Nejlepší člověk režisérské dvojice Václava Wassermana (1898–1967) a Ivo Nováka (1918–2004) je společenskokritickou komedií zasazenou zhruba do roku 1900. Literární předlohou byla povídka Václava Štecha, scénář společně zpracovali autoři námětu Josef Neuberg a František Vlček. Film se vysmívá lidskému prospěchářství a pokrytectví a satirickou formou odhaluje, jak nízký charakter musí člověk mít, aby se nad druhého mohl povyšovat. – Městečko Pětice již spoustu let nemělo jiné čelní představitele než stavitele Kopra (Felix le Breux), lékárníka Kýlu (Miloš Kopecký), velkouzenáře Kaněru (Oldřich Musil), statkáře Halaburdu (Josef Hlinomaz) a starostu Bublicha (Václav Vydra ml.). A že to také zmíněné členy obecní rady stálo spoustu podvodů, lží a utajování. Blíží se další volby, a tak se tato sebranka takzvaných lepších lidí, jak se sami nazývají, opět snaží udržet na svých výsadních místech či alespoň prosadit své potomky. Před městem, tedy svými voliči, se tentokrát dokonce označí za nejlepší lidi. To inspiruje soukromníka Šerpána (Gustav Hilmar), dobromyslného náhradního radního, k jejich vytrestání. Poštmistrovi Plíškovi (Vlasta Burian) přichází tajemný balíček ze Švýcarska, jenž má nesmírnou hodnotu a je adresovaný „Nejlepšímu člověku v Pěticích“. Komu jej teď doručit? Vždyť nejlepší je přece jen jeden. – Pro Václava Wassermana jde o poslední jím režírovaný film v kariéře, pro Ivo Nováka naopak o debut. Wasserman byl ústředním scenáristou filmů s Vlastou Burianem C. a k. polní maršálek (1930; režie Karel Lamač) či To neznáte Hadimršku (1931; režie Karel Lamač, Martin Frič) a dalších, a proslavil se tak právě komediálními snímky. V duchu stejného žánru se nadále nesla i filmová kariéra Ivo Nováka. Jednalo se o druhý film, jemuž za předlohu posloužilo některé z literárních děl Václava Štecha. Natáčení probíhalo v Prachaticích.
Příběh se odehrává kolem roku 1900 v městečku Pěticích. Mnoho let už jsou v obecní radě stejní lidé: stavitel Kopr, lékárník Kýla, velkouzenář Kaněra, statkář Halaburda a starosta Bublich. Svědkem jejich malicherného a hamižného počínání je náhradní radní - vzdělaný a zcestovalý pan Šerpán. Blíží se nové volby a stávající představitelé by si rádi ponechali své vlivné posty. Tvrdí proto, že jsou nejlepšími lidmi města. Pana Šerpána tak inspirují k akci. Do Pětic přijde poštou balíček ze Švýcarska, označený vysokou cenou a adresovaný nejlepšímu člověku z města. Všetečný poštmistr Plíšek by rád zásilku doručil, ale neví komu. Mezi radními vypukne spor a po invektivách se i poperou. Zvědavý Plíšek balíček tajně otevře a najde v něm váleček do fonografu, přístroje, který vlastní jediný pan Šerpán. Po přehrání zprávy Plíšek zásilku znovu zabalí a důvěrně varuje před jejím převzetím všechny členy rady. Teď už ji žádný z nich nechce. Začnou se hádat a v nastalé vřavě jim Plíšek přehraje váleček, který přesně pojmenuje jejich nectnosti. Hádka skončí rvačkou a obyvatelé města už vědí, koho rozhodně nebudou volit.
poštmistr Čeněk Plíšek
starosta Bublich
Bublichová, starostova žena
Otylka, dcera Bublichových
stavitel Josef Kopr, radní
Koprová, stavitelova žena
Arnoštek, syn Koprových
lékárník Valerián Kýla, radní
velkouzenář Josef Kaněra, radní
Kaněrová, řezníkova žena
statkář Halaburda, radní
Halaburdová, statkářova žena
listonoš Choura
soukromník Šerpán, náhradní radní
obecní tajemník Cukner
majitelka módního salonu Malvína Kolenatá
hodinář František Vích
dělník na pile Marčan
švadlena Květa, Marčanova dcera
obecní strážník Truneček
babka s vkladní knížkou
číšník Alois
nájemce Besedy Špaček
účastník volební schůze
obrýlený děda
občan na ulici
občan na schůzi
nový pošmistr
trafikantka Strnadová
číšník
divák
divák
muž s knírem
služka u Bublichů
muž na schůzi
žena na schůzi
mladá žena na schůzi
holič Huml
pokladník v záložně a klavírista Kokeš
Bohumil Kouba, Dagmar Nováková
Václav Štech (Nejlepší muž – povídka)
Václav Dobeš
FISYO (Dirigent Milivoj Uzelac)
Hudba k písni Mirko Hanák
Text písně Václav Poláček
Zpívá dětský sborJosef Kemr
Nejlepší člověk
Nejlepší člověk
The Best Man
Nejlepší člověk ve Fouňově
film
hranýdistribuční
komedie, satira
Československo
1954
1954
začátek natáčení 6. 9. 1954
schválení první kopie 16. 12. 1954
promítání povoleno 22. 12. 1954
vyřazení z distribuce 31. 12. 1975
premiéra 25. 12. 1954 /nepřístupný mládeži/ (kina Blaník /9 týdnů/, Bystrica /1 týden/, Oko /1 týden od 1. 1. 1955/, Mír /1 týden od 7. 1. 1955/, Arbes /1 týden od 14. 1. 1955/, Revoluce /1 týden od 21. 1. 1955/, Aero /1 týden od 28. 1. 1955/ a Dukla /1 týden od 18. 2. 1955/, Praha)
Veselohra o záhadném balíčku. – Český film s Vlastou Burianem v hlavní úloze.
dlouhometrážní
100 min
2 988 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české