Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v jihočeské Třeboni od 2. do 7. května a pro své návštěvníky a hosty připravil opět to nejlepší z české a světové animace. Tradiční součástí jsou mezinárodní soutěže v šesti kategoriích, které letos nově rozšíří mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her.
Doprovodný filmový program se pak zaměří na neobvyklé techniky a materiály v animaci, na tvorbu z Itálie a Jižní Koreje a složí poctu výtvarníkovi Jiřímu Šalamounovi. Opět se představí filmy nominované na evropskou cenu Cartoon d´Or 2016, dětem je určen tradiční program Animo včetně nejnovějších večerníčků. A hledači hlubších souvislostí animované tvorby pak v programu najdou odborné i zábavné workshopy, animační dílny, herny, semináře, výstavy, prezentace i lehce obskurní půlnoční projekce a nakonec budou moci vstoupit i do vlastní virtuální reality.
V průběhu šesti festivalových dnů se po třeboňském náměstí projde i řada světových animátorů – např. Stéphane Aubier, který je držitelem dvou cen César a to za celovečerní filmy Panika v městečku a O myšce a medvědovi.
Nejaktuálnější novinky se představí zejména v mezinárodních soutěžích, které mají několik sekcí: soutěží se v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů.
V kategorii celovečerních filmů pro dospělé se představí pět filmů. Diváci se budou moci seznámit s osudy skutečné dvojice Ethel a Ernest, které podle ceněné předlohy Raymonda Briggse natočil anglický režisér Roger Mainwood. Nostalgickou atmosférou oplývá film legendy francouzské animace Jeana-Françoise Laguionieho Louise na pobřeží (Louise en hiver). I za dalším soutěžním snímkem stojí velká režisérská osobnost – holandský mistr Michael Dudok de Wit s Červenou želvou (La Tortue Rouge). Z USA se letos mezi celovečerní snímky dostaly dva. Prvním je satirické drama Jak se mi potopila střední škola (My Entire High School Sinking Into the Sea) režiséra Dashe Shawa, který ho natočil podle svého komiksu. O současné Americe pak poněkud drsnějším způsobem vypovídá Nerdland režiséra Chrise Prynoskiho. Do soutěžní kategorie celovečerní filmy pro děti se probojovali domácí Lichožrouti režisérky Galiny Miklínové. Z Francie přicestuje adaptace pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou (La jeune fille sans mains) od Sébastiena Laudenbacha. Pro nejmenší diváky je pak Molly Monster režiséra a výtvarníka Teda Siegera. Čtveřici filmů pro děti doplňuje švýcarsko-francouzský Můj život Cukety (Ma vie de courgette) režiséra Clauda Barrase, který již stihl získat cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film a byl nominován na Oscara.
Krátkometrážních filmů bude letos v pěti pásmech soutěžit třicet pět. Mezi autory vybraných filmů můžeme zaznamenat i velmi známá jména, jako například Koji Yamamura, Vladimir Leščiov, Špela Čadež nebo Theodore Ushev. Českou animační školu zastoupí Ondřej Švadlena se svým novým filmem filmem Jezdec času. I výběr studentských filmů nabídne to nejlepší, co se na školách z celého světa za poslední rok ve světové animaci urodilo. Filmů od studentů bude soutěžit čtyřicet čtyři a nebudou mezi nimi chybět snímky českých studentů z pražské FAMU, zlínské Univerzity Tomáše Bati a Západočeské univerzity v Plzni. Abstraktních a nenarativních animací se do výběru vešlo dvacet dva. Jsou mezi nimi díla vyjadřující se tempem a rytmem, které jsou často vizuální hudbou. I v této kategorii najdeme několik českých jmen. Soutěžní výběr videoklipů z různých zemí nabízí znovu plejádu hudebních stylů, výtvarných přístupů i animačních technik. Mezi interprety, kteří si oblíbili všemožné médium animace, najdeme jména Nevermen, Chelou, The Avalanches, českou kapelu DVA nebo třeba francouzské elektro swingery Caravan Palace.
Novinkou letošního Anifilmu je mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her, v níž budou porotci hodnotit herní tvorbu v kategoriích výtvarný počin a hra pro děti a mládež. Nominovány byly ty nejzajímavější hry převážně loňského roku. Z českých her soutěží např. výtvarně vytříbená 2D adventura Dark Train z Paperash Studia, sestavená z ručně vyrobených papírových kulis. Ze světových her stojí za pozornost např. minimalistická hra pro mobilní zařízení Reigns britského studia Nerial, jejíž hlavní vývojář přijede dokonce o této hře na Anifilm sám promluvit.
V porotách pro celovečerní i pro všechny kategorie krátkometrážní tvorby zasednou letos opět odborníci z různých zemí, kteří jsou zběhlí jak v praxi, tak teorii animovaného filmu. Někteří z nich jsou navíc navázáni na témata letošního Anifilmu, jako například italská animátorka Magda Guidi, nebo kurátorka a pedagožka Chiara Magri. Letošní převahu žen v porotách doplní česká režisérka, proslavená svým uměním animace malby na skle Lucie Sunková, producentka Pavla Janoušková Kubečková a filmová historička a teoretička Sylva Poláková. Do Třeboně dorazí rovněž specialisté na zvláštní techniky animace – oceňovaný argentinský tvůrce Juan Pablo Zaramella a srbský animátor Miloš Tomić, který studoval i na pražské FAMU. V porotě pro celovečerní filmy zasedne již v úvodu zmíněný spoluautor Paniky v městečku, belgický režisér a scenárista Stéphane Aubier. Společnost mu bude dělat Mihai Mitrica, zakladatel rumunského festivalu Anim’est.
Další informace o programu lze nalézt na webu festivalu.
Zdroj: Anifilm, red