Státní fond kinematografie aktuálně podpořil 12 filmových koprodukcí s minoritní účastí českých tvůrců. Rozdělil mezi ně celkem 29 milionů korun, požadavky 29 zájemců ale byly na sumu přes 99 milionů. Fond podporuje minoritní koprodukce od roku 2010, protože podle jeho vedení zvyšují mezinárodní konkurenceschopnost české kinematografie.
Mezi žadateli bylo mimo jiné deset projektů se slovenským, šest s rumunským, tři s polským, dva s francouzským majoritním koproducentem a dva projekty s majoritním koproducentem z USA. Rozhodujícími hledisky při posuzování projektů pro členy rady fondu bylo, do jaké míry nabídnou koprodukce zkušenosti českým tvůrcům a zároveň jak budou pomáhat vytvoření dobrého jména české kinematografie v zahraničí.
Většině projektů s výjimkou nejlépe bodovaného projektu Ostrým nožom udělila menší než požadované částky. Dotace byly snižovány tak, aby nebyla ohrožena možnost vzniku snímků, uvádí fond. Film Ostrým nožom točí v česko-slovenské koprodukci režisér Teodor Kuhn a chce v něm vyprávět příběh z roku 2005, kdy skupina neonacistů zavraždila v Bratislavě mladíka. Po prvotní vlně solidarity zájem o případ utichl a obžalovaní byli osvobozeni. Film s rozpočtem 13,8 milionu korun dostal od fondu 1,8 milionu. Rada ocenila silný a aktuální příběh i potenciál prosadit se i na mezinárodním poli.
Rada také snižovala dotace snímkům, jejichž rozpočty byly z jejího pohledu neadekvátně vysoké. Polsko-českému projektu Milost byla částka snížena o 1,5 milionu korun, přesto se stále jednalo o nejvyšší přidělenou podporu. Film má rozpočet 42,6 milionu a dostal od fondu pět milionů korun. Polsko-český projekt čerpá z rodinné historie autora scénáře a režiséra Jana Jakuba Kolského. Vypráví o rodičích, kteří v chaosu konce války podnikají namáhavou cestu, aby důstojně pohřbili svého syna, který se v novém státním uspořádání proměnil z hrdiny v nepřítele lidu.
O více než 2,5 milionu korun oproti požadavku byla snížena podpora připravovanému snímku Tlumočník. Autorský projekt režiséra Martina Šulíka je česko-slovensko-rakouskou koprodukcí a hrají v něm český oscarový režisér Jiří Menzel a představitel oceňovaného Toniho Erdmanna, rakouský herec Peter Simonischek. Děj se opět vrací do války a vypráví příběh muže, jenž se vydává nalézt člověka, zodpovědného za vraždu jeho rodičů. Z rozpočtu 42 miliony rada přidělila dotaci čtyři miliony.
K podpořeným koprodukcím patří ještě třeba film Okupace 1968, dokumentární projekt k nadcházejícímu 50. výročí srpna 1968, na kterém se budou podílet tvůrci ze zemí účastných na okupaci. Projekt dramaturgicky zastřešuje slovenský režisér Peter Kerekes. Dotaci dostalo také mezinárodní dílo Efekt Vašulka, jež vzniká v islandské režii, většinově v USA a Mexiku a jehož objektem jsou čeští emigranti Vašulkovi, zakladatelé světového videoartu.
Zdroj: ČTK