Snímek Zpívající pudřenka je jednou z řady tvůrčích spoluprací Milana Vošmika (1930–1969) a Oty Hofmana. Opět žánrově spadá do oblasti dětského filmu, avšak tentokrát také mírně přesahuje do kriminálního žánru. To je pro toto duo tvůrců typické spíš u čtyřdílné série o vyšetřovateli Veřejné bezpečnosti Martinovi, která byla realizována v průběhu šedesátých let (například Volejte Martina, 1965). – Poté, co skupina dětí ukradne z kabelky sestry jednoho z nich pudřenku, spustí se sled nečekaných událostí. Pudřenka je ve skutečnosti vysílací zařízení, které může být potencionálně zneužito k protistátním špionážním či vojenským účelům. Stejnou vlastnost má i tabatěrka kolegy oloupené ženy. Ten je rovněž přepaden a okraden, avšak nikoliv dětmi, ale nebezpečnými gangstery. Obě zařízení jsou na sebe napojená, a tak děti díky své pudřence mohou pravé zločince vystopovat. Jenže ti zase stejným způsobem mohou vysledovat děti... – Že tvůrci k dětskému diváku přistupovali jako k rovnocennému partnerovi, dokládá i fakt, že se v díle objevila spousta prvořadých herců (František Filipovský, Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, Miloš Kopecký, Martin Růžek), a to hlavně v rolích padouchů. Jedním z dětí využívajících některou z mnoha technických vymožeností je Karel Smyczek, budoucí režisér a představitel hlavní role ve filmu Holubice (1960; režie František Vláčil). Právě pokroková technologie, která jako by odpovídala sci-fi, může evokovat obavy ze špionážní a záškodnické činnosti v rámci takzvané studené války. Film je cenný i svou, v rámci narativu promyšlenou, sebereflexivitou v podobě amatérského natáčení dětí, což není pro žánrové snímky příliš typické.
Inženýr Sodoma se spolupracovnicí Věrou dokončují poslední zkoušky svého vynálezu miniaturního radiotelefonku, který je zabudován na jednom konci do pudřenky a na druhém do tabatěrky. Vynález chce ukrást a prodat do ciziny skupina záškodníků. Jejich záměry překazí parta dětí, které si na pouti hrají na detektivy. Svou hru natáčejí ruční kamerou a při té příležitosti zachytí první stopy připravované krádeže. Věře je ukradena kabelka a Sodomovi tabatěrka. Zloději navíc Sodomu při loupeži omráčí a strčí do mrazicího vozu. Sodomovi se naštěstí podaří po nabytí vědomí uprchnout a podat zprávu Veřejné bezpečnosti. Zloději stále nemají pudřenku, z Věřiny kabelky si ji předtím vypůjčil její bratr Petr. Děti chtějí pudřenku vrátit, ale omylem se spojí se zloději a smluví si s nimi schůzku. V poslední chvíli jsou však před nimi varovány. V nastalé honičce Bezpečnost pachatele dopadne a usvědčí s pomocí filmu, který děti natočily.
Ještě před realizací filmu napsal podle námětu Svatopluk Hrnčíř knihu pro děti, která vyšla pod názvem Případ skončil v pátek.
Robinson
Petr
Jirka
Bryknar
Jupka
pobočník
Zuzka Navrátilová
inženýr Jiří Sodoma
Věra, Petrova sestra
šéf bandy JUDr. Švarc
Krásný Venca
Lojza
Pipka
muž v šedém, příslušník StB
závozník
pracovník mrazíren
zákazník s rádiem
řidič nákladního automobilu na stavbě
příslušník VB u mikrofonu
příslušník VB
radista
muž v slamáku
žena v plavkách
majitel střelnice
řidič nabouraného nákladního automobilu
průvodce cizinců
příslušník VB v projekci
Svatopluk Hrnčíř
Dobroslav Šrámek, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Bohuslav Kück (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Zpívající pudřenka
Zpívající pudřenka
The Singing Powder-Box
film
hranýdistribuční
detektivní, dětský
Československo
1959
1959
schválení literárního scénáře 12. 11. 1958
schválení technického scénáře 19. 2. 1959
začátek natáčení 25. 3. 1959
konec natáčení 9. 7. 1959
promítání povoleno 23. 10. 1959
vyřazení z distribuce 31. 12. 1982
vyřazení z distribuce 31. 8. 1992
předpremiéra 15. 1. 1960 (kino Sevastopol /1 týden/, Praha)
premiéra 22. 1. 1960 /přístupný mládeži/ (kina Pasáž /2 týdny/, Dukla /1 týden/, Jiskra /1 týden/, Mír /1 týden/, Svornost /1 týden/, Eden /½ týdne/, Radost /½ týdne/ a Mladých /1 týden od 29. 1./, Praha)
obnovená premiéra 1. 3. 1990 /přístupný mládeži/
Napínavé pátrání pražských kluků po ztracené vysílačce. (1960) / Napínavé pátrání pražských kluků po ztracené vysílačce. (1990)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1960 a obnovená 1990)
Tvůrčí skupina Hanuš – Pavlíček, Ladislav Hanuš (vedoucí výroby tvůrčí skupiny), František Pavlíček (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
75 min
2 133 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české