Velkou cenu Life Sciences Film Festivalu získal snímek Farmáři půdy. Je portrétem pěti nizozemských farmářů, kteří nalezli vlastní způsob sledování a vylepšování půdy. Pěstovali díky tomu zdravé potraviny, aniž by ničili krajinu. O výsledcích soutěže dnes informoval Josef Beránek, mluvčí České zemědělské univerzity v Praze, která festival společně se spolkem Harvest Films festival pořádá.
Foto: Life Sciences Film Festival
Soutěže se zúčastnily asi tři desítky dokumentárních filmů s tematikou přírodních a zemědělských věd a udržitelného rozvoje. Porota při výběru vítěze zohlednila, že v poslední době mizí kvalitní půda, která je základem pro veškeré zemědělství. Autor dokumentu Joris van der Kamp podle poroty zachytil současné úspěšné evropské trendy v řešení problémů degradace půdního fondu. Hlavní cena je spojena s finanční odměnou 3000 eur (asi 81.000 korun)
Cenu ministra zemědělství získal německý dokument Hon za potravinami. Představuje změny ve výrobě potravin, které jsou nezbytné, aby bylo možné v roce 2050 nasytit devět miliard lidí na planetě. „Dostatek kvalitních potravin je zcela nutnou podmínkou pro udržitelný rozvoj každé společnosti a jejich nedostatek vede ke vzniku krizí,“ uvedla porota.
Ceny udělovalo také všech šest fakult zařazených pod ČZU. Ocenění za popularizaci vědy získal Marek Janáč z časopisu Vesmír, který je autorem dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za ocenění dostal sošku Bohyně úrody Ops.
Šestý ročník festivalu pokračuje do neděle, celkem na něm budou k vidění asi dvě stovky filmových dokumentů.
Zdroj: ČTK