Film Neklidnou hladinou Václava Gajera (1923–1998) je sportovním dramatem inspirovaným nečekaným vítězstvím třeboňských veslařů na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952. Jejich cesta je příběhem víry a síly vůle, s níž pětice chlapců proplouvá neklidnou hladinou životních překážek v podobách války, nemocí či nespravedlnosti. – Končí druhá světová válka a ustupující německá armáda se snaží také rabovat. Když se zaměří i na vybavení veslařského klubu, rozhodne se posádka mladých třeboňských veslařů, Milan Pavlis (Vladimír Kotzy), Standa Klus (Miroslav Saic), Lojza Kemr (Jan Řeřicha), Mirek Mejtek (Bohuslav Kalva) a Jarda Čermák (Vladimír Bezděk), přejít do protiútoku a ochránit svou loď Babičku. Jejich mise vyústí ve velmi hořkosladké vítězství. Jarda Čermák totiž při převozu lodě z pražských loděnic zahyne. Chlapci se tak vypořádávají se ztrátou kamaráda i veslaře, k čemuž přibydou technické závady stařičké Babičky či omezující podmínky v třeboňském klubu. Přes veškeré životní porážky a výzvy se ale rozhodnou pokračovat a veslovat dál. – Scénář pochází od Karla Štorkána a Oty Hofmana. Při natáčení pomáhal štábu Jan Jindra, jeden z členů vítězné posádky z helsinských olympijských her. Učil herce veslovat, dbal na dojem autentičnosti závodů a na pár sekund se ve filmu objevil. Kvůli natáčení musel třeboňský veslařský klub zrušit téměř celou sezonu. S filmem se pojí tragická událost, druhý kameraman Miloš Šauer při jednom záběru natáčeném pod vodní hladinou zahynul, zřejmě kvůli elektrickému výboji. Snímek mu byl posléze věnován.
Konec druhé světové války. Ustupující německá armáda odveze z třeboňské loděnice i stařičkou loď, na níž trénovali chlapci Milan Pavlis, Standa Klus, Lojza Kemr a Mirek Mejtek. Po válce se vodákům podaří veslici najít a získat zpět. Chlapci začnou znovu jezdit, ale potýkají se s různými obtížemi. Loď je stará a špatně ovladatelná a ještě se o ni musí dělit s družstvem seniorů. Přesto se nedají odradit, i když na svých prvních závodech skončí s Babičkou, jak loď nazvali, jako poslední. Jejich houževnatost však přinese první ovoce. Na závodech v Brně zvítězí a mají jet na závody do Polska. Jejich dokumenty pro vystavení pasů se ale záhadně ztratí, takže do zahraničí jede pražský klub. V kvalifikačních závodech pro olympiádu v Helsinkách však opět zvítězí. Chlapci mají radost, jen Lojza Kemr je smutný. Má kila navíc a loď zbytečně zatěžuje. Sám proto chlapcům doporučí jiného kormidelníka. Babička ve Finsku vzbuzuje nedůvěru, je to nejstarší loď na olympiádě. Ale v závodech chlapci přesvědčivě zvítězí a získají pro republiku zlatou medaili.
Příběh filmu byl inspirován skutečnými událostmi. Závodníky na čtyřce s kormidelníkem, kteří zvítězili v Helsinkách na XV. letních olympijských hrách v roce 1952, byli: Karel Mejta (1928–2015), Stanislav Lusk (1931–1987), Jan Jindra (1932–2021), Jiří Havlis (1932–2010) a kormidelník Miroslav Koranda (1934–2008).
veslař Milan Pavlis
veslař Standa Klus
kormidelník Lojza Kemr
veslař Mirek Mejtek
kajakář Honza Pavlů
veslař Jarda Čermák
závodník a trenér Bártl
profesor Kůrka, vedoucí veslařského klubu
řidič Vavruška
Pavlis, Milanův otec
Pavlisová, Milanova matka
rozhlasový reportér
funkcionář z Podolí
funkcionář z Podolí
Míša, Milanův bratr
kormidelník Kovanda
Alena
vrchní Dejmek
švec Kandr
mistr v truhlárně
funkcionář z Podolí
veslař ve sprchách
vedoucí olympijské výpravy
voják v hospodě
tanečník ve vinárně
bufetářka
žena v bufetu
Němec ve svetru
Němec s lulkou
muž s brokovnicí
senior v Třeboni
senior v Třeboni
senior v Třeboni
Eva
pořadatel regaty
divák v Brně
divák v Brně
startér v Brně
kormidelník
prošedivělý funkcionář
Karel Štorkán (Druhá zlatá – kniha), Miroslav Hladký (Druhá zlatá – kniha)
Miloslav Dvořák, Marta Měřínská
Adolf Nacházel, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Olga Mimrová, Miloš Rudolf
J. Mikolášová (klapka)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni František Kmoch
Hudba k písni Radim Drejsl
Text písně Miroslav Zachata
Zpívá sbor
Neklidnou hladinou
Neklidnou hladinou
Ruffled Surface
film
hranýdistribuční
drama, sportovní
Československo
1962
1962
schválení literárního scénáře 29. 11. 1961
schválení technického scénáře 1. 2. 1962
začátek natáčení 11. 4. 1962
konec natáčení 18. 11. 1962
promítání povoleno 20. 12. 1962
vyřazení z distribuce 1. 4. 1966
předpremiéra 15. 3. 1963 (kino Sevastopol /1týden/, Praha)
premiéra 22. 3. 1963 /přístupný mládeži/ (kino Lucerna /3 týdny/, Praha)
premiéra 22. 3. 1963 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Vzrušující příběh olympijských vítězů.
Tvůrčí skupina Švabík – Procházka, Jan Procházka (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Vladimír Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
87 min
2 471 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české