Film Herrmanna Zschocheho (nar. 1934) Uprchlík, jenž vznikl v československo-německé koprodukci, je rodinnou komedií s pohádkovým nádechem o hranici mezi dvěma spřátelenými socialistickými zeměmi. – Výchozím motivem je přechod jednoho ježka přes hranici mezi Německou demokratickou republikou a Československem, který tímto svým bezelstným činem mimoděk proboří bariéru mezi dvěma státy. Poté, co ho malý kluk Heiner (Lutz Manke) najde na hranicích, ihned mu vyčítá jeho nepovolený přechod a absenci pasu. Bere si jej ale navzdory tomu domů, kde Heinera otec upozorní na kroužek na ježkově noze. Říká, že zvíře někomu patří a že ho musí vrátit. Ježek jako uprchlík žije tajně v zahradě chlapcovy rodiny. Heiner ježka pojmenuje František a úspěšně ho skrývá. Situace se začíná komplikovat poté, co na setkání východoněmeckých a československých mladých pionýrů potká dívku Janu (Anna Kotroušová). S ní se do filmu dostává Heinerovo morální dilema a zpráva, že skutečné přátelství by nemělo mít hranice. – Film vznikl ve spolupráci filmového studia DEFA a Filmového studia Barrandov. Pro Lutze Mankeho i Annu Kotroušovou to byla jediná role v jejich kariéře. Jedná se také o debut Herrmanna Zschocheho, který k filmu napsal i scénář, a to ve spolupráci s Janem Procházkou, do jehož tvorby se řadí například scénáře k filmům Kočár do Vídně (1966; režie Karel Kachyňa), Ucho (1969; režie Karel Kachyňa) nebo Páni kluci (1975; režie Věra Plívová-Šimková). -šg-
Německý chlapec Heiner žije v pohraniční obci Jugenthal v Německé demokratické republice. Jednoho dne najde na hranici ježka s kroužkem na zadní nožičce. Odnese si ho domů a těší se s ním. Děti z Jugenthalu dostanou pozvání od dětí z české vesnice Malešice. Všichni mají radost a připraví pro české kamarády drobné dárky. V Malešicích se Heiner seznámí s Janou, která ho učí polku a také mu ukáže jejich králíky. Heiner přizná, že neví, jak tato zvířátka chovat. Jana si mu smutně postěžuje, že se jí ztratil ježeček Vašek. Heiner podle značky na ježkově misce, která je stejná jako na kroužku, pozná, že našel Janina Vaška. Nechce se však ježka vzdát. Po návratu z Malešic trpí výčitkami svědomí, špatně se učí a straní se kamarádů. Když po čase přijde dárek od českých dětí - jejich nejmilejší bílý králíček, Heiner se rozhodne ježka vrátit. Při přechodu hranic zabloudí do močálu, kde ho naleznou čeští pohraničníci a zachrání ho. Jana má ze svého znovu nalezeného miláčka velikou radost.
Spisovatel Jan Procházka spolupracoval pouze na první verzi scénáře.
Heiner
Jana
Felix
Heinerův otec, horník
Heinerova matka
učitel
Janin otec, kapitán pohraničníků
pohraničník František
německý pohraničník
pohraničník
pohraničník
Tipp
Horst
Zdenka Petřková
Eva Mičulková, Miloslav Čech
Martin Viertel (Ježčí přátelství /Igelfreundschaft/ – povídka)
Martin Viertel, Herrmann Zschoche, Jan Procházka, Rudolf Vodička (dialogy)
Erwin Haberland, Karel Lukáš
Jan Kadlec, Heinz Fröhlich
Karel Dobřichovský (fotograf), Miloš Šauer (fotograf)
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček)
Zpívá dětský sbor
Zpívá dětský sbor
Uprchlík
Uprchlík
The Runaway
Igelfreundschaft
Přátelství s ježkem / Přátelství pionýrů
film
hranýdistribuční
dětský, dobrodružný
Československo, Německá demokratická republika
1961
1961
schválení literárního scénáře 17. 6. 1961
začátek natáčení 29. 6. 1961
schválení technického scénáře 12. 7. 1961
konec natáčení 13. 10. 1961
promítání povoleno 12/1961
vyřazení z distribuce 31. 8. 1976
premiéra 31. 8. 1962 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 19. 10. 1962 /přístupný mládeži/ (kino Tatra /1 týden/, Praha)
Příběh o ježkovi, který měl rád dechovku.
Tvůrčí skupina Hanuš – Jelínek, Ladislav Hanuš (vedoucí výroby tvůrčí skupiny), Václav Jelínek (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
64 min
1 812 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české