Na 35. festivalu němého filmu Le giornate del cinema muto v italském městě Pordenone byla udělena cena Jeana Mitryho bývalému řediteli Národního filmového archivu v Praze Vladimírovi Opělovi za zásluhy ve filmovém archivářství. Oznámila to filmová publicistka a pedagožka Milica Pechánková. Italská přehlídka od založení v roce 1982 podporuje aktivity, jejichž cílem je záchrana a restaurování němých filmů, které jsou součástí filmového dědictví.
Foto: Česká televize
„V roce 1986 Provincia di Pordenone zvýšila prestiž festivalu a podporu úsilí o zachování němé kinematografie vytvořením mezinárodní ceny. Ta nese od roku 1989 jméno francouzského historika Jeana Mitryho, prvního čestného prezidenta festivalu. Za 30 let, kdy je toto ocenění přiznáváno jednotlivcům i institucím, je získala řada archivářů, historiků, autorů významných historických studií i filmových tvůrců. Byli mezi nimi Enno Patalas, Jerzy Toeplitz, Maud Linderová, Les Amis de Georges Méliès či Pierre Etaix,“ řekla Pechánková.
Vladimír Opěla získal cenu za budování českého filmového archivu – NFA, jeho přeměnu v moderní vědeckou instituci, která shromažďuje filmové i nefilmové archiválie národní i zahraniční tvorby, zpracovává údaje o sbírkách, umožňuje bádání na filmovém poli a zprostředkovává jejich poznání i širší veřejnosti. V přiznání ceny byla oceněna i jeho činnost mezinárodní, především v pracovní účasti v Mezinárodní federaci filmových archivů (FIAF) a Asociaci evropských archivů ACE.
Současně s Vladimírem Opělou byl vyznamenán i vedoucí kurátor Národního filmového centra v Tokiu.
V roce 2013 převzal Opěla cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, konkrétně za celoživotní dílo a dlouhodobé zásluhy v péči o záchranu filmového kulturního dědictví. V čele NFA Opěla stál od roku 1992 téměř dvě desítky let, než ho tehdejší ministr kultury Jiří Besser odvolal kvůli údajným finančním pochybením. Úřad však poté nikdy celý případ nevysvětlil. Opělu podpořili mnozí odborníci z Česka i zahraničí.
Zdroj: ČTK