezené délce filmového pásu (pouhých 17 m) mohly mít filmy pouze několik desítek vteřin, přičemž doba jejich trvání i charakter pohybu postav a prostředí se odvíjely od toho, jak rychle promítač točil klikou. Rozpoznání žité reality na plátně současně bránily různé „lapsy“ analogového obrazu, jako bylo blikání, třes nebo zamlžení. I díky těmto skutečnostem byly filmy vnímány jako atrakce, které vzbuzovaly úžas, avšak zároveň provokovaly svou nejednoznačností.
Snímky z Výstavy architektury a inženýrství byly převážně aktualitami z oficiálních událostí i z každodenního života v Praze, které se formálně i tematicky nápadně podobaly svému vzoru, filmům bratří Lumièrů (městský shon, tělocvičné výkony, zábavní pouť, výstřel z děla, výjezd hasičů, dokonce i příjezd vlaku). Obrazy odvíjející se před diváky byly současně pohyblivé i statické, ploché i trojrozměrné, realistické i iluzorní. Nerozhodnost mezi neustále unikajícím děním v obraze a omezujícím statickým rámem je vidět například ve filmu Cyklisté (1898). Závodníci projíždějící kolem kamery postupně mizí z obzoru, a tak upozorňují na fakt, že ze sledované reality pozorujeme jen pečlivě vykrojený výřez. Druhou z ambivalencí prozradí Svatojanská pouť v českoslovanské vesnici (1898), která byla promítána hned v den otevření pavilonu. Obraz tradiční náboženské slavnosti je rozdělen do několika plánů nejen na horizontální, nýbrž i na vertikální úrovni. O naši pozornost se průběžně hlásí přecházející návštěvníci, cvičící gymnastky, tančící páry a otáčející se kolotoč v pozadí, jevy, které na sebe zdánlivě nereagují, ale dohromady vytvářejí dokonalou rytmickou souhru. Třetí paradox demonstruje snad nejlépe Žofínská plovárna (1898), jeden z později uvedených filmů, který byl údajně promítán pozpátku. Záběr zachycuje všední výjev, plavce skákající do vody, ovšem technická manipulace s obrazem vytváří dojem, jako kdyby z vody vyskakovali.
Populární kuriozitou Českého kinematografu byly též „hrané“ scénky aranžované Josefem Švábem-Malostranským. Jenže co v kontextu tehdejší kinematografie vůbec znamenal pojem hraný film? Dostaveníčko ve mlýnici (1898) a Výstavní párkař a lepič plakátů (1898) jsou humorné scénky založené na jednoduchém „ději“, v nichž se jakékoli dohodnuté schéma ztrácí v nepřehledné vřavě všech přítomných. Daleko důležitěji než prezentovaný příběh a postavy se opět jeví ruch života, kterému kinematograf dodává hranice a tvar. Smích a pláč (1898), studie mimiky lidské tváře skrze detailní záběr Švába-Malostranského, představuje podobný problém – stylizovaný herecký výjev nevědomky odhaluje nejen drobné, jinak nezřetelné posunky tváře, ale také stopy živé i neživé hmoty postupně ulpívající na filmové pokožce. Zjevnější inscenovanost tak snímkům nárok na zachycení „skutečnosti“ neubírá, ba naopak.
Mezi snímky z roku 1898 můžeme vysledovat i motiv, který Kříženecký dále rozpracoval ve své pozdější tvorbě, totiž vlastenecký tělovýchovný spolek Sokol. Sokolská cvičení byla vděčným materiálem k filmování nejen pro svou popularitu u české veřejnosti, nýbrž i pro promyšlený, strojově přesný rytmus cvičících těl, který s kinematografickou posedlostí mechanickým pohybem dobře souzněl. Již aktuality Cvičení s kužely Sokolů malostranských (1898) a Voltýžování jízdního odboru Sokola pražského (1898) ukazují, jak neotřelé efekty může vyvolat střet mechanického opakování individuálních i kolektivních gest s nezadržitelnou posloupností filmových políček. Tento impuls Kříženecký později uplatnil i na větší ploše v monumentálních reportážích ze sokolských sletů – Čtvrtý všesokolský slet (1901, nedochováno), Pátý všesokolský slet v Praze (1907) a Slet sokolstva v Prostějově (1908). V obou dochovaných kompilacích sledujeme velkolepé přehlídky synchronizovaného kolektivního pohybu, místy dovedené až do podoby majestátních živých obrazů, jež ohromují svou precizností, avšak vzhledem k pozdějšímu totalitnímu zneužívání masových ornamentů mohou i zneklidňovat.
