Společnost Barrandov Studio koupila budovu, v níž kdysi sídlil Krátký film a která se nachází v areálu známých ateliérů. Budovu, která byla prázdná a pronajímala se, bude sloužit jako kanceláře a zázemí zejména pro zahraniční filmové produkce. Mají o barrandovská studia veliký zájem a podle mluvčího společnosti Jakuba Zíka jsou ateliéry rezervovány na celý příští rok.
Loni vytíženost studií činila průměrně 84 procent, předloni to bylo 67 procent. Z výroční zprávy společnosti za rok 2015 vyplývá, že tržby studií loni stouply o 54 procent na 570 milionů korun. Letos by se měly podle téže zprávy pohybovat kolem 400 milionů korun, což je zhruba o třetinu méně než loni. Zisk před zdaněním je plánován na 16 milionů korun.
„Cílem nákupu Krátkého filmu bylo především zajistit kompaktnost celého areálu. Veškeré investice Barrandov Studia jsou ale i reakcí na velký zájem ze strany zahraničních produkcí o služby Barrandov Studia a natáčení v ČR. Důkazem toho je i letošní rok, kdy jsou studia naprosto vytížena v průběhu celého roku,“ uvedl obchodní ředitel Barrandov Studio Petr Tichý.
Společnost Krátký film fungovala od padesátých let a zaměřovala se na výrobu zejména dokumentárních a populárně vědeckých filmů. V roce 1991 vznikla instituce podobného názvu, která převzala majetek původní společnosti a dnes sídlí v Olomouci.
V únoru příštího roku zahájí na Barrandově provoz nové rekvizitárny a kostymérny, které nabídnou 1750 metrů čtverečních variabilního prostoru. Rozšiřováním prostor se společnost podle mluvčího snaží vyjít vstříc velké poptávce filmových produkcí. Mezi hlavní letošní projekty barrandovských studií patří například celovečerní německý film Zemský soud (Landgericht), americký film Knightfall či norská pohádka Ash Lad.
Česko vždy lákalo zahraniční produkce zejména historickým prostředím. Po prvotním porevolučním zájmu ale nastal propad a filmaři využívali možnosti jiných zemí, které nabízely filmové pobídky. Po jejich zavedení se zahraniční štáby vrátily a zaměstnávají tisíce lidí. Loni a letos stát dal na pobídky vždy 800 milionů korun, do ČR přinesly investice 4,5 miliardy korun, což je největší částka za posledních 12 let.
Vlastníkem Barrandov Studio je společnost Moravia Steel náležící podnikateli Tomáši Chrenkovi. Za 80 let existence ateliérů se v nich natočilo přes 2500 českých a zahraničních filmů.
Zdroj: ČTK, red