Centrum animace by mohlo do roku 2021 vzniknout v Třeboni na Jindřichohradecku. Město podalo žádost o dotaci z programu IROP o 80 milionů korun. Centrum plánuje ve středověké radnici na ploše 650 metrů čtverečních.
Rekonstrukce staré radnice bude stát 25 milionů, expozice 53 milionů Kč. Součástí žádosti je obnova parčíku Lipovka v centru za dva miliony. Zda město uspěje, se dozví nejdříve koncem léta. Dotace by kryla 90 procent nákladů, práce by začaly v červnu 2020 a trvaly 12 měsíců.
„Přínos je jednoznačný. Zrekonstruovali bychom další objekt v centru města a smysluplně naplnili, což by zase mohlo přivádět lidi do centra, s čímž máme v poslední době problém, jak se odstěhovala radnice a odešla spousta institucí. Navíc expozice je ve všech ohledech nadstandardní, měla by být největší expozicí animovaného filmu u nás, což je fenomén, rodinné stříbro,“ řekla starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL).
Dům animace připravuje jedenáctičlenný tým filmařů i architektů. Na 650 metrech čtverečních vznikne 60 zastavení, zpřístupní dědictví československého animovaného filmu. Bude celoročně přístupný.
„Smyslem je seznámit návštěvníky s kompletními díly významných tvůrců, celé filmy i ukázky. Na všechno si mohou sáhnout, je to interaktivní muzeum 4.0, kdy si to má návštěvník prožít všemi smysly: Vidět, slyšet, cítit, hmatat a animace je pro to nádherným dílem. Animace má tolik různých technik, návštěvník je pozná, ochutná a vyzkouší,“ řekl ředitel třeboňského festivalu Anifilm Tomáš Rychecký.
Lidé si tak zkusí sami naanimovat film papírkovou technikou, uvidí 3D objekty podobné těm od Jana Švankmajera, loutky à la Medvědi od Kolína od Břetislava Pojara i techniky, jimiž se kreslily večerníčky. „Dostanou návod, jak si během dvou minut vyrobit film. Vstupenka jim umožní si pomocí QR kódu nahrát výsledek do mailu,“ řekl ředitel.
Expozice přiblíží osobnosti jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová i současné animátory. Končí se rokem 2010 a jmény Michaela Pavlátová, Aurel Klimt či Jan Tománek, který natočil první český 3D animovaný film Kozí příběh.
Autoři se inspirovali v londýnských muzeích. „Dům je kulturní památka, cílem je dát jí nový smysl a rozměr, znásobit zážitek. Po zániku loutkové expozice na zámku Kratochvíle neexistuje v Čechách muzeum animace a několik generací už nemá možnost se seznámit s originálními loutkami. Smyslem je, aby tam chodily rodiny s dětmi a viděly, jak filmy vznikaly, jací tvůrci je dělali. Zachovat určité kulturní dědictví,“ řekl Rychecký.
Zdroj: ČTK