Obecně jsou Kříženeckého pozdější filmy oproti těm z Výstavy architektury a inženýrství poněkud upozaďované, ať už z důvodu absence historického prvenství, nedostatečné míry inovací či více příležitostné a nahodilé povaze Kříženeckého filmařských aktivit v dané době. Mimo zmiňované sokolské slety se jedná opět hlavně o aktuality z pražského prostředí, se zřetelným posunem od jednorázových momentek k ucelenějším (byť stále relativně epizodickým) reportážím o význačných společenských událostech (např. akcích spjatých s Jubilejní výstavou Obchodní a živnostenské komory roku 1908, kde se Kříženecký neúspěšně pokoušel navázat na Český kinematograf). Coby archivní a estetické artefakty jsou však tato pozdější díla stejně hodnotná jako počiny z roku 1898. I když formální a technologické změny ve srovnání s kanonickými kusy mohou působit relativně subtilně, z hlediska filmové historie je nelze podcenit. Zásluhou postupného vylepšování původního modelu lumièrovského kinematografu mohl Kříženecký natáčet delší záběry, lépe a efektivněji hýbat s kamerou a obsáhnout daleko širší záběr předkamerové reality. Výhody těchto aktualizací jsou zřetelné například v reportáži První den jarních dostihů pražských (1908), kde je upravená kamera využita nejen k panoramatickým záběrům dostihového napětí z tribuny, ale také k vyprávění rozličných mikropříběhů (kupříkladu o malé holčičce, která se chce za každou cenu nechat vyfotografovat). V pozdních snímcích se zároveň ještě rozšiřuje katalog možností, jakými může technologický „defekt“ zasáhnout do významu a vyznění pohyblivých obrazů. Ukázkovým příkladem je film Slavnost otevření nového Čechova mostu (1908), v němž se obraz úřednických velmožů jdoucích po mostě začíná třást tím více, čím více se přibližují ke kameře, až se na krátký okamžik promění v masu černých přízraků. Hrozbu zrušení distance mezi divákem a filmem zde nezpřítomňuje jen zvolená kompozice, ale hlavně příhodně kolísající aparát.
Poslední aktualitou Jana Kříženeckého byl snímek Pomník Františka Palackého před dokončením (1911), který zblízka a ze všemožných úhlů ukazuje nově vzniklou sochu českého historika. Završení Kříženeckého tvůrčí dráhy právě tímto filmem je svým způsobem symbolické. O třináct let dříve, v průběhu Výstavy architektury a inženýrství a při příležitosti stého výročí od Palackého narození, totiž natočil Slavnost zakládání pomníku Františka Palackého (1898), ještě ve chvíli, kdy nebylo jasné umístění ani autor monumentu. Když v létě 1912 proběhlo slavnostní odhalení výsledného díla, vznikl snímek Slavnost odhalení pomníku 1. července 1912, který kromě záběrů křtu obsahuje také mírně pozměněnou verzi původního Kříženeckého filmu. Dohromady tyto fragmenty představují svého druhu časosběrný dokument, který vyjevuje podivuhodnou schopnost filmu uchovávat dějiny sice nekompletní, zato neustále se navracející.
