Václav Krška (1900–1969) v druhé polovině padesátých let dvacátého století dokončil svůj sedmnáctý film Zde jsou lvi. – Důlnímu inženýrovi Štěrbovi (Karel Höger) jakožto nerudnému alkoholikovi nikdo z jeho okolí nerozumí. O to méně, když odmítne očividně přínosný a přelomový návrh na rozšíření dolu. Vše se ale změní ve chvíli, kdy si všichni jeho kolegové vyslechnou příběh jeho minulosti. S pochopením nečekaně také přichází lítost nad nespravedlivě zmařeným lidským životem. Na nápravu může být ovšem už pozdě, zvlášť když se nepříjemná minulost opakuje. Navíc do hry vstoupila vážná dopravní nehoda... – Psychologické drama přichází s poměrně netradiční retrospektivou v retrospektivě, což vhodně rámuje příběh o minulosti a odpuštění viny za dávno uplynulé události. Na Krškův styl je snímek celkem netradičně přímý a nelyrický. Jistou poetičnost však lze vysledovat ve hře světla a stínů, dost možná reprezentující černobílé vidění dobra a zla. K této hře zcela logicky dochází ve scénách v tmavých dolech, ale i v okamžiku hádky Štěrby s manželkou, jež je vyvrcholením vztahové linie. Snímek Zde jsou lvi patřil mezi filmy, které byly veřejně kritizované na konferenci v rámci 1. festivalu československého filmu v Banské Bystrici 1959, posléze zakázané a nedistribuované do kin. Z toho vyplynuly pro tvůrce nepříjemnosti, sám Krška měl být dle tehdejšího záměru za trest poslán za rok do penze. Tvůrčí skupina Feix–Daniel, jež drama Zde jsou lvi vyrobila, byla rozpuštěna za vícero ideologických prohřešků právě po zmíněné konferenci.
Závodní inženýr Štěrba havaruje na motorce. Lékaři bojují na operačním sále o jeho život, spolupracovníci z Dolu Žofie očekávají s napětím zprávu. Děj se vrací zpět. Před třemi dny přišel za Štěrbou mladý inženýr Vochoč s návrhem na využití zdrojů ze stařin, ale Štěrba to odmítl jako nesmysl. Cítí se sám, žena ho podvádí, oddanou platonickou lásku písařky Vilmy nevidí a dává proto přednost alkoholu. Chová se arogantně a nedokáže své názory vhodně obhájit. Vochoč se přes zákaz rozhodne s několika horníky plán realizovat a fárá do dolu s nimi. Štěrbu navštíví jeho bývalý učitel Hron. Po dlouhé době může osamělý Štěrba s někým upřímně hovořit. Byl kdysi podobně nadšený jako Vochoč a i jeho plán byl podobný. Ve stařinách však došlo k neštěstí, při němž zahynul člověk. Štěrba byl podmíněně odsouzen, vyloučen ze strany a přeložen. Přesto podával nové návrhy. Nikdo mu už však nevěřil, začal pít a odcizil se manželce. Nechce proto, aby si Vochoč také zničil život. Na dole dojde k závalu. Štěrba neohrožené řídí záchranné práce. Chce zastavit horlivého havíře Palivce, aby neštěstí nehlásil, a s motorkou havaruje. Teď už není sám a všichni s ulehčením přijmou Vilminu zprávu, že jejich závodní inženýr bude žít.
důlní inženýr Alexandr Štěrba
písařka Vilma Hádlová
Jana, Štěrbova žena
důlní měřička Eliška
Ing. Hron
Ing. Radim Vochoč
Karel Habrna, předseda ZV KSČ
František Palivec
Vratislav Brousek, okresní tajemník KSČ
Antonín Kaláb, zástupce podnikového ředitelství
účetní Houkal
Ing. Janda
náměstek na hospodářské správě
elegantní kádrovák
starší inženýr
dělnický kádrovák
Malíková
sekretářka Jiřina
vychrtlý mladík
přísedící ve výboru
účetní
mladý lékař
vedoucí záchranné čety
muž u psacího stolu
havíř s dynamitem
přítel Jany
vrátný
Eliška
muž u psacího stolu
inženýr Šoulek
uklízečka
sekretářka náměstka na hospodářské správě
Josef Pechar, Miroslav Sinkule, Miroslav Ondříček
Karel Baštýř, Josef Pavlík
František Štěpánek
inž. Miroslav Šimůnek
FISYO (Dirigent František Belfín)
Zde jsou lvi
Zde jsou lvi
Scars of the Past
film
hranýdistribuční
drama, psychologický
Československo
1958
1957
schválení literárního scénáře 12. 6. 1957
schválení technického scénáře 13. 8. 1957
začátek natáčení 18. 9. 1957
konec natáčení 29. 12. 1957
promítání povoleno 15. 5. 1958
vyřazení z distribuce 1959 (staženo k úpravě)
vyřazení z distribuce 6. 4. 1973
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
předpremiéra 1. 8. 1958 (kino Sevastopol /1 týden/, Praha)
premiéra 8. 8. 1958 /nepřístupný mládeži/ (kina Blaník /4 týdny/, Veletrhy /1 týden/ a Vzlet /1 týden od 28. 8./, Praha)
obnovená premiéra 1. 4. 1987 /nepřístupný mládeži/
Dramatická výprava do neznámých končin lidského nitra. (1958) / Dramatická výprava do neznámých končin lidského nitra. (1987)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1958 a obnovená 1987)
Tvůrčí skupina Feix – Daniel, František Daniel (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Karel Feix (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
89 min
2 529 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.