Cenu Andreje Stankoviče za rok 2016 získal snímek Výchova k válce z cyklu autorských dokumentů Český žurnál producentů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Natočila ho režisérka Adéla Komrzý. Ocenění udělované skupinou stoupenců kritických intencí Andreje Stankoviče Samozvanci bylo předáno dnes večer v pražském kině Ponrepo popatnácté.
Snímek byl oceněn za odvahu, s níž ukazuje kontroverzní stránky snahy zavést do českých škol i celospolečenského myšlení opět branný program. „Skrze spontánní situace a filmové obrazy nápaditě zobrazuje silně aktuální nebezpečí spojení vojenských mocipánů a politických šíbrů zleva zprava napříč společensko-politickými spektry. Od všednodenních, drobných projevů násilí a vulgarity jednotlivců až k rádoby státnické hrubosti mnoha dnešních – v jádru tristně ideologických – výchovných programů,“ uvádí se v rozhodnutí poroty.
Tři zvláštní uznání připadla snímkům, které vynikají netradiční poetikou i schopností klást nově otázky po smyslu umění i života v dnešní společnosti. Květa Přibylová ve filmu Stopy, střepy, kořeny rozvíjí autentický přístup k filmovému umění a pomocí jemných filmařských prostředků vypovídá o věcech duchovních i společenských.
Ondřej Vavrečka v experimentálním snímku De Potentia Dei proniká ke kořenům filmové i výtvarné avantgardy. Přitom se pomocí filmové montáže dotýká nadčasových otázek po smyslu umění i problémů obecnější povahy.
Andrea Culková ve snímku H*Art On osobitě a s humorem spojuje připomínku Zdenka Rykra, pozoruhodné postavy meziválečného umění a reklamy, s tázáním po smyslu současného umění.
V užších nominacích byly například poslední opus Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, dokumentární esej Martina Ryšavého Slepý Gulliver, dokument Petry Nesvačilové Zákon Helena a animovaný snímek Ondřeje Švadleny Hlodavci.
Cena Andreje „Nikolaje“ Stankoviče navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Andrej Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii přehlíženému počinu v kinematografii. Cenu od něho získali režiséři Jan Němec, Radim Špaček a Karel Vachek. Po jeho úmrtí v červenci 2001 se na podzim roku 2002 skupina Samozvanců rozhodla na protest proti bulvarizaci českého kulturního prostředí v tradici pokračovat. Skupinu Samozvanci tvoří John Bok, Jiří Fiedor, Petr Fischer, Martin Fišer, Jiří Forejt, Michael Hauser, Vladimír Hendrich, Tomáš Stejskal a Petr Šafařík.
Zdroj: ČTK