Po vydání speciální DVD / Blu-ray kolekce Filmy Jana Kříženeckého na konci roku 2019 vstupují první české snímky nyní oficiálně i do online prostoru. Díky neintruzivnímu přístupu k digitalizaci a absenci retušování[4] se filmy paradoxně vracejí doposud nejblíže ke své původní materiální podobě, zvláště v situaci, kdy výchozí nitrátní materiály kvůli pouze jedné kruhové perforaci není možné promítat. O to viditelnější se však stává skutečnost, že snímky nebyly uchopitelné, rozpoznatelné a celistvé nikdy. Přestože byly všechny snímky naskenovány ve 4K rozlišení, není vždy zřetelné, co se v obrazech děje. Ať už jde o stopy stárnutí a opotřebování filmového materiálu, nebo o původní dispozice technologie od bratří Lumièrů, filmy jsou natolik proměněné, že si je bez materiální deformace nelze úplně představit. Digitální technika nicméně může přispět k tomu, že budeme schopni daleko přesněji lokalizovat a pojmově uchopit konkrétní projevy fyzické deformace – od horizontálního a vertikálního třesu kamery přes výboje statické elektřiny až po žlutooranžové zbarvení neznámého původu na nitrátních kopiích – a jejich vliv na to, které prvky obrazu vnímáme jako viditelné a které nikoli, které složky mohou či mají být odkryté a jaké jsou naopak vždy-již zastřené.[5]
Zároveň nelze ztrácet ze zřetele úvahy, jak se v digitálním světě filmy mění a budou měnit. Na jedné straně se Kříženeckého snímky, jež během svého „druhého života“ byly doposud spíše ozvěnou, nahodile se vynořující ve vzpomínkových projekcích, kompilačních dokumentech, televizních střihových pořadech a ve velmi dílčí podobě i v internetovém prostoru, konečně blíží podobě svébytných artefaktů, náležitě identifikovaných a opatřených textovým i audiovizuálním kontextem. Vstup artefaktů do digitálního oběhu však samozřejmě není neutrální – jednak filmům vtiskuje specifickou materialitu algoritmických operací a mechanismů komprese a dekomprese, jednak nevyhnutelně rozšiřuje síť možných okruhů, do kterých mohou být zapojeny – od amatérských kompilací přes interaktivní školní výuku až třeba po marketing. V této situaci musí kurátor udělat víc než „jen“ uvádět filmy do kontextu a třídit je do různých kategorií, hledat cesty, jak efemérnost filmů v online prostoru vyjádřit formáty, jež jsou tomuto prostoru vlastní. I proto edice obsahuje interaktivní webové formy, jako je mapa míst, kde Kříženecký natáčel filmy, nebo časová osa Kříženeckého života, ale také původní útvary, jako jsou video-eseje, které složitosti překladu nitrátního materiálu do prostředí nul a jedniček artikulují a dále rozehrávají. Bez náznaku alibismu lze ovšem přiznat, že i toto rámování je jen provizorní zastávkou v dlouhé hře o pochopení, čím první české filmy jsou nebo mohou být.
Jiří Anger
Pozn.
Online edice filmů Jana Kříženeckého ve chvíli zpřístupnění obsahuje 31 digitalizovaných materiálů (15 negativů, 13 kopií, 3 kompilace). Některé filmy se dochovaly ve dvou plnohodnotných verzích (původní kopie a originální negativ), které nemají vždy stejnou délku. Kompilace ze dvou sokolských sletů a Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory jsou nově sestaveny z filmových materiálů několika generací, jež v této podobě pravděpodobně nebyly ve své době prezentovány. Nově nalezená nitrátní kopie snímku Přenesení kolébky Františka Palackého z Hodslavic na Výstaviště (1898), který byl na Blu-ray uveden z moderní kopie vyrobené ve francouzském Centre national du cinéma et de l’image animée, bude zveřejněna, jakmile dojde k digitalizaci.
Poznámky:
[1] Otázka prvenství je v každé kinematografii sporná. Existují snímky, které byly natočeny anebo uvedeny na českém území dříve než filmy Jana Kříženeckého, navíc se musí neustále připomínat, že na konci devatenáctého století byly české země stále součástí Rakouska-Uherska. Nehledě na fakt, že o spoustě snímků z přelomu devatenáctého a dvacátého století nevíme a pravděpodobně se již ani nedozvíme. S prvenstvím filmů Jana Kříženeckého tedy pracujeme jako s diskursivním konstruktem, který byl ustaven Českým kinematografem na Výstavě architektury a inženýrství a který tuzemská historiografie i populární tisk reprodukují.
[2] Ke kontextu průmyslových výstav na konci devatenáctého století viz např. Kateřina Svatoňová, Odpoutané obrazy: Archeologie českého vizuálního prostoru. Praha: Academia 2013, s. 100–112.
[3] K Českému kinematografu na Výstavě architektury a inženýrství viz Ivan Klimeš, Český kinematograf v Královské oboře 1898. In: Týž, Kinematograf! Věnec studií o raném filmu. Praha: Národní filmový archiv – Casablanca 2014, s. 24–39.
[4] Procesu digitalizace se věnuje text Jeanne Pommeau v této edici.
[5] K této problematice viz Jiří Anger, Found footage efekt: Digitální Kříženecký a prasklina filmového média. Iluminace 31, 2019, č. 2, s. 89–117.