Nedokončený film.
Příběh je situován do pohraniční vesnice, kde místní obyvatelé hovoří slovensky. Velitel celní a finanční služby Hladík zde žije se svou ženou, synkem a babičkou. Do vesnice přijdou dva němečtí turisté – muž a žena – údajně sourozenci a ubytují se u vinopalníka a pašeráka Roháče. Za Roháčovou neteří Aničkou chodí respicient finanční stráže Kriško. Turisté, ve skutečnosti agenti, se zmocní tajných vojenských dokumentů. Při přestřelce na hranici zahyne Hladík a jeho těhotná žena musí před malým synkem utajit otcovu smrt. Agent je těžce raněn a schovává se u Roháče, nakonec zřejmě zemře. Roháč je celníkům podezřelý. Mezi Aničkou a Kriškem dojde k rozkolu. Když Roháč zjistí, jak je to s turisty, napomůže k dopadení agentky a k záchraně tajného dokumentu. Paní Hladíková porodí dítě a spolu se synem a babičkou odjedou do vnitrozemí. (Podle dochovaných částí filmu)
Pohraniční slovenská vesnice v Roháčích. Velitel celní a finanční stráže Hladík žije na stanici se svou ženou, synkem a babičkou. Do vesnice přijdou dva němečtí turisté – muž a žena – údajně sourozenci a ubytují se u vinopalníka a pašeráka Roháče na samotě v chatě u jezera. Za Roháčovou neteří Aničkou chodí respicient finanční stráže Kriško. Ke sboru dorazí nově přidělený finanční strážce Toman a ihned po příjezdu s Hladíkem a Kriškou zneškodní tlupu šesti pašeráků cukru. Hladíkova žena porodí syna. Stráž dostane zprávu, že se v kraji objevila tajná lihopalna. Při nezdařeném pokusu dopadnout pašeráky koní si Toman poraní nohu a objeví v jeskyni tajnou lihopalnu, patřící Roháčovi, který vede skupinu pašeráků. Turisté, ve skutečnosti cizí nepřátelští agenti, zprovozní v chatě tajnou vysílačku. Protivýzvědná vojenská obranná služba zaznamenala v pohraničí výskyt záhadné choroby. Na hranicích předá agent číslo 106 kufřík „turistovi“ z chaty. Toho však překvapí Toman s Kriškou. Muž je postřelen a ztratí kufřík. Těžce raněný najde úkryt u Roháče. Finanční stráž v kufříku objeví zkumavky s kulturami bacilů. Roháč je celníkům podezřelý. Mezi Aničkou a Kriškem dojde kvůli agentce z chaty k rozkolu. Umírající agent přikáže přivolané kolegyni zničit vysílačku a přenést ukořistěný tajný vojenský dokument o vynálezu nového bojového prostředku přes hranice. Roháčovi se podaří agenty utajit před Kriškem a špionku pošle schovat se nahoru do hor ke starému bačovi. V chatě u jezera objeví Toman vysílačku, podaří se mu zachytit tajnou zprávu a nalézt tajný dokument. Kriško se služebním psem číslo 11 Rekem přivolá další posily. Roháč ukryje v lese ve Spálené dolině tělo mrtvého agenta, jež následně objeví jeden vesničan. Velitel cizí výzvědné služby pošle přes hranice agenta číslo 112, aby po svých předchůdcích zničil všechny stopy. Ten donutí Roháče, aby jeho a agentku převedl zpět přes hranice. Když nenajde dokument, alespoň ohněm zničí všechny stopy v chatě u jezera. Roháč se pokusí oba agenty převést, ale hranice jsou střeženy a trojice se dostane do pasti. Pašerák ze strachu agenty opustí a ti jsou následně dopadeni. Při rvačce Krišky s agentem je postřelen pes Rek. Roháč umírá po pádu do propasti. Kriško se zasnoubí s Aničkou a je povýšen. Toman, ve skutečnosti člen protivýzvědné vojenské obranné služby vyslaný do pohraničí jako tajný pozorovatel, splnil svůj úkol a je odvolán zpět do vnitrozemí. (Podle dochovaného scénáře)
Jediný hraný film z konce 30. let reagující otevřeně na politické události z podzimu 1938. Literární příprava probíhala již od dubna 1937, přípravné práce k natáčení byly započaty až v červenci následujícího roku (zvažována byl jako spolurežisér Jan Sviták a účast herců Andreje Bagara, Míly Reymonové a Raoula Schránila). Samotné natáčení započalo v září 1938. Ještě v říjnu byly před následujícím natáčením provedeny scenáristické změny kvůli aktuálním událostem, ale další natáčení bylo přerušeno až v prosinci 1938. Pro rychle se měnící pomnichovskou situaci nemohl být snímek dokončen.
Stihlo se natočit asi 900 metrů filmu, především interiéry a exteriéry postavené v ateliérech. Po roce 1945 byly všechny dochované nesestavené scény předvedeny ve Filmotéce Československého filmového ústavu Komisi československého filmu, kde byla pořízena dokumentace. Následně byla tato kopie zničena požárem. Přesto se dodnes v Národním filmovém archivu zachovala nitrátní kopie interiérů (zvuk) a exteriérů (němé záběry) a 47 krabic negativu.
velitel finanční stráže Josef Hladík
dozorce finanční stráže Jaroslav Toman
babička, Hladíkova matka
Marie, Hladíkova žena
Joska, šestiletý syn Hladíkových
respicient finanční stráže Pavel Andrej Kriško
vinopalník Roháč
Anička, Roháčova neteř
Ing. Rudolf Brandt, agent číslo 93
Brandtova společnice, agentka číslo 65
major pohraničního vojska
pohraničník
ministerský inspektor finanční stráže
profesor státního výzkumného ústavu
ordonance
plukovník zpravodajské služby
štábní kapitán zpravodajské služby
služební pes Rek
Koloman Babilonský (slovenská dramaturgická úprava)
Veil
Jan Gerstenberger, Karel Suchomel
Antonín Frič (fotograf)
Orchestr F.O.K. (Dirigent Josef Dobeš)
Hudba k písni Josef Dobeš
Hudba k písni A. F. Tovačovský
Text písně Jan Vlk
Zpívá sbor
Hudba k písni Josef Dobeš
Text písně lidová píseň
Zpívá mužský hlas
Text písně lidová píseň
Zpívá mužský hlas
Praha, okolí (Praha), Slovensko, Orava (Slovensko), Zverovka (Slovensko), Roháče (Slovensko), Suchá dolina (Slovensko)
Hrdinové hranic
Hrdinové hranic
Heroes of the Frontier
film
hranýdistribuční
nedokončený
drama, špionážní
Československo
1938
1938
datum cenzury nepředloženo cenzuře
začátek natáčení 9. 9. 1938
konec natáčení 10/1938
premiéra neproběhla
35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
Visatone
česká
česky
bez titulků
české
Akce: Státní záruky Československé vlády na výrobu filmů
1938
Praha / Československo
Přiznání státní záruky do 50 % výrobních nákladů
Grafo
záruka pro nevyrobený film