Film plzeňského rodáka Jiřího Trnky Staré pověsti české vyšel poprvé na DVD v digitálně restaurované podobě. Celovečerní loutkový film z roku 1952 nemohl být z technických důvodů dlouho uváděn, přestože o něj byl na zahraničních přehlídkách zájem. V roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, byla Trnkova tvorba jedním ze stěžejních témat programu a film byl restaurovaný a poprvé uvedený na festivalu Finále Plzeň.
Trnkovo mezinárodně oceňované dílo je prvním českým celovečerním animovaným filmem, který prošel náročným digitálním restaurováním. Na nákladech se částečně podílela komunitní sbírka, která vynesla téměř 56.000 korun. „Částka byla použita na část honoráře pro projektový tým Národního filmového archivu, který digitalizaci prováděl. Dál se na financování podílelo ministerstvo kultury 900.000 korunami, Národní filmový archiv částkou 400.000 korun a společnost Plzeň 2015, která přispěla 750.000 korun,“ řekla Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.
DVD s filmem je od konce ledna k dostání za 199 korun na internetu (konkrétně zde), v recepci kreativní zóny DEPO2015 v Plzni nebo v prodejně Terryho ponožky ve foyer kina Světozor v Praze.
Trnkův film podle knihy Aloise Jiráska získal v roce 1953 Stříbrného lva v Benátkách a Cenu švýcarské filmové kritiky, o rok později Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu. Film je považovaný za stěžejní dílo české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Restaurovaná verze snímku byla promítána například na 59. ročníku Londýnského filmového festivalu v roce 2015.
Staré pověsti české jsou v Národním filmovém archivu uchovávány na filmových materiálech různých generací, které mají dohromady délku téměř 30 kilometrů. Obraz byl skenován převážně z originálního kamerového negativu. V celkové délce má film 119.879 okének obrazu; každé z nich bylo čištěno samostatně.
Zdroj: ČTK