Jedna z nejpopulárnějších českých skupin slaví třicet let své existence. Lucie si výročí připomněla sérií koncertů a prvním celovečerním filmem.

Dokument Davida Síse rekapituluje složitou kariéru skupiny. Lucii založili v druhé polovině osmdesátých let kytarista Robert Kodym s baskytaristou Petrem Břetislavem Chovancem, alias P. B. CH. Po dvou letech dochází k prvnímu rozpadu. Skupina se dává znovu dohromady s příchodem zpívajícího bubeníka Davida Kollera a klávesisty Michala Dvořáka. V roce 1988 čtveřice odehraje svůj první koncert na pražské Chmelnici a vydává singl Pár fíglů. Následují další hity (Dotknu se ohně, Troubit na trumpety by se nám líbilo) a v roce 1990 eponymní album, kterého se prodá přes sto tisíc kusů.

Od té doby je Lucie nepřehlédnutelným jevem na české hudební scéně. Vydala celkem sedm studiových alb, pravidelně vyprodávala koncertní turné, získala bezpočet cen. Vedle profesních úspěchů a tvůrčího nasazení dokumentuje snímek také časté neshody mezi hudebníky, které vedly k několika rozpadům kapely. Kodym a spol. se znovu rozešli již v roce 1992 po druhém albu In The Sky a vydařeném turné. Hned následujícího roku se však opět dali dohromady – tentokrát nicméně bez P. B. CH., který upřednostnil sólové projekty. Na vrcholném albu, produkovaném Ivanem Králem, Černý kočky mokrý žáby tak místo něho hrál slovenský baskytarista Marek Minárik. P. B. CH. se vrátil až po desce Větší než malé množství lásky, vydané v roce 1998. O pět let později byl vyhozen Michal Dvořák a rozpory mezi zbylými členy vyústily v odchod Davida Kollera v roce 2005. Comeback v plné sestavě se uskutečnil před čtyřmi lety. Od té doby kapela sporadicky koncertuje, na nové album se však stále čeká.

Lucie ovlivnila nejen hudební styl, ale také vizuální podobu novodobé české popkultury. Cílevědomě pracovala na své mediální „image“ lehce provokujících, přesto v zásadě sympatických rockerů. Za tímto účelem začala spolupracovat již počátkem devadesátých let s režiséry tehdy nastupující mladé generace. David Ondříček natočil dokument o jejich vůbec prvním turné po Československu v roce 1990, nazvaný jednoduše Lucie Tour. Vladimír Michálek vytvořil ve své době kontroverzní klip k singlu Černí andělé, který výrazně pomohl k tomu, aby se z písně stal jeden z největších hitů kapely (ta se mu pak odvděčila písní Amerika nahranou pro stejnojmenný Michálkův debut). Záměrnou provokaci ve vizuálním projevu využila Lucie i později: video Medvídek, režírované Filipem Renčem, dokonce TV NOVA zakázala vysílat, čímž ovšem přispěla k ještě větší popularitě písně.

Svůj mediální obraz nicméně skupina utvářela zejména ve spolupráci s Davidem Sísem. Ten v polovině devadesátých let režíroval nikoli obsahově kontroverzní, ale spíše vizuálně poutavé klipy Sen či Kloubouk ve křoví. V roce 1998 pak s Lucií natočil lehce experimentální hodinový dokument Obrazohled aneb daleká cesta, který byl vydán tehdy ještě na VHS nosičích. Následoval koncertní záznam Lucie 2014 a letošní dokument, v němž Sís použil množství dosud nezveřejněného materiálu, včetně záběrů pořízených samotnými členy kapely.

Snímek Lucie: Příběh jedný kapely měl předpremiéru na festivalu v Karlových Varech. Nyní vstupuje do široké distribuce od arthousových kin po komerční multiplexy.

 

Lucie: Příběh jedný kapely (Česká republika 2016), scénář a režie: David Sís, kamera: Jan Turek, vystupují: Robert Kodym, P. B. CH., David Koller, Michal Dvořák a další. Bontonfilm, 89 min. Premiéra: 7. 7. 2016.