Režisér Petr Václav začne od ledna vybírat herce pro svůj dlouho připravovaný koprodukční film o skladateli Josefu Myslivečkovi s názvem Il Boemo. Umožnil mu to grant Státního fondu kinematografie, který mu minulý týden udělil příspěvek 23 milionů korun, dosud nejvyšší částku, jaká byla na výrobu českého filmu přidělena.
„Rada fondu projekt vyhodnotila jako nejlépe připravený po autorské i producentské stránce, s potenciálem českou kinematografii výrazně zviditelnit v zahraničí. Rozpočet filmu o skladateli Josefu Myslivečkovi, jeho závratné kariéře i následném pádu, přesáhne 100 milionů korun. První klapka má padnout začátkem roku 2018, s uvedením do kin se počítá v roce 2019,“ řekla mluvčí projektu Simona Andělová. Podle režiséra a autora scénáře Petra Václava začíná zásadní období, ve kterém postavy dostanou konkrétní tváře.
„S producentem Janem Macolou sestavíme skupinu lidí, z jejichž úsilí, nadšení a nadání vznikne film o jednom z nejvýraznějších umělců, kteří se kdy v Praze narodili,“ reagoval na grant Václav. Právě výběr herců považuje za nejdůležitější a nejvíce vzrušující fázi příprav.
„Díky velkorysé podpoře fondu kinematografie jsme se po pěti letech, kdy na projektu pracujeme, a čtyřech filmech, které jsme společně natočili, konečně dostali do situace, kdy nás zahraniční koproducenti začínají brát vážně. Univerzálně srozumitelný a lidský příběh Josefa Myslivečka má otevřené dveře,“ dodal producent ze společnosti Mimesis Film. Petr Václav, autor oceňovaných filmů Cesta ven a Nikdy nejsme sami, na Il Boemo pracuje od roku 2010, kdy byl rok stipendistou v Římě, kde shromažďoval materiály o Myslivečkovi a jeho době.
Il Boemo vzniká ve spolupráci s italskými, francouzskými a německými koproducenty. Natáčet se bude převážně v Itálii, částečně v Čechách a v Německu. Tvůrčí tým zůstává stejný jako u předchozích projektů. Tedy Štěpán Kučera za kamerou, Florent Mangeot u střihacího pultu, kostymérka Tereza Kučerová a zvukař Daniel Němec. Osvědčenou sestavu posílil dirigent Václav Luks, znalec a dlouholetý propagátor hudby Josefa Myslivečka, a jeho orchestr Collegium 1704.
Josef Mysliveček (1737-1781), jeden z nejslavnějších evropských operních skladatelů druhé poloviny 18. století, pražský rodák, učitel a přítel Wolfganga Amadea Mozarta, složil 30 oper, deset oratorií, symfonie, koncerty, overtury a množství komorní a chrámové hudby. Přesto byl v Česku opomíjen. Film popisuje jeho boj o místo na scéně italské opery, úspěch a usilovnou práci, která ho udržuje na výsluní nejvýznamnějších italských operních domů.
Zdroj: ČTK