Vítězem české části třetího ročníku evropského projektu Scope100 se stal snímek Poslední rodina polského režiséra Jana P. Matuszynského. Skupina sta filmových nadšenců jej vybrala v konkurenci dalších šesti evropských snímků jako nejlepšího kandidáta pro tuzemskou distribuci. V českých kinech se objeví na jaře.
Debut dvaatřicetiletého režiséra Matuszynského vypráví příběh slavného polského malíře Zdzislawa Beksinského a jeho rodiny. Na snímku Poslední rodina, který od svého uvedení na festivalu v Locarnu sbírá nadšené ohlasy, porotci nejvíce ocenili jeho autenticitu, herecké výkony, práci s kamerou a lehkost, s níž režisér divákovi komplexně zprostředkovává tři dekády v životě neobyčejného umělce, jeho syna a manželky.
„Každým ročníkem projekt Scope100 v rámci evropského kontextu sílí. V roce 2016 se do něj zapojilo rekordních devět států. V České republice každý rok přitáhne nové členy a zároveň si udržuje svou věrnou základnu zkušených porotců,“ uvedla Anna Lísalová ze společnosti Aerofilms, která projekt v České republice organizuje.
Film Poslední rodina zvítězil v projektu Scope100 ve čtyřech z devíti zemí – České republice, Francii, Litvě a Rakousku. Islandský snímek Heartstone vyhrál v Portugalsku a Švédsku, v Polsku se nejvíce líbil animovaný snímek Červená želva. Norští porotci poslali do svých kin německé drama 24 týdnů a v Maďarsku triumfovala francouzská studie končícího manželství After Love.
Projekt Scope100 dává stovce vybraných filmových nadšenců možnost zvolit, jaký evropský snímek vstoupí do české distribuce. Po vybrání vítězného filmu se členové Scope100 mohou zapojit do distribuční a marketingové strategie filmu. V prvním ročníku projektu 50 porotců do českých kin vybralo norský snímek Slepá režiséra Eskila Vogta. Vítězem české části druhého ročníku se stal snímek francouzského režiséra Quentina Dupieuxe Realita. Pro účast v porotě se požaduje věk přes 18 let, zájem o artový film a dostačující znalost angličtiny. Více na www.Scope100.cz.
Zdroj: ČTK