Od 5. do 14. března proběhne pražská část festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Filmy budou promítány v kině Ponrepo a devíti dalších prostorech. Z programu vybíráme patnáct pozoruhodných titulů.
A proto skáču (The Reason I Jump, r. Jerry Rothwell)
Americký dokument stejně jako japonská kniha téhož jména zprostředkovává pohled na svět očima člověka s poruchou autistického spektra, který se svým okolím nedokáže komunikovat běžným způsobem. Na letošním festivalu Sundance obdržel film Cenu diváků.
Advokátka (Advocate, r. Rachel Leah Jones, Philippe Bellaiche)
Izraelská právnička Lea Tsemel se ujala obhajoby mladého Palestince, který se měl zúčastnit útoku na židovského chlapce. Kontroverzní kauza je jádrem jejího portrétu, který zároveň reflektuje izraelsko-palestinské vztahy jako takové. Film byl oceněn na řadě festivalů.
Feministryně (The Feminister, r. Viktor Nordenskiöld)
Bývalá švédská ministryně zahraničí Margot Wallström od nástupu do funkce prosazovala feministickou politiku. Časosběrný dokument zachycuje, jakému tlaku kvůli tomu musela čelit především ze strany mocných mužů. Margot Wallström bude v Praze debatovat s diváky.
Kolektiv (Colectiv, r. Alexander Nanau)
Analýza nefunkčnosti rumunského zdravotnictví na příkladu péče o oběti požáru, k němuž došlo v jednom bukurešťském klubu v říjnu 2015. Více než polovina z 64 lidí zemřela až v nemocnicích. Investigativní dokument byl uveden mj. v Benátkách, Sundance a na IDFA.
Lovemobil (r. Elke Lehrenkrauss)
Film sleduje dvojici žen, které v Německu nabízejí svá těla v „karavanu lásky“. Doufají, že si tak vydělají dost, aby se mohly usadit a založit si rodiny. Mezitím musejí snášet ponižování, výhružky a pocit, že je zákazníci vnímají jenom jako zboží plnící pouze jednu funkci.
Malířka a zloděj (The Painter and the Thief, r. Benjamin Ree)
Když česká malířka Barbora Kysilková v roce 2015 vystavovala svou tvorbu v Oslu, vloupali se do galerie dva zloději a dva její obrazy ukradli. Jeden z nich byl dopaden. Na žádost umělkyně se stal jejím modelem. Portrét nečekaného přátelství byl oceněn v Sundance.
Mužský hlas (For vi er gutta, r. Petter Sommer, Jo Vemund Svendsen)
Dvacet členů norského pěveckého sboru již téměř dvacet let zpívá předělávky rockových songů. Souborem otřese zjištění, že sbormistr má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Dojemný dokument o hudbě a kamarádství získal mnoho cen, mj. na CPH:DOX.
Národ jedináčků (One Child Nation, r. Nanfu Wang, Jialing Zhang)
Film zkoumá, jaký dopad na životy čínských rodin má politika jednoho dítěte, vyhlášena v zemi v roce 1979 a zrušena o 36 let později. Pro režisérku Nanfu Wang šlo o velmi osobní téma. Jde o jeden z nejlépe hodnocených a nejvíce oceňovaných dokumentů loňského roku.
Párování (Parningsmarknaden, r. Lina Maria Mannheimer)
Jeden rok v životě několika švédských mileniálů tak, jak sami sebe vnímají. Vybraní mladí lidé měli za úkol natáčet svou online komunikaci s vrstevníky. Jejich seznamování, zachycené filmem bez jakékoliv cenzury, se ale nebude odehrávat pouze ve virtuálním prostoru.
Prolomit ticho (Talking About Trees, r. Gasmelbari Suhaib)
Čtveřice filmových nadšenců ze Súdánu se rozhodla oživit tamější filmovou kulturu. V důsledku snahy promítat v kině zapomenuté (a zakázané) domácí filmy se ale ocitají v nelibosti režimu. Film o politice a lásce k filmu vyhrál cenu mj. v Berlíně nebo Athénách.
Půlnoční rodina (Midnight Family, r. Luke Lorentzen)
Adrenalinový zážitek slibuje díky množství automobilových honiček dokument sledující řidiče sanitky v Mexico City. Při zachraňování životů ve více než devítimilionovém městě se sami opakovaně ocitají v ohrožení. Film sklidil čtyřiadvacet ocenění a nadšené recenze.
Spratci (Punks, r. Maasja Ooms)
Tři ceny si z loňského amsterdamského festivalu odvezla režisérka Maasja Ooms, která ve Spratcích sleduje trojici francouzských výrostků zapojených do speciálního (pře)výchovného programu. Výbuchy hněvu se mají naučit zvládat v rámci odlehlé izolované komunity.
Vítejte v Čečensku (Welcome to Chechnya, r. David France)
Na festivalu v Berlíně čerstvě oceněný dokument s pomocí ingestivativních postupů rozkrývá problematiku pronásledování LGBTQ+ osob v Čečensku. Zaměřuje se na skupinu aktivistů, kteří lidem pronásledovaným pro jejich sexuální orientaci pomáhá uniknout ze země, ke jim hrozí pronásledování, mučení i zabití.
Vylidněno (Push, r. Fredrik Gertten)
Problematikou současného bydlení v centrech velkých měst, potažmo jejich neobyvatelností, se ve filmu zabývá zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farha. Cestuje po světových metropolích a společně s jejími obyvateli zkoumá, komu tato místa vlastně slouží.
Za mořem (Oversea, r. Sung-A Yoon)
Filipínské služebné jsou před svou cestou do Dubaje, Kataru nebo Libanonu připravovány na různé situace, k nimž může při jejich špatně placené službě v zámožných rodinách dojít. Dozvídají se, jak by měly reagovat na slovní či fyzické útoky i pokusy o znásilnění.
Celý program najdete zde.