Interaktivní výstava Na film! se díky ohlasům návštěvníků prodlužuje. Její autoři dokázali, že film v muzeu může zaujmout a hlavně bavit děti i dospělé. Netradiční, hravou i vzdělávací instalaci bude možné zažít v Paláci Chicago na Národní třídě v Praze až do konce roku.

Na výstavě si zájemci mohou vyzkoušet virtuální realitu, stát se promítačem laterny magiky nebo si naanimovat vlastní film. Interaktivní instalace jsou hravé, ale zároveň vytvořené tak, aby se příchozí o filmu i spoustu věcí dozvěděli. Proto se tu na jednou místě potkávají fanoušci malí i velcí, filmaři amatérští i profesionální.

„Velmi přístupným a zábavným způsobem tu například i dítě pochopí, jak vlastně vzniká film,“ zhodnotila expozici dokumentaristka Helena Třeštíková, která ji navštívila s vnučkou.

Mladí kurátoři, kteří za v pořadí druhou výstavou Na film! stojí, jsou přesvědčeni o tom, že by takto mohlo vypadat celé filmové muzeum – a chtějí ho v budoucnu také postavit. Jejich projekt kromě Třeštíkové podporuje i řada dalších režisérů – Jiří Menzel, Jan Svěrák, Olga Sommerová nebo Jan Hřebejk.

Díky prodloužení do konce roku 2017 se může nynější výstava rozšířit a rozrůst o nové atraktivní instalace. „Teď před sebou máme další cíl – najít ještě větší prostory nastálo, kde bychom představili historii, vynalézavost a osobitost českého filmu, a zároveň ukázali nejenom jeho provázanost se světovou kinematografií, ale i se společenským a politickým pozadím,“ říkají mladí zakladatelé projektu filmového muzea Adéla Mrázová, Tereza Křížkovská a Jakub Jiřiště.

Funkcionalistický Palác Chicago, kde se část filmového muzea zabydlela, je s kinematografií propojen i dalším způsobem. Rodina Kolowratů, které palác patří, vloni oslavila 120. výročí narození prapradědečka Alexandra Kolowrata, automobilového závodníka a zároveň významného filmového producenta a režiséra.

Více informací naleznou zájemci na adrese www.nafilm.org.

Zdroj: ČTK