V letech, které předcházely druhé světové válce, se odehrává česko-slovenský koprodukční film Masaryk režiséra Julia Ševčíka. Do role diplomata a politika Jana Masaryka obsadil Karla Rodena, prezidenta Edvarda Beneše ztvárnil Oldřich Kaiser. Natáčení začalo před rokem v Bratislavě a už skončilo, řekl režisér na dnešní tiskové konferenci v Praze. Snímek se v kinech objeví 9. března 2017; už v prosinci bude týden promítán v kině Lucerna.
Foto: ČTK / Martin Mikula
Podle Ševčíka příběh, který začíná úmrtím československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a končí vyhlášením války, nabídne komplexnější pohled na mnichovskou dohodu. Krátké záběry, které novináři zhlédli, svědčí o tom, že nepůjde o „uctivý“ portrét. „Je škoda, když jsou životopisy uctivé. I kdyby to tak bylo, myslím, že by to Masarykovi nevadilo. Na reakce ,strážcůʻ odkazu se nepřipravuji, protože snímek bude především pravdivý a poutavý,“ komentoval to režisér, který má za sebou snímky Restart (2005) a Normal (2009).
Podle Kaisera jde hlavně o problém kritiků a těch, kteří přesně vědí, jak se ta historická postava chovala, jak jednala a vypadala. „Čerpali jsme z různých zdrojů, které se liší. Když o něm píše jeho tajemník, je uctivý, když píše Edvard Beneš, má jiné zájmy a obhajuje sám sebe. Objektivita neexistuje. Nicméně film je založen na reálné postavě, je tam hodně detailů z jeho života a je co nejblíže pravdě,“ dodal Ševčík.
V dalších úlohách se představí Jiří Vyorálek jako Konrád Henlein a Robert Jašków jako Emanuel Moravec. V roli jedné z Masarykových přítelkyň se na filmové plátno vrátí modelka Eva Herzigová. Další role ztvárnili Martin Hoffman, Emília Vášáryová a Zuzana Krónerová.
Snímek vznikl ve společnosti IN Film producenta Rudolfa Biermanna s účastí zahraničních herců. Psychiatra Steina si zahrál německý herec a spisovatel Hanns Zischler. V rolích osobností dobové politiky a kultury se dále objeví španělská herečka Arly Joverová, britský herec Paul Nicholas (ministerský předseda Chamberlain), irský herec Dermot Crowley či německý herec Milton Welsh. Jedním z koproducentů byla Česká televize. Vznik filmu podpořily Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuální fond.
Dramatický příběh se vrací do doby těsně před válkou, kdy se Masaryk jako velvyslanec v Londýně ztratil z veřejného života, přerušil kontakt s politickými kolegy i s přáteli. Scénář Alexe Königsmarka a Petra Kolečka popisuje dobu, kdy vrcholila Masarykova diplomatická kariéra. Odkrývá příběh muže, dlouhodobě deptaného tíhou závazků a očekáváním ostatních. Únik hledal v alkoholu, drogách a sebetrýznění.
Natáčelo se v Čechách, na Slovensku, v Nizozemsku a v Londýně. „Rozpočet činil dva miliony eur (zhruba 54 milionů korun),“ řekl Biermann.
Zdroj: ČTK