V Hradištku u Prahy byl dnes otevřen nový depozitář Národního filmového archivu (NFA), který pojme až 100 milionů metrů filmu. Budova, jejíž výstavba vyšla na 155 milionů korun, zajistí stabilní prostředí pro cenný filmový materiál, ale i nefilmové sbírky. Instalované technologie se nyní budou zkoušet a dolaďovat a pak začne náročné stěhování, které potrvá zhruba deset let.
Do budovy se přestěhuje 10.000 negativů hraných a 21.000 negativů nehraných filmů, dále 4000 rozmnožovacích filmových materiálů, z nichž se kdysi vyráběly kopie a které dnes slouží velmi dobře pro digitalizaci, a také 15.000 filmových kopií. „Kapacita depozitáře je spočítána tak, aby tam zbyla ještě nějaká rezerva, ale my víme, že toho filmového materiálu nebude přibývat, protože filmová éra skončila a jsme v éře digitální, takže spíš budeme muset posilovat digitální úložiště,“ řekl ČTK generální ředitel NFA Michal Bregant.
Depozitář na 1820 metrech čtverečních zastavěné plochy a 21.500 metrech čtverečních obestavěného prostoru začala budovat na jaře 2015 firma Hochtief CZ v areálu nynějších depozitářů ze sedmdesátých a devadesátých let podle návrhu architekta Martina Kotíka a projektu společnosti Arch.Design. Projekt byl financován z programu ministerstva kultury. „Je to velmi dobře investovaná částka ze státního rozpočtu,“ řekl ministr Daniel Herman (KDU-ČSL).
Stavba se podle Breganta trochu protáhla, původní projekt totiž nepočítal s digitální laboratoří a musel se měnit. Digitální laboratoř je nakonec součástí budovy, filmové materiály určené k digitalizaci se tak nebudou muset nikam stěhovat. Důležité je podle ředitele i to, že výsledná cena byla nakonec nižší, než se původně plánovalo.
Podle Breganta depozitář splňuje nejpřísnější standardy. Vlhkost vzduchu 35 procent zamezí vysychání a smršťování filmu a konstantní teplota minus pět stupňů Celsia zastaví chemické procesy zkracující životnost materiálu. Před stěhováním do novostavby projde každý film aklimatizační komorou, v níž stráví 24 hodin. „Každý svitek filmu se musí zkontrolovat okénko po okénku, po té kontrole projde aklimatizační místností, kde si zvykne na nové podmínky,“ uvedl Bregant. Jakmile budou filmy schopny přejít do teplot pod bodem mrazu, budou přemístěny do depozitářů rovnoměrně tak, aby zátěž budovy nebyla jednostranná.
V depozitáři bude především uložena veškerá barevná produkce od padesátých let minulého století do současnosti, ale také zabezpečovací materiály ke starším filmům, které NFA překopíroval na nehořlavé materiály. Mezi ně patří třeba filmy Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky nebo Karla Zemana. Do budovy se ale přestěhují i některé cenné černobílé filmy, jako třeba kolekce děl Jana Kříženeckého, průkopníka české kinematografie z přelomu 19. a 20. století, první vědecké filmy, sbírky české avantgardy, například filmy Alexandra Hackenschmieda, a dokumentů a reklam firmy Baťa nebo kolekce filmů cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Uložena tam bude i národní kulturní památka, záznam procesu s Miladou Horákovou.
Zdroj: ČTK