Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů a televizních či internetových projektů. O vítězích ocenění Zlatý ledňáček rozhodnou již tradičně tři odborné mezinárodní poroty, které budou vybírat ze 40 nominovaných soutěžních projektů z české a slovenské produkce.
Festival zahájí svou předpremiérou první film nové trilogie Jana Hřebejka s názvem Zahradnictví: Rodinný přítel, který diváci budou moci během festivalu zhlédnout v rámci sekce První úlovek. Objeví se také nová sekce Německé kino, aktuální filmy z méně známých českých koprodukcí nebo archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství. Připraven je i doprovodný program v podobě autorských čtení, výstavy, koncertů a srazu s youtubery. Novinkou budou filmová promítání na netradičních místech, například projekce sitcomu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v prostorách 3D Planetária plzeňské Techmanie. Hlavním festivalovým dějištěm zůstává Měšťanská beseda a DEPO2015 v Plzni.
Festival připravuje od loňska nový tým v čele s Evou Veruňkovou Košařovou. „Máme radost, že počet návštěvníků stoupl o dvacet procent, významně se rozšířil doprovodný program a více se utřídila koncepce jednotlivých sekcí. Chceme si zájem publika udržet a nabídnout i letos nejen komplexní přehled české a slovenské audiovizuální tvorby, ale i přesahy do zahraničí a zařazení nových festivalových lokací,“ říká ředitelka festivalu.
Hlavním cílem festivalu Finále Plzeň je představit divákům co nejucelenější obraz soudobé české a slovenské filmové, televizní i internetové tvorby. O vítězích hlasují odborné mezinárodní poroty v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film. Z přihlášených děl bylo letos v dramaturgickém předvýběru nominováno do soutěže 40 filmových a televizních projektů, nevybrané celovečerní filmy budou promítány bilančně v rámci přehlídky V síti roku 2016. V kategorii Na vlně se publikum setká s aktuálními snímky, jako jsou Bába z ledu Bohdana Slámy, Špína režisérky Terezy Nvotové nebo Pátá loď od Ivety Grófové, které jsou v distribuci uváděné od ledna do dubna 2017. Sekce U pramene nabídne krátké české i zahraniční studentské filmy, které uspěly na zahraničních filmových festivalech. Finále Plzeň každoročně přináší také ta nejnovější díla – české a slovenské premiéry a předpremiéry v sekci s názvem První úlovek. Právě v té bude v předpremiéře uveden první film nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel, který letošní ročník slavnostně zahájí.
Již pošesté si udrželo svébytné místo v programu promítání zahraničních filmů ze spřátelených evropských festivalů v rámci sekce Festival ZOOM. Letos se zapojilo Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko. Díky podpoře Česko-německého kulturního jara, které se koná k 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace, vznikla pouze pro letošní ročník festivalu speciální sekce Německé kino. Budou zde uvedeny zejména filmy, které u nás nebyly v distribuci, a také studentské filmy z prestižních německých filmových škol. Nové možnosti přinese i sekce České stopy v zahraničních koprodukcích, kde kromě minoritních českých koprodukcí mají své místo například snímky z Číny, Indonésie, Norska a Velké Británie, které se natáčely v České republice, ale nebyly zde uvedeny. Krok do zahraničí i minulosti nabídne archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství. Seznámí diváky s méně známými díly českých a slovenských filmařů, kteří po roce 1968 emigrovali. Na programu bude německý film Proměna (1975) Jana Němce, americký film Zákon a nepořádek (1974) Ivana Passera či rakouský snímek Maják od režiséra Vojtěcha Jasného.
Součástí doprovodnému programu budou autorská čtení. Bábovky Radky Třeštíkové budou předčítat herečky Jana Plodková, Simona Babčáková a Klára Melíšková, které propůjčily své hlasy jednotlivým kapitolám audioknihy. Další titulem bude kniha Sedmilhářky vydaná na základě úspěšného blogu Bereniky Kohoutové a Mariky Šoposké či nevydaný rukopis Veroniky Žilkové Můj život s ochrankou. Nebudou chybět výstavy, koncerty a sraz s youtubery. Pro fanoušky televizní a internetové tvorby bude připraven také maraton oceňovaného seriálu HBO Europe Pustina, promítání internetového seriálu Semestr nebo projekce seriálu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v netradičním prostoru planetária plzeňské Techmanie.
Hlavním centrem festivalového dění zůstává novorenesanční budova Měšťanské besedy a industriální prostor DEPO2015, kde bude promítána dokumentární sekce. Téma oslavy 30. ročníku se promítá do vizuálního stylu od studia Družina, jehož tvářemi jsou Pavel Liška a Jana Plodková.
Více informací lze nalézt na webu festivalu.
Zdroj: Finále Plzeň, red