Batalion je celovečerní němý hraný film z roku 1927, jehož režie se ujal Přemysl Pražský (1893–1964). – V hostinci Batalion se schází městská chudina a pochybné existence. Dostane se tam ale i doktor Uher (Karel Hašler), který zrovna prochází manželskou krizí a rád by před problémy utekl do zcela jiného světa. Uher v nové společnosti tráví veškerý svůj čas. Během ozbrojeného zásahu na ulici před Batalionem je policejními orgány zastřelen souchotinář Eda (Eman Fiala). Uher, který je právníkem, následně svědčí u soudu ve prospěch chudiny, a dokonce poškozenou stranu i zadarmo právně zastupuje. Při té příležitosti si ho všimne dcera prezidenta soudu Olga (Nelly Kovalevská) a požádá doktora, aby se stal varhaníkem v kostele. Uher opět poznává cit lásky, o kterém si myslel, že ho nadobro ztratil kvůli nevěrné manželce. Nová dívka má však snoubence (Rudolf Růžička), což prohloubí alkoholismus nešťastně zamilovaného doktora. Tím ale jeho životní útrapy ještě nekončí. – Umělecké kvality filmu jsou povýšeny kameramanským uměním Jaroslava Blažka a střihem provedeným samotným režisérem. Obojí dohromady vytvořilo unikátní scénu simulující opilecké delirium, která je hrou s takzvanými prolínačkami v kombinaci s pohupující se subjektivní kamerou. – Doktor Uher je jednou z mála Hašlerových hlavních a vážných rolí.
Advokát Uher přistihne po návratu domů svou ženu Zdenku v náruči milence. Zdrcen její zradou odejde z domu a uchýlí se do vykřičené hospody Batalion, kde se seznámí se stálými hosty a jejich osudy. Je zde bývalý herec Mušek, zloděj psů Bylina, zedník Rokos, vysloužilec Vondra, souchotinář Eda, prostitutka Tonka a svedená dívka Lojzka. Uher se stane patronem této společnosti ztracenců a snaží se jim pomoci. Když jde Eda do protější hospody na polévku, je náhodně zastřelen při policejní razii. Uher svědčí v procesu s policistou, který Edu zastřelil, a obžaluje právní systém. Dcera prezidenta soudu Olga žádá Uhra, aby se stal varhaníkem v kostele, a Uher, marně toužící po jejím citu, jí vyhoví. Nemůže však odolat alkoholu a jeho úpadek rychle postupuje. Ocitá se v nemocnici pro chudé, kde ho Olga navštíví. Uher blouzní a vidí v ní svou nevěrnou ženu. Na smrtelném loži Zdence odpouští. Nad jeho hrobem zpívá osazenstvo Batalionu svou „hymnu“ Pryč a pryč je všecko...
Spolupráce výtvarníka Františka Matouška: viz Karel Smrž – Jan Kučera: Bilance filmové sezóny 1927–1928. Host 7., 1927–1928, s. 315.
advokát a poslanec JUDr. František Uher
advokátova manželka Zdenka
nadporučík, milenec advokátovy ženy
bývalý voják Vondra
souchotinář Eda
bývalý herec Mušek
zloděj psů Bylina
prezident soudu
dcera prezidenta soudu Olga
snoubenec Olgy Alfréd
zedník Rokos
manželka zedníka Rokose
dcera zedníka Rokose Lojzka
Lojzčin milý Frantík Záruba
lehká holka Tonka
obstarožní svůdce Lojzky
pasák holek
lékař
Šťovek
strážník
kamarádka Tonky
pouliční galán
surový opilec
opilcova žena
profous Fišpanky
trhovkyně
policejní komisař
lehká holka
výčepní
soudní úředník
zapisovatel u soudu
zapisovatel u soudu
zapisovatel u soudu
prodavačka na trhu
kněz na pohřbu
univerzitní pedel na pohřbu
drbna
Josef Hais-Týnecký (Batalion – román), Josef Hais-Týnecký (Batalion – divadelní hra)
Fotoatelier Benda (fotograf)
Batalion
Batalion
Battalion
film
hranýdistribuční
drama
Československo
1927
1927
datum cenzury 27. 12. 1927
datum cenzury 09/1935 (konec povolení k promítání 1940)
vyřazení z distribuce 1. 8. 1976
premiéra 25. 12. 1927 /nepřístupný mládeži/ (kino Olympic /7 týdnů/, Praha)
obnovená premiéra 1. 8. 1963 /nepřístupný mládeži/ (filmové kluby)
Nejlepší český film, který byl dosud vyroben. Obraz ze života slabého člověka o 7 dílech. Režie Přemysl Pražský. Libreto Josef Hais-Týnecký. V hlavní úloze Karel Hašler. Regie: Přemysl Pražský. (1927) / Starší český film. (1963)
Julius Schmitt (původní 1927), Ústřední půjčovna filmů (obnovená 1963)
dlouhometrážní
96 min
2 723 metrů
35mm
1:1,33
černobílý
němý
česká
bez dialogů
bez titulků
české
české
Národní filmový archiv vydal na DVD další z vysoce ceněných českých němých filmů. Doprovází jej originální hudba Kryštof...