Dvě krátkometrážní pohádky režiséra Jaroslava Macha – O medvědu Ondřejovi a Jak se Franta naučil bát – byly do kin uvedeny společně pod názvem Medvěd a strašidla. V prvním příběhu se princezna Blanka zamiluje do prostého chasníka – myslivce Ondřeje. Její otec si ovšem jako zetě pochopitelně představoval spíš urozeného šlechtice než obyčejného mladíka. Když dcera všechny nápadníky s rodokmenem odmítá, zavře ji otec do zámecké věže a její ruku slíbí tomu, kdo objeví tajný vchod. Všemožně přitom nadržuje princi Hynkovi. Princeznin milý Ondřej se ovšem nakonec vloudí do zámku v převleku za cvičeného medvěda... Představitelé zamilovaného páru, Aglaia Morávková a Jiří Papež, se v českém filmu nikdy významněji neprosadili. Ve vedlejších rolích se ovšem film opírá o herecké hvězdy typu Jaroslava Marvana (král), Miloše Nedbala (komoří) či Jiřiny Bohdalové (komorná Anežka).
Princezna Blanka se tajně schází se svým milým, myslivcem Ondřejem. Jejich lásce přeje jen komorná Anežka, královský otec se nesmí nic dozvědět. Blanka odmítá všechny ženichy, které král na zámek pozval. Nepochodí ani princ Hynek. Král už má rozmarů své dcery dost. Zavře ji ve věži, nápadníci ji mají hledat a ona se má provdat za toho, kdo ji najde první. Blanka si vymíní, že jí bude Anežka dělat společnost. Doufá, že komorná bude moci Ondřejovi ukázat tajný vchod do věže. Král ale zakáže Anežce vycházet. Zámek je plný ženichů, kteří hledají vchod do věže. Ondřej zatím marně čeká na Anežku a její rady. Když potká ve vsi medvědáře, napadne ho převléci se za medvěda a svého otce požádá, aby ho do zámku doprovodil. Král je nadšen kousky falešného medvěda a svolí, aby ho medvědář předvedl jeho dceři. Ondřej se tak dostane tajným vchodem do věže. Pak se převlékne a spěchá za Blankou. Král se zatím snaží naznačit princi Hynkovi, kde je tajný vchod. Když to Hynek konečně pochopí a dveře se otevřou, stojí za nimi Blanka s Ondřejem. Král konečně pozná, že Blanka je s myslivcem šťastná a oběma požehná.
Medvěd a strašidla – společný název dvou středometrážních pohádek, které byly natáčeny současně (s délkou 2 544 metrů), ale nakonec uvedeny v distribuci zvlášť pod názvy Jak se Franta naučil bát a O medvědu Ondřejovi. Snímek byl v květnu 1980 uveden opět do distribuce spolu s filmem K princeznám se nečuchá (1965; režie Břetislav Pojar).
král
princezna Blanka
myslivec Ondřej
komoří
komorná Anežka
Ondřejův otec
služebná Háta
princ Hynek
vrátný
dřevorubec
dřevorubec
princ Vítek
princ Zbyněk
hrabě Tadeáš
pekařský tovaryš
komediant
tlustý nápadník
strážný s halapartnou
princ nápadník
kuchař
stráž u prince
herold
páže
páže
cizokrajný šlechtic
komorná
dvorní dáma
anonym (O medvědu Ondřejovi – lidová pohádka)
Ladislav Vinklárek, Emil Sirotek
Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Eliška Nejedlá, Věra Winkelhöferová
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček)
O medvědu Ondřejovi
O medvědu Ondřejovi
The Bear and the Ghosts
Princezna, medvěd a strašidla / Medvěd a strašidla
film
hranýdistribuční
pohádka
Československo
1959
1959
schválení literárního scénáře 19. 1. 1959
schválení technického scénáře 10. 3. 1959
začátek natáčení 23. 3. 1959
konec natáčení 20. 8. 1959
promítání povoleno 13. 10. 1959
vyřazení z distribuce 31. 7. 1976
vyřazení z distribuce 31. 7. 1991
premiéra 27. 11. 1960 /přístupný mládeži/ (kino Světozor, Praha /v rámci Dětského filmového festivalu/)
obnovená premiéra 23. 5. 1980 /přístupný mládeži/
Film o chytrém myslivci, který vyzrál na krále. (1960) / O tom, jak se hajný zamiloval do krásné princezny. (1980)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1960 a obnovená 1980)
Tvůrčí skupina Hanuš – Pavlíček, Ladislav Hanuš (vedoucí výroby tvůrčí skupiny), František Pavlíček (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny)
středometrážní
51 min
1 438 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české