Mezi nejlepší celovečerní filmy Anifilmu, jenž se uskuteční v Třeboni od 2. do 7. května 2017, se probojovali domácí Lichožrouti režisérky Galiny Miklínové, kteří zároveň jako jediní ve své kategorii zastupují 3D CGI animaci.

Čtveřici filmů pro děti doplňuje švýcarsko-francouzský Můj život Cukety (Ma vie de courgette) režiséra Clauda Barrase, který již stihl získat cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film. Z Francie je také kreslená adaptace drsné pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou (La jeune fille sans mains) od Sébastiena Laudenbacha. Pro menší diváky je pak Molly Monster, původně postava z populárního televizního seriálu, režiséra a výtvarníka Teda Siegera. V kategorii celovečerních filmů pro dospělé se budete moci seznámit s osudy skutečné dvojice Ethel a Ernesta, které podle ceněné předlohy Raymonda Briggse ve stejnojmenném britském filmu vykreslil režisér Roger Mainwood. Zvláštní, nostalgickou atmosférou oplývá film legendy francouzské animace Jeana-Françoise Laguionieho Louise v zimě (Louise en hiver). I za dalším soutěžním snímkem stojí velká režisérská osobnost – holandský mistr Michael Dudok de Wit s Červenou želvou (La Tortue Rouge). Z USA se letos mezi celovečerní snímky dostaly dva. Prvním je satirické Jak se mi potopila střední škola (My Entire High School Sinking Into the Sea) režiséra Dashe Shawa, který ho natočil podle svého komiksu. Postavy teenagerů a dalších postav namluvily hollywoodské hvězdy jako Jason Schwartzman, Lena Dunham nebo Susan Sarandon. O současné Americe drsnějším způsobem vypovídá Nerdland režiséra Chrise Prynoskiho.
 

louise
Louise v zimě (foto: Anifilm)

Krátkometrážních filmů bude letos v pěti pásmech soutěžit 35. Obecně lze říci, že krátké filmy se (kromě toho, že se prodlužují) více orientují na současný svět. A i když se vyjadřují spíše v náznacích, jsou ve svém náhledu poněkud temnější (Animated Daily, I Want Pluton To Be a Planet Again, Decorado, Black). Divákům nejspíš také neujde, že značná část vybraných snímků je černobílá. Někdy se za nic neschovávají a své téma podávají zcela otevřeně, dokumentárně (Entr’acte, Broken – The Women’s Prison at Hoheneck, Moczarski’s Case). Přesto jsou ovšem stále oblíbená, animaci vlastní, nejrůznější podobenství v bizarním podání (Superbia, LOVE, Superbarbara: The Beginning).

Mezi autory vybraných filmů můžeme vedle vycházejících hvězd pozorovat i velmi známá jména jako například Koji Yamamura, Vladimir Leščiov, Špela Čadež nebo Theodore Ushev. Stejně jako soutěž krátkých filmů i výběr studentských filmů opět nabídne to nejlepší, co se za poslední rok ve světové animaci urodilo. Filmů od studentů bude soutěžit ve třech pásmech dohromady 44. Budou mezi nimi také studentky FAMU Kateřina Karhánková s filmem Plody mraků, Hana Stehlíková Nováková se snímkem Pět jednoduchých tipů, jak najít spřízněnou duši a Diana Cam Van Nguyen s filmem Malá. Zlínskou UTB budou reprezentovat Filip Diviak s pohádkou Prebúzač a Aliona Baranova (Domov). Českou účast mezi studenty doplňuje Modulátorie, kterou vytvořila Alžběta Burešová ze Západočeské univerzity v Plzni.
 

plody-mraku
Plody mraků (foto: Masterfilm)

Abstraktních a nenarativních animací se do výběru vešlo 22. Jsou mezi nimi díla vyjadřující se tempem a rytmem, které jsou často vizuální hudbou. Ale také emocionální imprese (Serpentine) či vědecky působící simulace (Geophone) a modulace reality (Orogenesis). Ve výběru, podobně jako loni, najdeme špičkové 2D i 3D počítačové animace (Miller Fisher), ale i vysloveně „fyzické“ přístupy (Books on Books, 283 žab). K tomuto druhému proudu je možno přiřadit i příspěvek Vojtěcha Domlátila Život ve vzorcích. Vedle něho v unikátním výběru najdeme další české „nenarace“: anatomický Seed od Jana Kokolii a Řeč města od lovkyně zvuků Šárky Zahálkové. Oba filmy vznikly na univerzitní půdě.

Soutěžní výběr videoklipů z různých zemí nabízí znovu plejádu hudebních stylů, výtvarných přístupů i animačních technik. Tomu odpovídají i žánry – pohybujeme se od úžasných abstraktních představ až po komplikované, realistické příběhy. Těší nás, že hned pět z celkových 22 hudebních videí je českých. Jsou to klipy Josefa Lepši, Jaromíra Plachého, Jana Šrámka, Radovana Marčeka a Lenky Mišincové. Mezi interprety, kteří si oblíbili všemožné médium animace, najdeme jména indie scény Nevermen, Chelou, The Avalanches, českou kapelu DVA nebo třeba francouzské electro swingery Caravan Palace.

Kompletní přehled soutěžních filmů najdete zde.

Kdo si zakoupí akreditaci do 31.3., získá ji za výhodnější cenu a bez čekání. Registraci a nákup akreditace platné po celou dobu festivalu si lze zajistit přes festivalovou databázi zde.

Zdroj: Anifilm