Kurátorem jubilejního desátého ročníku soutěže českých pohyblivých obrazů Jiné vize CZ je teoretik umění Karel Císař.
Foto: Aleksandra Vajd
Jiné vize jsou od roku 2007 soutěžní sekcí Přehlídky animovaného filmu v Olomouci. Soutěž si klade za cíl mapovat dění na poli tvorby pohyblivých obrazů, filmu a videa v České republice a soustředí se na hraniční formy na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.
V roce 2016 byla ve spolupráci s časopisem Kinečko a festivalem 4 živly nově spuštěna také slovenská obdoba soutěže – Jiné vize SK – mapující tvorbu pohyblivých obrazů na Slovensku, a název původní české soutěže se tedy rozrostl o přízvisko CZ.
Výběr deseti finálních děl obou soutěží je každoročně unikátní právě díky rozdílnosti zájmu oslovených kurátorů, kteří o deseti dílech nominovaných do soutěže rozhodují. V minulosti byli kurátory české soutěže Přátelský film (Michal Pěchouček, Martin Mazanec), Martin Fišr, Lenka Dolanová, Sylva Poláková, Pavel Ryška, Dušan Zahoranský, David Kořínek, Marika Kupková,Lenka Střeláková.
Karel Císař je teoretik umění a kurátor, vystudoval filozofii na Univerzitě Karlově v Praze a na Ženevské univerzitě. V současnosti působí jako docent pro obor teorie a dějiny moderního umění a současného umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a jako vědecký pracovník Filosofického ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá teorií moderního a současného umění a dějinami fotografie.
Je autorem řady publikací, mj. Věci, o kterých s nikým nemluvím (2010), Stav věcí (2012) a Abeceda věcí. Poznámky k modernímu a současnému umění (2014). Mezi výstavy kurátorsky připravené Karlem Císařem patří například Vzpomínky na budoucnost (Galerie Václava Špály, 2009) a Obrazy a předobrazy (Galerie hlavního města Prahy, 2013). Uspořádal rovněž projekce filmů Pierra Huygha, Philippa Parrena a Dominique Gonzales-Foerster: „Anna Sanders Films“ (kino Světozor, 2005) a Samuela Becketta a Duncana Campbella: „Kvadrát: Beckett – Campbell“ (kino Národního filmového archivu, Ponrepo, 2016).
Za svou kurátorskou i teoretickou práci obdržel řadu významných ocenění.
Biografie, seznam kurátorovaných výstav a ocenění udělených Karlu Císařovi na stránkách VŠUP.
Výběr Karla Císaře bude premiérově uveden na PAF 2016 – Přehlídce filmové animace a současného umění v Olomouci (1.–4. 12. 2016), kde z nominované desítky zvolí vítěze tříčlenná mezinárodní porota a diváci.
Zdroj: Přehlídka filmové animace a současného umění v Olomouci