Hlavní cenu Festivalu krátkých filmů Praha, jehož 12. ročník se konal v kinech Světozor a Pilotů, získal indonéský třináctiminutový snímek V roce opice. Stalo se tak v konkurenci 21 titulů z 18 zemí.
U vítězného filmu, který natočil Wregas Bhanuteja, porota ocenila, že i přes svou formální jednoduchost pojednává o zásadních věcech. Je příběhem o tom, co vše se může stát během polední pauzy v malém skladišti. „Překvapuje diváky přechody mezi komickými prvky a vážným pojednáním o sociální situaci, rodině i sexualitě,“ zdůvodnila rozhodnutí. Snímek měl loni premiéru v soutěži sekce La Semaine de la Critique v Cannes.
Zvláštní uznání bylo uděleno francouzskému filmu Chasse Royale režisérek Lisy Akokaové a Romaine Gueretové. Především za autentické výkony dětských herců a způsob, jakým si klade otázku, kam až sahá odpovědnost filmařů při rekonstrukci a manipulaci sociálního prostředí před kamerou. Druhé Zvláštní uznání dostal šestnáctiminutový nepálský snímek, jehož režiséry byli Púdža Gurungová a Bibhusan Basnet. Přibližuje postarší pár žijící v nepálské vesnici. Když všichni odešli, jediné, co zbývá, jsou vzpomínky.
Cenu diváků si odnesl bulharský režisér Toma Waszarow za film Na červenou. V zapadlém městečku zastaví autobus na červenou na jediné křižovatce široko daleko. Minuty ubíhají, zelená ne a ne padnout a řidič odmítá vyjet. To, že je semafor rozbitý, situaci nemůže změnit.
„Impulzem pro vznik této přehlídky byla před 12 lety snaha karlovarského festivalu představovat pravidelně českému publiku krátkometrážní tvorbu. Každoročně jsme se při přípravě MFF Karlovy Vary setkávali se zajímavými tituly, ale mohli jsme uvést jen některé. Jsme rádi, že se festival stal plnohodnotnou akcí a diváci si na něj nacházejí cestu,“ komentoval ohlas prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.
V 15 sekcích uvedl letos festival přes 100 nejlepších a nejzajímavějších krátkometrážních titulů ze 30 zemí. V programu fanoušci našli domácí krátké snímky, oblíbenou Brutal Relax Show extrémních titulů či díla vzniklá využitím nových technologií a neobvyklých postupů. Další sekce nabídly snímky natočené na motivy povídek jednoho z nejpopulárnějších současných autorů fantasy Neila Gaimana, filmy oceněné britskou akademií a to nejlepší z Balkánu.
Zdroj: ČTK