Ve vsetínském kině Vatra se o víkendu uskuteční Vsetínský filmový maraton, letos zaměřený na slovinský film. Tématem bude Nový slovinský film a František Čáp ve slovinském filmu, sdělila mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Přehlídka každoročně mapuje kinematografii některé balkánské země. Filmový maraton byl původně lokální akcí, postupně se z něj stala největší přehlídka balkánského filmu v Česku, letos se koná 19. ročník. Pořádá jej Filmový klub Vsetín.
„Od roku 2007, kdy zařadili do programu snímky natočené na Balkánském poloostrově, promítli již 195 celovečerních filmů z tohoto regionu, přičemž více jak polovinu přeložili a otitulkovali speciálně pro tuto akci. Přestože se v minulosti zabývali i rumunskou a bulharskou kinematografií, hlavním těžištěm jejich zájmu byly země bývalé Jugoslávie,“ uvedla mluvčí.
Většina slovinských filmů bude v republice promítána poprvé. „Naší snahou je sestavit divácky atraktivní a žánrově pestrý program, který rovnoměrně zmapuje posledních osm let slovinské kinematografie. Největší prostor věnujeme dramatům režiséra Damjana Kozoleho, který by měl být také hostem festivalu. V hledáčku ale máme i několik komedií, detektivku nebo horor,“ uvedl dramaturg Jiří Fiala.
Maraton se bude zabývat také Františkem Čápem, který byl podle předsedy vsetínského filmového klubu Milana Kostelníka jednou z nejvýraznějších osobností českého filmu z období druhé světové války a těsně po ní. „Má na svém kontě filmy jako Mlhy na blatech, Děvčica z Beskyd, Noční motýl nebo nejznámější adaptaci Babičky. Po komunistickém převratu v roce 1948 emigroval nejprve do západního Německa, kde pokračoval v režisérské práci a v padesátých letech se usadil v Jugoslávii, konkrétně ve Slovinsku. Zde se stal spoluzakladatelem slovinské kinematografie,“ uvedl Kostelník.
Pořadatelé představí formou filmového semináře několik Čápových filmů vzniklých ve Slovinsku. „Mezi roky 1952 až 1962 natočil František Čáp v Jugoslávii celkem sedm celovečerních filmů. Například snímek Vesna z roku 1953 patří dodnes mezi nejpopulárnější slovinské komedie. Do Československa se ale kvůli tehdejší politické situaci jeho snímky vůbec nedostaly a ani dnes je u nás mnoho lidí nezná,“ uvedl Fiala. Součástí festivalu bude také výstava věnovaná filmové tvorbě Františka Čápa ve Slovinsku, která pak bude putovat českými kiny.
Zdroj: ČTK