Adaptaci slavné pohádky Karla Jaromíra Erbena Tři zlaté vlasy děda Vševěda vytvořili režisér Jan Valášek (1926–1968) a scenárista Milan Pavlík, jedni z průkopníků žánru dětského filmu v české kinematografii. – Nadčasový příběh vypráví o králi, který se pokouší zhatit naplnění proroctví, že se jeho dcera provdá za syna prostého uhlíře. Poté, co se mu nepodaří chlapce, který získal jméno Plaváček, smést ze světa krátce po jeho narození ani při dalším náhodném setkání po letech, král svého budoucího zetě vyšle na nebezpečnou cestu. Z té mu má přivézt tři zlaté vlasy kouzelného děda Vševěda, jehož filmová adaptace ztotožňuje se Sluncem. – Film, který těsně překračuje hranici dlouhometrážního díla, se drží nadčasové předlohy, ale současně ji rozšiřuje o psychologický rozměr. Větší pozornost než Plaváčkovi věnuje králi, jenž v Pavlíkově scénáři získává kontury protagonisty shakespearovské tragédie. Této interpretaci výrazně pomáhá využití vnitřních monologů a především pak herecká kreace jedné z předních postav dobové české divadelní scény Radovana Lukavského. Nuancované výkony Lukavského a tehdy dvacetiletého Alfreda Strejčka coby Plaváčka doplňují další výrazné osobnosti filmového herectví, mimo jiné Zdeněk Štěpánek v roli děda Vševěda, Jarmila Kurandová jako jeho matka sudička, Václav Lohniský coby králův lovčí, který za svou lidskost zaplatí vlastním životem, Otomar Krejča v roli prokletého převozníka, František Smolík jako slepý stařec a Vilém Besser coby Plaváčkův otec. – Neobvykle vážné pojetí již tak temné Erbenovy pohádky osloví spíše dospělého než dětského diváka. Výrazně stylizovaná výprava, jež je dílem výtvarníka Ivo Houfa, nahrazuje většinu běžných kulis závoji z různých textilních látek a designem interiérů i v ateliérech vytvořených exteriérů nezapře vliv německého expresionismu. Kamera Ivana V. Friče rozsáhle pracuje se světlem, tmou a stíny a stává se nástrojem k vyjádření duševních pohnutí postav. Za zmínku stojí i hudba Zdeňka Lišky, která kombinuje harmonické pasáže s tísnivě expresivními motivy.
Král očekává narození prvního potomka. Všechno už je připraveno a král si vyrazí do lesa na hon. Při štvanici zabloudí a musí se uchýlit na noc do chudobné uhlířovy chýše. Uhlířovi se té noci narodí syn a sudičky mu určí za ženu královu dceru. Král tajně vyslechne sudbu a po návratu do zámku přikáže sluhovi, aby chlapce utopil. Ten pošle dítě v košíku po vodě. Z vody ho vyloví rybář, dá mu jméno Plaváček a vychová z něho pěkného mládence. Král při náhodném zastavení v rybářově chýši zjistí, že Plaváček je uhlířův syn. Aby se mladíka zbavil, posílá ho za sluncem - dědem Vševědem - pro tři zlaté vlasy. Plaváček úkol splní a ještě na své cestě vykoná tři dobré skutky: pomůže obnovit pramen živé vody, zachrání jabloň, která rodí zázračná jablka, a poradí převozníkovi, jak se zbavit prokletí, které ho nutí převážet poutníky přes jezero. Král je nemile překvapen Plaváčkovým návratem, ale když se dozví o živé vodě a zázračných jablkách, vsedne na kůň a vydá se Plaváčkovou cestou. Při převozu mu však převozník hodí veslo a král musí místo něho zůstat na jezeře. Plaváček se stane králem a brzy přináší truhlář na zámek kolíbku.
král
Plaváček
princezna
královna
lovčí
rybář
převozník
uhlíř
slepý stařec
sudička
sudička
sudička
chlapec u studně
děd Vševěd
Karel Jaromír Erben (Tři zlaté vlasy děda Vševěda – pohádka)
Miroslav Sinkule
Jiří Čermák, Bedřich Čermák, František Straka
Ladislav Hausdorf, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Jiří Zika, Vladislav Špidra
Marie Koubková (klapka), Zdeněk Hoffmann (technická spolupráce)
FISYO (Dirigent František Belfín)
bez exteriérů
Tři zlaté vlasy děda Vševěda
Tři zlaté vlasy děda Vševěda
Three Golden Hairs of Grandpa Know-All
film
hranýdistribuční
pohádka
Československo
1963
1962—1963
schválení literárního scénáře 28. 6. 1962
schválení technického scénáře 24. 10. 1962
začátek natáčení 10. 12. 1962
konec natáčení 6. 5. 1963
promítání povoleno 06/1963
vyřazení z distribuce 30. 6. 1995
premiéra 22. 11. 1963 /přístupný mládeži/ (kino Belvedere /1 týden/, Praha)
premiéra 22. 11. 1963 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Česká filmová pohádka.
Tvůrčí skupina Švabík – Procházka, Jan Procházka (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
68 min
1 935 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.