Ve Zlíně vznikl nový Regionální filmový fond a filmová kancelář. Mají pomoci oživit filmovou tradici města, sdělila dnes mluvčí zlínského filmového festivalu pro děti a mládež Kateřina Martykánová.
Řada akcí letos připomněla 80 let od založení zlínských filmových ateliérů, vzniklo v nich téměř 1800 filmových titulů, v posledních letech však produkce ateliérů upadala. Několik subjektů se nyní snaží areál na zlínském Kudlově oživit, loni tam byl otevřen Kabinet filmové historie i Filmový uzel Zlín, které připomínají historii místní filmové tvorby i slavné osobnosti.
Vznik Regionálního filmového fondu a filmové kanceláře inicioval prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura s dalšími podnikateli. „Zlín fungoval ve třicátých letech jako centrum filmového průmyslu. Natáčel zde režisér Karel Zeman, pro film zde byli objeveni například herec Karel Höger a Dana Medřická. V posledních dvaceti letech však zlínský film upadal. Filmové ateliéry chátraly. Nyní zlínští podnikatelé, stejně jako ve třicátých letech J. A. Baťa, zakladatel zlínských ateliérů, navrací slavnou éru. Dali dohromady jasný plán pro vrácení Zlínska na filmovou mapu,“ uvedla ředitelka filmového fondu Magdaléna Hladká.
Vznikl také informační portál, který bude spuštěn 1. prosince. Podrobnosti o něm, fondu i filmové kanceláři chtějí tvůrci prezentovat příští týden.
„Chceme oslovit všechny filmové profesionály, absolventy kreativních škol, řemeslníky, podnikatele a mnohé další, aby se společně zapojili do vize obnovy našeho unikátního dědictví. Do pěti let si přejeme mít ze Zlínska opět jeden ze tří nejlépe hodnocených filmových regionů v České republice,“ uvedla Hladká.
Počátky filmové tvorby ve Zlíně jsou spojeny s rozvojem obuvnického koncernu Baťa a jeho potřebou propagace. Vedení závodů pro tento účel zvolilo film, do Zlína se v polovině třicátých let minulého století stěhovali filmaři z Prahy, například režisér Elmar Klos či producent Ladislav Kolda.
Zdroj: ČTK