Digitální restaurování českého filmového dědictví doprovází workshopy
Tým pracovníků, který dohlíží na digitální restaurování českého filmového dědictví, si vyměnil cenné zkušenosti s norskými kolegy.
Počátkem prosince 2014 navštívili ředitelka sekce audiovizuálních sbírek NFA Anna Batistová, Jan Zahradníček, vedoucí digitální laboratoře, projektoví manažeři Matěj Strnad a Ariana Kosteasová, vedoucí ekonomického oddělení Barbora Bokšteflová a kurátorka Jeanne Pommeau norské kolegy v jednom ze sídel Norské národní knihovny ve městě Mo i Rana, nedaleko severního polárního kruhu.
V květnu 2015 přijeli norští kolegové do Prahy. Výpravu vedl Lars Gaustad, vedoucí filmově-prezervační sekce Norské národní knihovny. Z filmového digitalizačního oddělení se přidali Asle Saeternes, Martin Weiss a Anne Tommervagová. Z pobočky knihovny v Oslu nás navštívil Eirik Frisvold Hanssen, kurátor a pracovník oddělení výzkumu.
Norské kolegy jsme seznámili s právě dokončeným projektem digitálního restaurování filmu Staré pověsti české. Restaurátorka Tereza Frodlová hovořila o celém projektu a rozhodnutích v rámci restaurování obrazu, externí konzultant NFA David Šmitmajer seznámil norské kolegy s restaurováním zvuku u tohoto snímku.
Norské kolegy jsme seznámili s plány na rozvoj vlastního digitalizačního pracoviště NFA. Jejich zkušenosti s vybavováním, plánováním pracovního procesu i samotným každodenním provozem pro nás byly velmi cenné.
Díky spolupráci s Norskou národní knihovnou a podpoře EHP fondů a Ministerstva kultury ČR se nám podařilo uspořádat přehlídku „Norsk Uke„, Norský týden, věnovanou tomu nejzajímavějšímu z dějin norské kinematografie.
Fotografie: Martin Weiss (www.weiss.no), Anna Batistová, Matěj Strnad
Součástí workshopu v Praze bylo i seznámení norských kolegů s péčí o rané barevné snímky (tónované a virážované). Názornou demonstraci připravila naše restaurátorka Jeanne Pommeau.